30 000 відвідувачів та перший мільйон за 10 днів: МОТ у Києві

30 000 відвідувачів та перший мільйон за 10 днів: МОТ у Києві Фото: пресслужба МОТ

Артпростір "Модуль тимчасовості", який донедавна працював у столиці на Контрактовій площі, до 27 червня буде представлений у Дніпрі. У столиці за три місяці проєкт відвідало понад 30 000 людей. Лише за 10 днів роботи простору команда МОТ зібрала свій перший мільйон.

Що таке МОТ?

MOT — новий проєкт команди don’t Take Fake, що розвиває сучасну культуру в Україні. Це двоповерховий тимчасовий культурний простір, побудований з 27 контейнерів-модулів, де до 14 травня показували роботи світових та українських художників, а також провели серію кінопоказів і лекцій.

Організатори представили експозиції з полотнами, скульптурами, інсталяціями та аудіовізуальними творами 28 художників з 10 країн світу.

Зокрема, співачка Jamala до релізу нещодавнього альбому кримськотатарських пісень QIRIM дала відкрите інтерв'ю в артпросторі. 

Мета проєкту — привернути ще більше уваги до України та зібрати кошти на відновлення культурних установ, які постраждали внаслідок російської агресії.

MOT розшифровується як "модуль тимчасовості" (Module of Temporality). Уже в назві закладена тема і проєкту, і виставки — тимчасовість.

Як пояснили у команді don’t Take Fake, МОТ — це спроба зафіксувати плинність життя та часу в мистецтві, а також показати його невизначеність і водночас підтримати бажання в усіх, хто залишається в Україні, продовжувати жити, створювати та виборювати перемогу. За допомогою мистецтва та культури організатори хочуть привернути ще більше уваги світу до України та культурних проєктів, які реалізуються попри війну.

Ми живемо в часи, коли мистецька реакція на події має вплив на мільйони людей. Мистецтво — універсальна мова, — пояснюють у MOT.

Фабріс Бусто
На фото: Фабріс Бусто

Куратором виставки виступив Фабріс Бусто — французький арткритик, куратор і головний редактор журналу Beaux Arts. Фабріс працював над багатьма проєктами сучасного мистецтва, зокрема над виставкою Paris-Delhi-Bombay в центрі Жоржа Помпіду. Він також є радником урбан-проєкту Le Grand Paris, який має на меті трансформувати регіон.

Мені здалося, що нам варто поговорити про крихкість часу. Бо коли у ваше життя вривається війна, найперше, про що задумуєшся, — вразливість, власна й ваших близьких, — розповідає Фабріс Бусто в інтерв’ю DTF Magazine. — Я вірю, що мистецтво сприяє мобільності розуму, душі та тіла. Воно робить тебе інакшим. В усіх авторитарних і терористичних країнах найперше забороняють мистецтво. Тому нам потрібна демократизація культури, щоб якомога більше людей були залученими в мистецтво і мали до нього доступ — до кіно, театру, музеїв і подібних інституцій. Так ми зможемо побороти варварство. Людина, яка відкрила для себе красу, інтелект та усвідомленість, ніколи не стане варваром.

У створенні експозиції "Модуля тимчасовості" взяли участь гучні імена світової артсцени. Серед українців — Жанна Кадирова, Марія Куліковська, Роман Мінін, Олексій Кондаков, Олексій Сай, Нікіта Кравцов, Володимир Манжос (WAONE).

З міжнародних митців — французькі художники JR та Zevs, стрітарт-художник Vhils — автор київського муралу із зображенням Сергія Нігояна, американський скульптор Марк Дженкінс, південнокорейська мультидисциплінарна мисткиня KIMSOOJA, індійський авангардист Субодх Гупта та лос-анджелеський художник Клеон Петерсон.

У межах МОТ був представлений аудіовізуальний проєкт, знятий у Чорнобильській зоні, презентовано нью-йоркський дует "Soundwalk Collective", вірш до якого написала та зачитала легендарна Патті Сміт.

Виставка — це не все

У колаборації з Docudays UA та "Довженко-Центром" МОТ також став майданчиком для кінопоказів. А ще тут регулярно проводили перформанси, лекції та дискусії.

Частиною простору став гіфт-стор — своєрідний сувенірний магазин. Більшість речей у ньому — це лімітовані колекції у співпраці з українськими митцями та брендами, серед яких m0d44, O(FourFour), Broq, Pilsok, Woolkrafts, Sabi Candles та інші. Крім того, відвідувачі могли придбати "частинку" МОТ — контейнери з гіпсу та кераміки, які створили вручну українські майстри. Ще одна фішка — спеціально розроблені солодощі від Milk Bar.

Речі, представлені на полицях, створювали в Україні під час повномасштабної війни, в умовах постійних відключень світла та зупинки підприємств. Для нас це не так товари, як уособлення витривалості українського бізнесу і фіксація часу у фізичних об’єктах, що доповнюють проєкт, — пояснюють організатори МОТ.

Заради чого це все?

Мета MOT — не лише привернути увагу до культурних процесів в Україні, а й допомогти відновити культурні об'єкти, постраждалі або знищені внаслідок російської агресії.

Як це працює?

Організатори акумулюють кошти з продажу квитків, а також весь прибуток з гіфт-стору і вторговані гроші з аукціону як окремий грошовий фонд. 100% цих коштів передадуть на відбудову українських артінституцій, пам’яток і музеїв, не витрачаючи ресурси на операційні витрати. Тож кожен, хто купить квиток, будь-що в гіфт-сторі або візьме участь в аукціоні, автоматично долучиться до поповнення фонду та допоможе у відновленні культури.

3D-тур МОТ

А ще студія Sensorama перенесла Модуль тимчасовості у віртуальний світ і створила 3D-тур. Студія відтворила внутрішній вигляд МОТ і всі полотна, скульптури, інсталяції та відеороботи. Подивитися виставку можна з комп’ютера або мобільних пристроїв за допомогою спеціального додатка Spatial. Також доступна опція придбання віртуального квитка.

Відвідувачі можуть вибирати зовнішній вигляд свого аватара, додаючи йому власне обличчя через камеру смартфона чи ноутбука.

Після завершення проєкту команда MOT планує організувати благодійний аукціон. На ньому виставлять частину робіт, представлених в експозиції простору, а також інші твори представлених художників.

Нагадаємо, команда "ТиКиїв" відвідала Модуль тимчасовості на початку його роботи. Як це було — дивися на нашому YouTube-каналі. 


Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
798d4edd-bc8a-41b5-bd57-70363302483c.jpg - Михайло Пилипчук
У ЗМІ з 2017 року. Закінчив Інститут журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. Працюю журналістом, про Київ пишу вже понад 5 років, бо як його не любити. Інтереси: шоу-бізнес, фото, мистецтво, гастрономія.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації