Блекаути, світло, Європа: 10 популярних запитань до ДТЕК Київські електромережі

Блекаути, світло, Європа: 10 популярних запитань до ДТЕК Київські електромережі Фото: dtek.com/media-center

Цього літа українці пережили нову хвилю відключень світла. Чому графіки в реальності не збігалися, чи справді Україна продає електроенергію Європі та коли чекати на новий блекаут? На 10 популярних запитань відповідає ДТЕК Київські електромережі — ексклюзивно для читачів "ТиКиїв".

ДТЕК Київські електромережі — це оператор системи розподілу електроенергії, нині так називаються звичні нам обленерго. Він працює в Києві та обслуговує 1,2 млн клієнтів — це практично всі жителі й підприємства столиці. За рік компанія передає понад 8,9 млрд кВт-год електроенергії.

Чому відбуваються відключення світла та які вони бувають?

Відключення світла відбувається через дефіцит електроенергії в країні. А він виникає внаслідок пошкодження ворогом генерувальних (тепло-, гідро-, електростанцій) та розподільчих потужностей (трансформаторних електропідстанцій).

Завдяки відключенням державна компанія НЕК "Укренерго" балансує попит та виробництво електроенергії в певну мить, уберігаючи енергосистему та необхідні параметри для її нормальної роботи.

За своєю причиною відключення бувають чотирьох типів:

  • аварійні  коли на певному об'єкті, ланці електромережі виходить із ладу енергообладнання (через технологічні аварії або, наприклад, атаки ворога). Так споживачам (селища, міста, району, області) відмикають світло до моменту усунення аварії або перепідключення за резервними схемами;
  • екстрені — графіки аварійних відключень (ГАВ). Застосовуються через різке збільшення споживання, дефіцит потужностей або аварію. "Укренерго" дає команду операторам систем розподілу негайно зменшити споживання. А ті відключають від живлення споживачів за інструкціями. Заздалегідь (за декілька днів або годин) про застосування таких графіків попереджати неможливо;
  • стабілізаційні — графіки погодинних відключень (ГПВ). "Укренерго" планує енергоспоживання на певний період часу — як правило, на добу вперед. Далі співвідносить його з наявними потужностями (генерація + імпорт). У разі дефіциту дає команду операторам систем розподілу одночасно залучати певну кількість черг (груп) у графіках відключень;
  • планові — такі відключення пов'язані з плановими ремонтами та регламентним обслуговуванням електромережі. Вони заздалегідь плануються. Світло вимикають тимчасово (на декілька годин) для невеликої кількості споживачів — приміром, кількох багатоповерхівок.
Фото: dtek-kem.com.ua

У липні ДТЕК суттєво подовжив відключення у сірій та світло-сірій зонах. З чим це було пов'язано та які шанси, що це повториться найближчими тижнями?

Запроваджуючи стабілізаційні відключення, ДТЕК Київські електромережі виконує розпорядження та команди "Укренерго".

У стабілізаційних відключеннях є три блоки:

  • світло гарантовано буде (білі блоки);
  • світло може бути, а може й не бути (світло-сірі блоки);
  • світла гарантовано не буде (сірі блоки).

Залежно від команд "Укренерго", ДТЕК почергово, за графіком, відключає споживачів. Якщо "Укренерго" дає команду про застосування однієї групи (черги), то світла не буде в сірій зоні. Якщо ж вимагає одночасно застосувати три-чотири черги, то світло вимикатимуть й у світло-сірій частині графіків.

Чи продовжаться відключення — залежить не від ДТЕК Київські електромережі, а від ситуації в енергетиці, дій ворога, попиту на світло та спроможності енергосистеми його задовольнити.

Якщо буде дефіцит, то "Укренерго" знову надаватиме команди на застосування графіків й такі компанії як ДТЕК Київські електромережі зобов'язані будуть їх виконувати.

Як відбувається розподіл графіку відключень по групах? Хто визначає тривалість відключень?

Усі споживачі розділені на 6 груп, рівноцінних за потужністю, яку вони споживають. Коли надходять команди "Укренерго" про застосування графіків, ДТЕК Київські електромережі їх виконує. Компанія пильнує, щоб під час дії графіків наявність та відсутність світла у споживачів різних груп була однаковою. Втім, до груп не включені об'єкти критичної інфраструктури, до яких не застосовуються графіки.

Тривалість застосування графіків визначає "Укренерго". Оператори систем розподілу (у столиці це ДТЕК Київські електромережі) ділять наявну потужність серед своїх клієнтів.

Чому графіки відключень часто не збігаються з реальною ситуацією? Просто кажучи — не працюють?

Графіки працюють. Про це свідчить цілісність та стійкість української енергосистеми. Навіть після нищівних ударів ворога вони допомагають балансувати енергосистему, забезпечуючи дефіцитним світлом споживачів.

Працівник однієї з теплоелектростанцій ДТЕК, яка постраждала від російської атаки. Фото: dtek.com/media-center

Щодо незбігів включень/відключень згідно з графіками, причин може бути декілька. Основна — це аварії: коли в період застосування графіків на об'єкті стається аварія й певна кількість споживачів залишається без світла, хай у якій зоні графіків вони в той момент перебувають. Коли аварію ліквідовують, а в цей час за графіком має бути відключення — клієнт однаково залишається без світла, доки за графіком не настане його черга.

Період включення споживачів після відключення — від 1- 2 хвилин до 20-30 хвилин. Це зумовлено технологічними особливостями, щоб навантаження розподілялось поступово й не перенавантажувало обладнання. Оператори системи розподілу слідкують, щоб така затримка не впливала на загальний термін гарантованої наявності світла у споживачів.

Через часті перемикання ліній та перенавантаження щоденно в мережі виникає до 30 аварійних ситуацій. Чому? Бо більшість обладнання не витримує таку кількість включень-відключень. Наприклад, автомати-вимикачі, які розраховані на вимкнення 3-4 рази на рік, зараз використовуються 7-8 разів на день. Тому електрообладнання виходять з ладу швидше, ніж за стандартної експлуатації.

Саме це — основна причина, чому мешканці багатьох будинків можуть залишатися без світла навіть у "білу" зону графіку стабілізаційних відключень.

Фото: Unsplash

Буває так, що одна частина міста потерпає від блекаутів значно частіше за cусідню. Часом буквально в межах однієї вулиці. Чому так відбувається?

У Києві такого не відбувається. Графіки застосовуються рівномірно між усіма групами та в межах однієї групи. Клієнт звертає увагу на наявність світла в інших, коли його нема в нього. А ось коли у клієнта світло є — він зазвичай не звертає уваги, що в когось його нема. Наявність умовно двох будинків із різних груп один напроти одного може це наочно ілюструвати.

У Києві 3% багатоповерхівок розташовані на одних лініях з об'єктами критичної інфраструктури. Список таких об'єктів формують органи державної влади — це лікарні, оборонні підприємства, метрополітен тощо. На сьогодні відсутня технологічна можливість відключати їх окремо від об'єкта критичної інфраструктури.

Наразі ситуація в енергосистемі стабілізувалась та дає можливість не застосовувати графіки відключень. Проте, коли графіки все-таки застосовуються — ми робимо все можливе, аби доступна електроенергія розподілялася справедливо.

Наприклад, протягом тижня з 22 по 28 липня кияни загалом мали світло 79% часу, або 18,8 годин. Різні групи ж мали електроенергію від 76% до 82% часу.

Різниця в кілька відсотків виникла через зміну команд "Укренерго" протягом дня. Приміром, в одні години нам надавали розпорядження відключити 1 групу графіку, а після цього — 2 групи одночасно. І навпаки — cпочатку 2 групи, а потім дефіцит зменшувався, і ми відключали 1 групу.

Чому в багатьох містах України працює освітлення на вулиці або в під'їздах, хоча у квартирах світла в цей час може не бути?

За освітлення вулиць, як правило, відповідає місцева влада. У Києві це зокрема комунальне підприємство "Київміськсвітло". Тому це запитання варто спрямувати на їхню адресу.

У мережі популярні думки, що електроенергії в Україні вдосталь, але ми продаємо її Європі. Чим ви можете це спростувати?

ДТЕК Київські електромережі не займається експортом електроенергії. Він як оператор системи розподілу доставляє електроенергію від мереж "Укренерго" до будинкового щитка мешканців столиці.

Фото: dtek-kem.com.ua

Зі свого боку закликаємо українців перевіряти будь-яку почуту інформацію. Україна не експортує електроенергію за кордон з 12 травня — саме тоді цьогоріч держава відчула дефіцит електроенергії. І вже з 14 травня почалися перші відключення по всій країні. Навпаки, країна купує електроенергію за кордоном.

Переконатися в тому, що експорту нема, та дізнатися об'єми купівлі електроенергії зараз можна на сайті європейського оператора ринку ENSO-E.

У розділі Transmission є Scheduled Commercial Exchanges — дані про комерційні обміни електроенергією між країнами. Там чітко видно, що з 12 травня Україна лише купувала електроенергію.

Через перепади напруги часто псуються електроприлади. Як їх вберегти?

Через застосування графіків відключень обладнання електромереж понаднормово навантажується. Проєктно воно не розраховане на те, щоб вмикатися або вимикатися по декілька разів на добу. Нормальний для нього режим — вимикання декілька разів на рік. Ось чому часто виходять із ладу вимикачі та інше обладнання. Після включення світла миттєво зростає навантаження на електричні кабелі, трансформаторні підстанції тощо. Інколи це провокує аварії.

Приблизно те ж саме відбувається у внутрішньобудинкових мережах, коли одночасно починають працювати холодильники, бойлери, кондиціонери, електроплити, телевізори тощо. Особливо якщо внутрішньобудинкові мережі неналежним чином обслуговують ЖЕКи чи ОСББ. Через це можуть виникати локальні аварії — відгорання нуля, пошкодження проводки, коротке замикання. А це провокує швидший знос побутового обладнання та навіть його вихід з ладу.

Як убезпечити електроприлади в періоди відключень? 

Ми радимо після появи світла не вмикати одразу все домашнє обладнання. Треба робити це почергово, поступово навантажуючи мережу в будинку. Також можна використовувати реле напруги та інше обладнання, що допоможуть вберегти електроприлади.

Реле напруги з контролем струму. Фото: digitop.ua

Росія може повторно знищити навіть відремонтовані блоки електростанцій. Якщо це станеться, де братимемо електроенергію? У вас є "план Б"?

На випадок надзвичайних подій із нашим розподільчим обладнанням ми сформували необхідні резерви, провели навчання персоналу. Також виконали необхідний захист ключових енергооб'єктів, щоб мінімізувати негативні наслідки у випадку ракетної атаки на них.

Скільки ще триватиме дефіцит електроенергії? Як ви плануєте покривати його надалі?

Цього ми прогнозувати не можемо, бо не володіємо такою інформацією. ДТЕК Київські електромережі лише розподіляє доступну електроенергію, а не виробляє її. Тому ми й не можемо говорити, скільки триватиме дефіцит та які альтернативні джерела електроенергії можна використати.

Зі свого боку ми виконуємо всі команди "Укренерго", щоб зберегти цілісність енергосистеми країни та справедливо розподіляти наявний енергоресурс серед своїх клієнтів.

Фото: dtek.com/media-center

Читай також: Як провести воду й електроенергію у приватний будинок

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації