Нові книжки українських журналістів, які варто читати просто зараз

Нові книжки українських журналістів, які варто читати просто зараз Фрагмент обкладинки книжки "Сєверодонецьк. Репортажі з минулого". Фото: "Човен"

В Україні 6 червня відзначають День журналіста. З нагоди професійного свята ми підготували добірку цікавих нових книжок, написаних українськими журналістами. До нашого переліку потрапили видання, присвячені російсько-українській війні, що вийшли друком як торік, так і цього року.

Журналісти на війні

Книга Журналісти на війні
Фото: "Фоліо"

Упорядник: Михайло Сорока
Видавництво: "Фоліо", 2022

Тексти 28 авторів увійшли до збірки, повна назва якої "Журналісти на війні. Документальні дослідження, хронікальний літопис, аналітика". Це матеріали, зібрані ще до повномасштабної агресії росії. Підготовку видання завершили в січні 2022-го. У збірці йдеться про журналістів, які висвітлювали російсько-українську війну з 2014 року. Більшість із них стали воєнними кореспондентами і працювали в зоні бойових дій. У фокусі уваги — події у Криму та на Донеччині. Є тексти різних жанрів — хроніки, щоденники, спогади, есеї, дослідження. Їх доповнюють світлини з передової та фотопортрети українських воїнів. З розповідей журналістів складається панорама тривалої боротьби проти загарбників та її наслідки. 

Багато українських журналістів, зокрема й ті, хто долучився до створення цієї книги, добровільно стали воєнними кореспондентами. Вважаючи своїм обов'язком безпосередньо з місця подій із ризиком для життя розповідати нашому суспільству і всьому світу про цю жахливу війну. В епіцентрі трагічних подій — зразки відваги, героїзму і відданості своїм професійним обов'язкам і покликанню. Чимало з них змінили журналістське перо на зброю. До уваги читачів пропонуються статті, спогади, роздуми відомих в Україні авторів, зокрема воєнних журналістів, про початкову стадію російської агресії проти України, безпосередніми свідками, учасниками й літописцями якої вони були з іншими своїми колегами у 2014–2021 роках, — йдеться в описі.

77 днів лютого

Книга 77 днів лютого
Фото: "Лабораторія"

Упорядниця: Марічка Паплаускайте
Видавництво: "Лабораторія", 2022

16 авторок видання Reporters із різних регіонів України долучилися до створення книжки, що описує наші воєнні реалії між 24 лютого і 9 травня 2022-го. Саме в цей період були написані літературні репортажі, що потрапили до збірки. Її підзаголовок — "Україна між двома символічними датами російської ідеології війни". Фіксує ключові події перших трьох місяців після повномасштабного вторгнення та описує російсько-українську війну через досвіди конкретних людей. Свої історії розповіли військові та волонтери, мешканці прифронтових територій і ті, хто пережили бомбардування й окупацію, звільнення та евакуацію.

Вторгнення російських військ в Україну зупинило лік днів і відкинуло українців у міжчасся, де досі триває лютий — місяць початку великої війни. У цьому міжчассі та в цих відвертих історіях є біль, страх, ненависть, подекуди відчай. Та головне — надія. Це оголений нерв і чесний голос нової української дійсності, який журналістки та авторки Reporters зафіксували з перших вуст, — зазначено в анотації.

Сєверодонецьк. Репортажі з минулого

Книга Сєверодонецьк. Репортажі з минулого
Фото: "Човен"

Авторка: Світлана Ославська
Видавництво: "Човен", 2022

Журналістка, репортерка й дослідниця культури Світлана Ославська підготувала книжку про рідний Сєверодонецьк. До збірки увійшли репортажі 2020-2021 років про місто до повномасштабної російської агресії. Зокрема, про місцевих жителів, важливі місця та ключові події новітньої історії 21 століття. Передмову авторка написала влітку торік, коли Сєверодонецьк був уже другий місяць в окупації. За її словами, представлені тексти — про те, чого вже не буде: писалися про сьогодення, а виявилося — про минуле. Вони фіксують стан міста напередодні руйнування. 

Читач дізнається про те, яким було і чим жило до 2022-го це місто Луганщини на межі Донбасу і Слобожанщини. Як воно переходило від ідентичності радянського промислового міста до усвідомлення себе у незалежній Україні. Авторка народилася і виросла в Сєверодонецьку, тому в цій книжці балансує між репортажним письмом і суб'єктивним, часом іронічним поглядом, — сказано в описі.

Маріуполь. Надія

Книга Маріуполь. Надія
Фото: "Лабораторія"

Авторка: Надія Сухорукова
Видавництво: "Лабораторія", 2023

Маріупольська журналістка й телеведуча Надія Сухорукова під час російської блокади Маріуполя торік вела щоденник у соцмережах. Перш ніж вдалося вибратися, протягом березня вона фіксувала події в місті під час його руйнування окупантом. Авторка зображує Маріуполь очима його мешканки та оприявнює силу надії, сильнішої за ворожу зброю. Фрагменти щоденника звучали та публікувалися в різних країнах. Повну історію пережитого й побаченого надрукували в цьому виданні. Маріупольський графік Данііл Немировський так само зміг вибратися з міста лише наприкінці березня 2022-го. Саме він створив для книжки ілюстрації, що стали його особистою візуальною рефлексією. 

Місяцями весь світ у прямому ефірі спостерігав, як російська армія знищує Маріуполь. Холод, голод, страх, зруйновані будинки і близькість смерті — все це стало реальністю мешканців міста після початку блокади. Серед тих, кому довелося пережити цей жах, була і авторка цієї книжки Надія Сухорукова. Не впасти у відчай Надії вдалося лише завдяки власному щоденнику, — написано в анотації. 

Незламні

Книга Незламні
Фото: Yakaboo Publishing

Упорядниці: Вікторія Покатіс, Ярослава Жуковська, Тетяна Гордієнко
Видавництво: Yakaboo Publishing, 2023

30 історій українок містить збірка з підзаголовком "Книжка про спротив українських жінок у війні з російськими загарбниками". Це розповіді про військових, парамедикинь, волонтерок, засновниць фондів і притулків, адвокаток, які представляють права нашого народу в різних країнах, організаторок маршів на підтримку України. Мета видання — звернути більшу увагу на різноманітну діяльність українок в умовах повномасштабного вторгнення, їхній героїзм і внесок у майбутню перемогу, а також відобразити реальність війни з жіночого погляду. Героїні книжки вступили до Збройних Сил України або до тероборони, збирають і розвозять гуманітарну допомогу чи рятують поранених і надають медичну допомогу, евакуюють людей і тварин тощо. Журналістка й редакторка Вікторія Покатіс створила медійний проєкт про опір жінок "Незламні", який потім переріс в однойменну книжку. 

Книга про українок, силу українського духу, жіночу єдність. Про стійкість, коли треба залишити домівку і рятувати сім'ю, а потім країну. Про риси, які українки відкрили в собі з початком війни. Про те, як вони допомагають армії та мріють відновлювлювати країну, — розповідається в анотації.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
01.jpeg - Ілля Прокопенко
Фанат культури. Пишу про кіно, театр, образотворче мистецтво, музику, літературу. Закінчив Інститут філології КНУ ім. Тараса Шевченка. Понад п'ять років працюю культурним журналістом.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації