9 березня в історії Києва: заснування видавництва “Веселка” і день народження Шевченка

У цей день було засновано видавництво "Веселка" та народився один з найвизначніших українських діячів — "ТиКиїв" розповідає про історичні події, які відбулися 9 березня у столиці або були з нею пов'язані.
Чим ще запам'ятався цей день, хто з відомих киян народився та які свята сьогодні відзначають — читай далі.
Пам'ятні події 9 березня
- 1934 рік — засноване видавництво дитячої літератури "Веселка". Воно з'явилося у Харкові під назвою "Видавництво дитячої літератури ЦК ЛКСМУ", проте вже з 1938 року переїхало до Києва. У 1964 видавництво отримало свою сучасну назву "Веселка", а у 2010-му указом президента йому надали статус національного. За роки своєї роботи "Веселка" випустила понад 10 тисяч назв видань: українську та іноземну фольклорну літературу, казки, науково-художні книжки, пізнавальні видання тощо. Тут випускали дитячі твори практично всіх класиків української літератури. А відомий дитячий письменник Всеволод Нестайко протягом 30 років працював на посаді завідувача дитячої редакції.

- 2001 рік — протестна акція "Україна без Кучми" досягла піка. Центральними вулицями Києва пройшла багатотисячна колона протестувальників, які вимагали відставки президента Леоніда Кучми та притягнення його до кримінальної відповідальності. Під стінами Адміністрації президента сталися сутички між учасниками акції та бійцями "Беркуту", які закінчилася відступом демонстрантів. Під вечір того ж дня почалися масові затримання учасників акцій, але більшість з них скоро відпустили.

Відомі кияни, які народилися 9 березня
- Тарас Шевченко (1814-1861 рр.) — видатний поет, прозаїк, мислитель, живописець, громадський діяч. Хоч Кобзар встиг прожити у Києві не так довго, він залишив в історії міста чималий слід. Вперше він приїхав до Києва у 1843 році, де познайомився з Михайлом Максимовичем, Пантелеймоном Кулішем й багатьма іншими художниками, а також зі студентами Київського університету, які тепло вітали улюбленого поета. Потім він ще кілька разів навідував місто, розширював знайомства зі студентською молоддю та став неофіційним співробітником Київської археографічної комісії. Також у Києві Шевченко продовжував літературну діяльність, робив замальовки київських пам'яток, не раз бував у Києво-печерській лаврі. У квітні 1846-го поет пристав до Кирило-Мефодіївського братства, де обстоював революційний шлях боротьби проти кріпосництва і самодержавства. Також Шевченко мріяв працювати у Київському університеті й навіть був затверджений на посаду вчителя малювання у лютому 1847-го. Проте попрацювати вчителем йому так і не довелося — у квітні того ж року його заарештували за участь у Кирило-Мефодіївському братстві та відправили на солдатську службу. До Києва Шевченко вже більше не повернувся.

- Георгій Нарбут (1886-1920 рр.) — художник-графік, ілюстратор, автор перших українських банкнот і поштових марок УНР. Після лютневої революції 1917 року переїхав жити до Києва. Створював ескізи військових мундирів армії України, оформлень пакувань та етикеток для українських товарів, гральних карт. Розробив поштові марки УНР. У вересні 1917 року став професором графіки новоствореної Української академії мистецтв, а потім — її ректором. Крім марок, Нарбут розробляв банкноти, грамоти, листівки. Працював над проєктами Державного герба і Державної печатки. Визначним досягненням Нарбута стала його "Українська абетка" 1917 року, у якій художник об'єднав досягнення української рукописної та друкованої книги з досягненнями західноєвропейських майстрів шрифту. Останнім великим мистецьким задумом Нарбута було ілюстрування "Енеїди" Івана Котляревського, але через передчасну смерть він встиг зробити лише одну ілюстрацію. Помер від епідемічного висипного тифу 23 травня 1920 року, похований на Байковому кладовищі.

- Тімур Мірошниченко (1986 р.н.) — коментатор, телеведучий. З 2005 року працює на Першому національному телеканалі (нині UA: Перший). У різні часи вів передачі "Зірковий шлях" на ТРК "Україна", "Твій день" на 1+1 з травня 2021 року, працював ведучим інформаційних програм на проросійському телеканалі "112 Україна". Протягом багатьох років є незмінним офіційним коментатором пісенного конкурсу Євробачення. У 2017 році був співведучим Євробачення 2017, що проходило у Києві.

Що відзначають 9 березня
В Україні 9 та 10 березня відзначають Шевченківські дні — дві дати, що припадають на роковини народження і смерті Тараса Шевченка відповідно. Протягом майже 150 років Шевченківські дні часто проводились таємно, адже росія забороняла офіційно вшановувати пам'ять Кобзаря. Вперше офіційний статус ці дати отримали у 1918 році при УНР. У сучасній Україні Шевченківські дні відзначають щороку: вшановують пам'ять Тараса Шевченка, проводять присвячені його діяльності культурні заходи, конкурси малюнків за творами Кобзаря, виставки тощо. Також на офіційному рівні проводять покладання квітів до пам'ятників Тарасу Шевченку та до його могили у Каневі.
У другу суботу березня в Україні відзначають День землевпорядника — професійне свято людей, що працюють у сфері розподілу земельних ресурсів. Фахівці цієї галузі обстежують, картографують, проводять вишукувальні, топографо-геодезичні та інші роботи для складання документації з землеустрою.