Цікаві прем'єри, які покажуть на кінофестивалі Docudays UA

Цікаві прем'єри, які покажуть на кінофестивалі Docudays UA Кадр із фільму "Аполонія, Аполонія". Фото надала пресслужба Docudays UA

51 фільм із 27 країн покажуть на 20-му Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA, який пройде з 2 до 8 червня у київських кінотеатрах "Жовтень" і Kino42.

Про три знакові стрічки цьогорічного кінофестивалю нам розповіла програмна директорка Docudays UA, кінокритикиня Юлія Коваленко.

Аполонія, Аполонія

Фільм Аполонія, Аполонія
Фото надала пресслужба Docudays UA

Режисерка: Леа Ґлоб
Виробництво: Данія, Польща, Франція, 2022

Майже двогодинна стрічка — результат більш як 10-річного спостереження режисерки Леа Ґлоб за життям і творчістю французької художниці данського та польського походження Аполонії Сокол.

Харизматична мисткиня повністю підпорядковує життя своїм картинам. Але щоб віднайти своє місце у сучасному артсвіті, жінки завжди змушені йти на більші жертви, ніж чоловіки. Фільмуючи цілеспрямований, але непростий шлях Аполонії, режисерка і сама в певну мить опиняється на порозі складних викликів.

Цей фільм можна назвати і ліричною присвятою фемінізму, і деконструкцією сучасного артринку, і портретом талановитої молодої художниці. Ґлоб вдається вийти за межі чогось лише одного і створити натомість об'ємне полотно про ціну вибору як такого. Подібно до того, як витончено режисерка змонтувала багаторічні зйомки в цілісний фільм, героїня картини — як у кадрі, так і за камерою — "змонтувала" власне життя, вибудувавши своє місце в суспільстві, "зробила" себе.

"Аполонія, Аполонія" входить в особливу цьогорічну позаконкурсну програму Docudays UA "Монтажний перехід". Її кураторкою стала Ольга Бірзул — культурна менеджерка, яка раніше багато років працювала на фестивалі, а згодом очолювала відділ кіно в Українському інституті.

Програма присвячена пам'яті чоловіка Ольги – режисера монтажу з 15-річним досвідом Віктора Ониська. Крім монтажу фільмів та відеокліпів, Віктор також багато працював із Docudays UA, створюючи неповторні трейлери програм фестивалю. 30 грудня 2022-го він загинув на Донеччині у боях за Україну.

  • ДЕ? Вул. Костянтинівська, 26. Кінотеатр "Жовтень" 
  • КОЛИ? 7 червня, 10:00; 8 червня, 17:00
  • СКІЛЬКИ? 30-120 грн

Процес

Фільм Процес
Фото надала пресслужба Docudays UA

Режисер: Улісес де ла Орден
Виробництво: Аргентина, Італія, Франція, Норвегія, 2023

Приголомшлива тригодинна картина з фестивальної програми DOCU/ART, що складається з архівних кадрів відеозаписів із судової зали. Але попри таку тривалість і однорідність матеріалу від фільму важко відірватися.

У стрічці йдеться про судовий процес над військовими злочинцями в Аргентині 1985-го. Після повалення військової хунти на лавах підсудних опинилися ексвисокопосадовці, які впродовж семи років тероризували населення.

На екрані ми бачимо весь час лише виступи свідків, прокурора, суддів, обвинувачуваних тощо. Режисер змонтував фільм із майже 500 годин записів. Розповіді про злочини, що лунають у фільмі, приголомшують і, на жаль, нерідко нагадують історії з тимчасово окупованих росіянами територій України. За винятком того, що в Аргентині ці звірства застосовували до власного народу.

Але не менш важливим спостереженням у фільмі стає процедурність судових слухань. Навіть коли дедалі очевиднішою стає відповідальність ексочільників країни за влаштований терор, порядок процесу має бути збережений. Адже тільки так може настати справедливе покарання. Коли через дотримання процедурності суспільство поволі повертається до верховенства права та демократичних процесів. І лише після процесу прокурор може проголосити суддям: "Ніколи знову".

  • ДЕ? Вул. Костянтинівська, 26. Кінотеатр "Жовтень"
  • КОЛИ? 3 червня, 17:00; 5 червня, 10:00
  • СКІЛЬКИ? 30-120 грн

Вбивство журналіста

Фільм Вбивство журналіста
Фото надала пресслужба Docudays UA

Режисер: Метт Сарнецкі
Виробництво: Данія, Чехія, США, 2022

Фільм із цьогорічної центральної тематичної програми поза конкурсом "Образ майбутнього". Ця стрічка досить близька і знайома для українського контексту. На жаль, своєю проблематикою, а на щастя — небайдужістю суспільства у відповідь на проблему.

2018-го у Словаччині вбили молодого журналіста Яна Куцяка та його наречену. У своїй роботі Ян переважно фокусувався на розслідуваннях податкового шахрайства бізнесменів та їх зв'язку з топполітиками країни.

Коли журналісти-колеги вбитого чоловіка почали збирати інформацію про злочин, досить скоро викрилися схеми, "договорняки" та корумпованість нечуваних масштабів: правоохоронні органи, судді, посадовці від правлячої партії та пов'язані з ними олігархи обслуговують інтереси та покривають одні одних. Навіть немає сенсу зайве говорити про схожість з українськими реаліями.

Вбивство та оприявлені дані про корупцію потрясли країну та викликали найбільші з часів повалення комуністичного режиму протести. І одна з причин, чому цей фільм опинився у програмі Docudays UA, присвяченій образу майбутнього, — це дієвість громадянського суспільства, що одностайно вибирає активний шлях до змін у державі.

Невтомна діяльність журналістів і тиск суспільства зрештою роблять свою справу — на корупціонерів та винуватців у вбивстві Яка Куцяка чекає притягнення до відповідальності. А от чи звершиться таки правосуддя – приход подивитися у фільмі.

  • ДЕ? Вул. Костянтинівська, 26. Кінотеатр "Жовтень"; вул. Костянтинівська, 11/13. Кінотеатр Kino42
  • КОЛИ? 6 червня, 16:30; 7 червня, 20:00; 10 червня, 18:00
  • СКІЛЬКИ? 60-120 грн
Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
01.jpeg - Ілля Прокопенко
Фанат культури. Пишу про кіно, театр, образотворче мистецтво, музику, літературу. Закінчив Інститут філології КНУ ім. Тараса Шевченка. Понад п'ять років працюю культурним журналістом.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації