"Весна та осінь" і "5 танго": Національна опера покаже дві премʼєри сучасних одноактних балетів

26 та 27 травня на сцені Національної опери України відбудеться прем'єра двох одноактних балетів — "Весна та осінь" на музику Антоніна Дворжака у постановці всесвітньо відомого хореографа, художнього керівника і директора Hamburg Ballett Джона Ноймаєра; та "5 танго" на музику Астора П'яццолли у постановці одного з найвидатніших хореографів сучасності Ганса ван Манена.
Весна та осінь
Музичною основою цього балету є твір "Серенада для струнних" — найзнаменитіший у творчому доробку композитора Антоніна Дворжака. За визнанням критиків, ця музика вражає своєю цілісністю та різнобарв'ям звучання — від витонченої меланхолійності до бравурно-святкового, майже маршового звучання.
Джон Ноймаєр, який ставив балет, відомий своїм умінням поєднувати те, що, здавалося б, поєднати неможливо. Його неокласицизм — це не просто рядовий напрям балету, а щось незвичайне й дуже нешаблонне, коли технічно бездоганний класичний танець "переливається" в модерн і майже одразу — у транссимфонії, дивертисменти.

У квітні 1991 року, коли я розпочав хореографію "Струнної серенади" Дворжака, мені спали на думку слова "весна та осінь". Могло б це стати назвою? Англійський поет Джерард Менлі Гопкінс так назвав свій вірш. Чеський композитор-романтик Антонін Дворжак створив свою "Серенаду". Ці дві мистецькі події майже збіглися у часі створення, — говорив Джон Ноймаєр.
Він також зазначає, що Spring and Fall — неоднозначна назва англійською. Найточніший її переклад — "стрибок і падіння", або ще більш динамічно — "стрибай і падай". Spring також означає "джерело", "весняне джерело", "головне джерело", "походження", а Fall можна перекласти як "падіння", "водоспад", "розпад", а також "падіння людини".
Дворжак любив природу, і для Гопкінса вона була настільки важливою, що він заповнював свій щоденник детальними, щохвилинними спостереженнями за природою, детальними описами хмар і погодних явищ.

Мене зворушує багатозначність майже абстрактного зіставлення слів. Саме ця лаконічна, асоціативна, схожа на танець назва завжди спадає на думку. Мені подобаються незвичні конструкції речень і слів Гопкінса, його сила мови, його ритм — вірш у стрибкоподібному ритмі, яка мовна динаміка! Його поезія залишилася чужою для сучасників, вона була надто своєрідною, експериментальною. Форма вірша зачаровує, як і вільне поводження з мовою і синтаксисом, експерименти зі словом, віртуозна гра зі звуком і ритмом, щільна фактура і музична структура. Гопкінс багато працював над музикою та природою музичної композиції. Він написав дві книги про гармонію та контрапункт, винайшов власні пісенні мелодії. Його справжня музика — це вірші... Музика мови, мова руху, рух музики, рух музики-танцю! Це і є тема Spring and Fall, — каже Джон Ноймаєр.

Хореографія та костюми — Джон Ноймаєр.
Художник-декоратор — Тіз Джон.
Асистенти Джона Ноймаєра — Олександр Рябко, Костянтин Селіков.
У виконавському складі на 26 травня заявлені: Олена Карандєєва, Микита Сухоруков, Володимир Кутузов, Ілона Кравченко та ін.
У виконавському складі на 27 травня заявлені: Анастасія Шевченко, Ян Ваня, Олександр Габелко, Катерина Курченко та ін.
5 танго
Це одноактний балет для семи пар, створений 1977 року, входить до репертуару багатьох балетних труп. Відомий шедевр хореографа Ганса ван Манена на музику Астора П'яццолли поєднав іспанські елементи з бальним танцем, сплітаючи дивовижні ритми та почуття, що ллються зі звуками музики. Тут хореограф дозволив собі відмовитися від високих підборів, які зазвичай притаманні танцю танго, а замість них використати пуанти.

Ідея поставити відомий балет на нашій сцені належить колишньому солісту Нідерландського національного балету, киянину Олександру Жембровському. З нею він прийшов до Манена та одразу отримав відповідь "Так". Хореограф без роздумів вирішив надати права на показ Національній опері України, а костюмний цех Нідерландського національного балету передав сценічний одяг для наших танцівників.
Я зробив це не просто тому що зараз кожен якось допомагає Україні. Мене вражає, як українці продовжують жити так, наче нічого не відбувається. Це фантастично, — каже Ганс Манен.

Ми хочемо підняти дух українців. Щоб публіка хоча б на пів години забула про те, що відбувається, а танцівники відчули: те, що вони роблять, — дуже важливо, — додає Олександр Жембровський.
Дизайн костюмів — Жан-Поль Врум.
Асистент Ганса ван Манена — Олександр Жембровський.
У виконавському складі на 26 травня заявлені: Наталія Мацак, Сергій Кривоконь, Володимир Кутузов, Карина Тельвар та ін.
У виконавському складі на 27 травня заявлені: Ольга Голиця, Микита Сухоруков, Анна Єлісєєва, Даніїл Сілкін та ін.