Що з тобою: 5 книжок про психологічну травму та зцілення
На жаль, поняття "травма" та ПТСР щільно вкорінилися у щоденні розмови та свідомість українців за останні два з половиною роки. Проте не лише війна, а будь-яка загроза життю, здоров'ю або гідності може сильно нашкодити, а далі все залежатиме від стійкості людини, обставин і наданої підтримки. Повномасштабне вторгнення суттєво вплинуло на психічний стан українців: ПТСР розвивається у 12–20% осіб, які пережили травматичну подію або були її свідками, а різноманітні психологічні травми наразі має практично кожен із нас.
Втім, із травмою можна і потрібно працювати: допоможе робота зі спеціалістом (психотерапевтом) та дослідження зв'язків між минулим досвідом та сьогоднішнім станом. "ТиКиїв" зібрав 5 книжок, які змусять по-новому подивитись на травматичне минуле, і, можливо, сприятимуть пошуку необхідних рішень.
Ліз Бурбо, "П'ять травм і масок, які заважають бути собою"
Ліз Бурбо — відома філософиня, психологиня, вчителька і авторка 26 книг. Її перша праця "Слухай своє тіло, твого найкращого друга на Землі" здобула великий успіх, а загальний тираж її робіт перевищує 5,5 мільйона примірників. Навчальні програми її Центру діють у 28 країнах і визнані урядом Канади та Асоціацією психологів Квебеку.
Авторка розповідає про страхи бути собою та причини надягання масок, що приховують справжність: страх розчарувати близьких або спроби сховати болючі рани. Втеча від себе — лише тимчасове полегшення, і пора прийняти і полюбити себе з усіма недоліками. Бурбо вважає, що кожен з нас унікальний і прекрасний. Головне — взяти контроль над своїм життям, бачити проблеми як шанси для зростання і використовувати старі рани для зцілення.
Психологиня Ліз Бурбо виділяє 5 ключових травм, кожна з яких має свої причини та наслідки. Вона навіть описує тип статури, характерний для людей з певними травмами, і дає рекомендації щодо зцілення, відновлення любові до себе та підвищення самооцінки.
Габор Мате, "Коли тіло каже "ні": ціна прихованого стресу"
Габор Мате — канадський лікар угорського походження. Його сім'я пережила Голокост і емігрувала до Канади, а сам він здобув освіту в Університеті Британської Колумбії у Ванкувері та понад 20 років вів приватну практику. Його роботи розкривають такі теми, як стрес, соціалізація підлітків, різні види залежності, синдром дефіциту уваги та гіперактивність.
Ця книга — міжнародний бестселер, перекладений п'ятнадцятьма мовами, що спрямований на зцілення. Мате пропонує нове розуміння того, як тіло може виражати через хворобу те, що розум не здатний або не бажає визнати. Автор досліджує зв'язок між розумом і тілом у таких захворюваннях, як артрит, рак, діабет, хвороби серця, синдром подразненого кишківника і розсіяний склероз.
В основі книги лежать медичні дослідження: Габор Мате аналізує десятки реальних історій, проливаючи світло на проблему через приклади відомих людей, а також описує сім стовпів зцілення, які включають принципи лікування та профілактики хвороб, спричинених прихованим стресом.
Опра Вінфрі, Брюс Д. Перрі, "Що з тобою сталося? Про травму, психологічну стійкість і зцілення"
Брюс Перрі, MD, PhD — старший науковий співробітник Академії дитячих травм, професор кафедри психіатрії та поведінкових наук, викладач, психіатр; Опра Вінфрі — американська ведуча ток-шоу, продюсерка, актриса, письменниця та медіамагнатка.
Наш ранній досвід формує наше життя далеко в майбутньому, і "Що з тобою сталося?" дає потужне наукове та емоційне розуміння поведінкових моделей, які багато хто з нас намагається зрозуміти.
Опра Вінфрі й Брюс Перрі пропонують нову призму погляду на хворобливий досвід. Такий підхід допоможе усвідомити весь пройдений життєвий шлях по-новому й перетворити біль на знання, що є ключем до перебудови себе.
Більшість випробувань мого дитинства залишили по собі психологічні травми. Знадобилися десятиріччя роботи із психологами, щоб примиритися з минулим. Хочу, щоб моя нова книжка допомогла зцілитися всім людям із непростою долею, — Опра Вінфрі.
Бессел ван дер Колк, "Тіло веде лік. Як лишити психотравми в минулому"
Бессел ван дер Колк — сучасний автор, професор психіатрії та експерт із травматичного стресу. Народився в Гаазі (Нідерланди), а після навчання в США очолював державну лікарню в Бостоні. Нині Бессел є провідним фахівцем галузі та застосовує різні методи для лікування дисоціативного розладу і ПТСР. Він також заснував Фонд дослідження травми.
Травма є частиною життя: ветерани стикаються з наслідками бойових дій; один з п'яти американців пережив домагання; кожен четвертий виріс у сім'ї алкоголіків; кожна третя пара стикалася з фізичним насильством. Автор понад 30 років працював із людьми, які пережили травми. У своїй книзі "Тіло веде лік" він розкриває, як травма змінює тіло та мозок, позбавляючи здатності відчувати радість, самоконтроль і довіру.
Бессел ван дер Колк аналізує нові методи лікування, такі як нейрофідбек, медитація, спорт, театральне мистецтво та йога, які допомагають відновитися завдяки природній нейропластичності мозку.
Марк Волінн, "Це почалося не з тебе. Як успадкована родинна травма формує нас і як розірвати це коло"
Марк Волінн, піонер у сфері спадкових травм, працює в цій галузі понад двадцять років. Він переконаний, що самоінвентаризація допомагає виявити страхи й тривоги, що відображаються у словах, поведінці та фізичних симптомах, а техніка побудови генограми — простежити травматичний досвід у родині.
Автор пропонує нові шляхи розв'язання проблем, які часто не піддаються традиційним методам терапії або медикаментам.
Депресія, тривожність, хронічний біль, фобії та нав'язливі думки можуть мати свої корені не лише у власному досвіді або хімічних процесах мозку, а й у житті наших предків. Книга "Це почалося не з тебе" базується на роботах нейробіологині Рейчел Єгуди та психіатра Бессела ван дер Колка і розкриває, як емоційна пам'ять і відчуття можуть продовжувати жити навіть після того, як первинна травма була забута або замовчана. Ця прихована спадщина впливає на наше емоційне і фізичне здоров'я через гени й мову.