Що таке ейблізм та як з ним боротися

Що таке ейблізм та як з ним боротися Фото: getty

Станом на 1 січня 2020 року, в Україні 2,7 млн осіб мають інвалідність за даними Міністерства соціальної політики України. Звісно, що через початок загарбницької війни розпочатою Росією, ця цифра збільшується щодня, а отже і проблема дискримінації людей з інвалідністю також.

Сьогодні розберемось, що таке ейблізм та, як не стати частиною стигматизації.

Що таке ейблізм?

Ейблізм – термін, що описує будь-які упередження та дискримінації, що спрямовані на людей з інвалідністю чи хронічними хворобами.

Ейблізм – це не нове явище, адже суспільство вже давно відводить тих, хто має будь-які так звані "вади" униз соціальної ланки. Довга історія цього різновиду дискримінації призвела до того, що ейблізм прокрався в усі сфери нашого життя будь-то політичного та культурного, чи просто побутового.

Як проявляється ейблізм?

Ейблізм призводить до того, що люди з інвалідністю в суспільстві мають меншу цінність. А значить, що вони мають менше прав, репрезентації та рівноправного доступу до різних сфер життя.

Дуже часто люди з інвалідністю у своєму житті зустрічаються зі стереотипами, а також із хибними твердженнями щодо їхнього стилю життя. Наприклад: люди часто думають, що люди з інвалідністю хочуть або можуть "подолати" її або, що їх життя не може бути таким же щасливим, як у людей без інвалідності.

"Чи потрібна моя допомога?" мовою жестів. Джерело: movazestiv.blogspot.com

Як не зробити помилки?

  • Не став нав’язливі питання про чиюсь інвалідність.
  • Не описуй людину через її інвалідність.
  • Не розповідай, що і як треба робити людині з інвалідністю для покращення її стану здоров’я чи життя без її прохання про це.
  • Пізнавай в людині особистість, а не її інвалідність.
  • Не торкайся особистих речей, приладів чи пристроїв, якими користуються люди з інвалідністю, без дозволу.
  • Іноді ти можеш завдати шкоди жалем, який ти відчуваєш до людини з інвалідністю, навіть, якщо ти не маєш злих намірів.
  • Якщо ти відчуваєш себе невпевнено та боїшся завдати своїми діями чи словами ненавмисної шкоди людині з інвалідністю, то дізнайся у цієї людини особисто про те, яка поведінка, терміни чи допомога буде для неї комфортною.
  • Не використовуй ейблістку мову.

Що таке ейблістка мова?

Як правильно: "людина з особливими потребами", "інвалід" чи "людина з інвалідністю"?

Насправді етично та коректно використовувати останній термін, саме його пропонує використовувати Конвенція ООН про права людей з інвалідністю.

Треба розуміти, що слова-ейблізми так сильно вкорінилися в нашу мову, що іноді ми навіть не задумуємось про значення термінів, які ми використовуємо в нашому житті. Але фільтрувати свій лексикон від ейблізмів – це найменше, що ми можемо зробити для того, щоби позбутися стигматизації людей з інвалідністю в суспільстві.

Для того, щоб не поширювати ейблізм, викресли зі свого лексикону слова на кшталт: даун, аутист, каліка, сліпий, глухий, німий, псих, істеричка, контужений, припадишний тощо.

Не треба придумувати іменники з назв хвороб для того, щоб описати людину (діабетик, епілептик, дцпшник, склеротик тощо). Натомість використовуй конструкцію "людина, яка має…".

Для того, щоб тобі було легше розібратись у коректних та некоректних висловлюванях можеш ознайомитися із цією табличкою.

Фото з посібника з інклюзивного прийняття рішень для державних органів "Нічого для нас без нас".

 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
photo_2023-02-03_9.18.15_PM.jpeg - Богдан Білошенко
Захоплююся темпом життя цього великого міста та намагаюся не відставати. Вірю, що вивчати Київ можна все своє життя!

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації