Світовий тренд на комерційні простори з етнічним вайбом: а що в Києві?

Світовий тренд на комерційні простори з етнічним вайбом: а що в Києві? Фото: MAKHNO

У Києві відкрився оновлений "Народний Дім Україна", де можна придбати автентичні українські товари. Схожі комерційні простори є у всьому світі: яку роль вони відіграють у збереженні культурної спадщини країн?

В епоху масового виробництва у світі зростає попит на унікальні вироби ручної роботи. Туристи і місцеві жителі все частіше віддають перевагу покупкам безпосередньо у місцевих майстрів або ж у тематичних крамницях. Як розвивається тренд на комерційні простори з етнічним вайбом?

Франція

Сучасна Франція свою національну атрибутику відстоює ревно: є навіть окремі ательє та бутики, присвячені традиційним французьким ремеслам. Приміром, крамниця La Maison de la Poupée продає ляльок ручної роботи та текстиль, натхненні традиційною французькою естетикою.

Фото: la-maison-de-poupee.fr

Розкішні бутики в Ле-Маре пропонують французьке мереживо та провансальські тканини. А в Провансі магазини, що спеціалізуються на savon de Marseille (традиційне марсельське мило) та лавандових виробах, стали символом ремісничої спадщини регіону. Здебільшого там представлені товари місцевого виробництва.

Savon de Marseille. Фото: Вікісховище

Японія

Японія має власний підхід до збереження спадщини через комерційні простори. Один із них — текстильний центр Нісідзін у Кіото. Тут відвідувачі можуть придбати високоякісні кімоно, пояси обі та дізнатися про складні техніки ткацтва, які передаються з покоління в покоління.

Певна річ, такі місця — магніт для туристів. Та для корінних японців вони слугують підтримкою традиційних ремесел.

Шоу кімоно в текстильному центрі Нісідзін. Фото: japancitytour.com

Італія

У Флоренції історична вулиця Віа де Торнабуоні кишіє тематичними бутиками, які демонструють традиційні тосканські вироби зі шкіри. Знакові крамниці, як-от Scuola del Cuoio ("Шкіряна школа"), пропонують відвідувачам шкіряні сумки та аксесуари ручної роботи, виготовлені з використанням багатовікових технік.

Фото: scuolemestieridarte.it

Автентичними товарами славляться й флорентійські ювеліри, які продають свої вироби в сімейних крамницях на Понте Веккйо. Певною мірою ці простори — живі музеї італійського ремесла.

Магазини на Понте Веккйо. Фото: Вікісховище

Марокко

У цій країні складно знайти закриті простори на кшталт "Народного Дому Україна" — зате про базари Марракеша ходять легенди. Ці лабіринти з яток славляться автентичними шкіряними виробами ручної роботи, барвистими берберськими килимами та традиційною аргановою олією. Кожна річ відображає естетику давніх марокканських ремесел.

Фото: moroccanjourneys.com

Зазирніть на базар,

Де заморський товар.

Кардамоном пахтять ряди.

А шовків, а сукна!

Головне ж — не ціна,

Не вагайся і торг веди.

 

уривок із пісні "Арабська ніч"

Фото: moroccanjourneys.com

США

У Штатах безліч крамниць пропонують товари, пов'язані з культурою корінних американців. Наприклад, магазини Keshi The Zuni Connection в Санта-Фе (Нью-Мексико) продають традиційні ювелірні прикраси, гончарні вироби та різьблення зуні — корінних жителів долини річки Зуні.

Фото: facebook.com/keshishop

А такі крамниці подарунків, як Eighth Generation у Сієтлі, знаються на сучасному мистецтві та дизайні корінних народів, поєднуючи сучасну естетику з традиційними ремеслами.

Фото: nativeamerica.travel

Іспанія

Культура фламенко широко представлена в магазинах по всій Андалусії (де власне цей стиль і утворився), особливо в Севільї та Гранаді. Такі бутики, як El Flamenco Vive, пропонують вишукані сукні для фламенко, кастаньєти та віяла.

Крамниця Don Flamenco спеціалізується на взутті ручної роботи. Фото: flamencomadrid.com

Задоволеними лишаються як ті, хто практикує фламенко, так і пересічні шукачі автентичних сувенірів. Це як музей — лише з товарами!

Фото: flamencomadrid.com

А що в Україні?

Ми вже писали, що біля Золотих воріт відкрився оновлений простір українських сувенірів та вишитого одягу NARODNYI DIM ("Народний Дім Україна"). Новий дизайн приміщення розробила архітектурна студія MAKHNO.

  • ДЕ? Київ, вул. Ярославів Вал, 14-А
Фото: MAKHNO

В оновленому NARODNYI DIM з'явились стіни-мазанки, дерев'яні конструкції зі старої української садиби, а природні матеріали та кольори поєднали з принципами сучасного функціонального мінімалізму. Сам простір розділили на декілька секторів, у яких легко орієнтуватися. Також перепланували розміщення категорій товарів, тобто оптимізували шлях покупця.

Фото: MAKHNO

Посередині простору тепер є функціональна примірочна, яку можна швидко прибрати, щоб зробити оупенспейс, або розділити на різні кабінки.

Фото: MAKHNO

А центральною окрасою проєкту стало величезне дзеркало, навколо якого створили артстіну з блоків QUADROPOD. Ці блоки-конструктори нещодавно отримали найвизначнішу світову дизайн-нагороду — статуетку Red Dot Award.

Фото: MAKHNO

Як тобі ідеї з оновлення?

Читай також: Як врятувати архітектурні пам'ятки та недобудови Києва

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації