Світовий тренд на комерційні простори з етнічним вайбом: а що в Києві?
У Києві відкрився оновлений "Народний Дім Україна", де можна придбати автентичні українські товари. Схожі комерційні простори є у всьому світі: яку роль вони відіграють у збереженні культурної спадщини країн?
В епоху масового виробництва у світі зростає попит на унікальні вироби ручної роботи. Туристи і місцеві жителі все частіше віддають перевагу покупкам безпосередньо у місцевих майстрів або ж у тематичних крамницях. Як розвивається тренд на комерційні простори з етнічним вайбом?
Франція
Сучасна Франція свою національну атрибутику відстоює ревно: є навіть окремі ательє та бутики, присвячені традиційним французьким ремеслам. Приміром, крамниця La Maison de la Poupée продає ляльок ручної роботи та текстиль, натхненні традиційною французькою естетикою.
Розкішні бутики в Ле-Маре пропонують французьке мереживо та провансальські тканини. А в Провансі магазини, що спеціалізуються на savon de Marseille (традиційне марсельське мило) та лавандових виробах, стали символом ремісничої спадщини регіону. Здебільшого там представлені товари місцевого виробництва.
Японія
Японія має власний підхід до збереження спадщини через комерційні простори. Один із них — текстильний центр Нісідзін у Кіото. Тут відвідувачі можуть придбати високоякісні кімоно, пояси обі та дізнатися про складні техніки ткацтва, які передаються з покоління в покоління.
Певна річ, такі місця — магніт для туристів. Та для корінних японців вони слугують підтримкою традиційних ремесел.
Італія
У Флоренції історична вулиця Віа де Торнабуоні кишіє тематичними бутиками, які демонструють традиційні тосканські вироби зі шкіри. Знакові крамниці, як-от Scuola del Cuoio ("Шкіряна школа"), пропонують відвідувачам шкіряні сумки та аксесуари ручної роботи, виготовлені з використанням багатовікових технік.
Автентичними товарами славляться й флорентійські ювеліри, які продають свої вироби в сімейних крамницях на Понте Веккйо. Певною мірою ці простори — живі музеї італійського ремесла.
Марокко
У цій країні складно знайти закриті простори на кшталт "Народного Дому Україна" — зате про базари Марракеша ходять легенди. Ці лабіринти з яток славляться автентичними шкіряними виробами ручної роботи, барвистими берберськими килимами та традиційною аргановою олією. Кожна річ відображає естетику давніх марокканських ремесел.
Зазирніть на базар,
Де заморський товар.
Кардамоном пахтять ряди.
А шовків, а сукна!
Головне ж — не ціна,
Не вагайся і торг веди.
уривок із пісні "Арабська ніч"
США
У Штатах безліч крамниць пропонують товари, пов'язані з культурою корінних американців. Наприклад, магазини Keshi The Zuni Connection в Санта-Фе (Нью-Мексико) продають традиційні ювелірні прикраси, гончарні вироби та різьблення зуні — корінних жителів долини річки Зуні.
А такі крамниці подарунків, як Eighth Generation у Сієтлі, знаються на сучасному мистецтві та дизайні корінних народів, поєднуючи сучасну естетику з традиційними ремеслами.
Іспанія
Культура фламенко широко представлена в магазинах по всій Андалусії (де власне цей стиль і утворився), особливо в Севільї та Гранаді. Такі бутики, як El Flamenco Vive, пропонують вишукані сукні для фламенко, кастаньєти та віяла.
Задоволеними лишаються як ті, хто практикує фламенко, так і пересічні шукачі автентичних сувенірів. Це як музей — лише з товарами!
А що в Україні?
Ми вже писали, що біля Золотих воріт відкрився оновлений простір українських сувенірів та вишитого одягу NARODNYI DIM ("Народний Дім Україна"). Новий дизайн приміщення розробила архітектурна студія MAKHNO.
- ДЕ? Київ, вул. Ярославів Вал, 14-А
В оновленому NARODNYI DIM з'явились стіни-мазанки, дерев'яні конструкції зі старої української садиби, а природні матеріали та кольори поєднали з принципами сучасного функціонального мінімалізму. Сам простір розділили на декілька секторів, у яких легко орієнтуватися. Також перепланували розміщення категорій товарів, тобто оптимізували шлях покупця.
Посередині простору тепер є функціональна примірочна, яку можна швидко прибрати, щоб зробити оупенспейс, або розділити на різні кабінки.
А центральною окрасою проєкту стало величезне дзеркало, навколо якого створили артстіну з блоків QUADROPOD. Ці блоки-конструктори нещодавно отримали найвизначнішу світову дизайн-нагороду — статуетку Red Dot Award.
Як тобі ідеї з оновлення?