Історичні будівлі Києва, які пошкодила росія в новорічну ніч: що про них відомо

Історичні будівлі Києва, які пошкодила росія в новорічну ніч: що про них відомо Фото: колаж "ТиКиїв"/Вікісховище/ДСНС Києва

Атака російськими дронами 1 січня 2025 року пошкодила кілька історичних будівель Києва. Серед них — колишні "Будинок Раднаркому УРСР" та маєток графа Ігнатьєва. Чому ці пам'ятки важливі для столиці України?

Читай також: Що буде з будинком на Жилянській, в який влучив "шахед"?

У ніч проти 1 січня росіяни запустили по Україні 111 дронів: зокрема ударні БпЛА типу "шахед" і безпілотники інших типів. До речі, в Повітряних силах зазначили, що ворог почав запускати дрони ще до "новорічної ночі" — о пів на дев'яту годину вечора 31 грудня 2024 року. ("Різдвяне перемир'я" Віктора Орбана в дії...)

Відносно "пощастило" одному з корпусів Національного банку в Печерському районі: пожежу на даху внаслідок падіння уламків БпЛА швидко ліквідувала ДСНС — всі операційні системи та сервіси НБУ функціонують як слід, а постраждалих нема. 

Фото: facebook.com/kyiv.gp.gov.ua

Утім, сильно постраждали інші відомі столичні пам'ятки архітектури. Які саме?

Будинок на Інститутській, 10/1

Будинок у 2019 році. Фото: Вікісховище

Пам'ятка на розі Інститутської та Банкової вулиць — типовий приклад сталінської архітектури. Нагорі будинку — ошатна вежа-ротонда у вигляді альтанки. Була. До удару "шахедами" новорічної ночі.

До 1918 року ця ділянка належала сім'ї київських меценатів Бродських: викупила її Сара Бродська, дружина цукропромисловця Лазаря Ізраїльовича. А за часів радянської влади цю місцину як одну з найвищих у Києві уподобали для побудови будинку Ради Народних Комісарів УРСР. Звели її впродовж 1937—1941 років за проєктом зодчих Д. Богуславського та Юрія Корбіна.

Вежа-ротонда. Фото: Вікісховище

Пам'ятка оформлена у стилі радянського неокласицизму. Вона має два корпуси та наріжжя. Одне крило — на червоній лінії Банкової вулиці, а інше — в глибині ділянки. Над входами нависали триповерхові еркери. А над ними — балкони у вигляді портиків із колонами й виразними фронтонами.

7 вересня 2006 року будівлю внесли до реєстру пам’яток архітектури місцевого значення.

0 / 0
Фото: facebook.com/DSNSKyiv

Під час атаки урядового кварталу 1 січня 2025 року була вщент зруйнована вежа-ротонда, також постраждали два верхні поверхи. А найстрашніше те, що внаслідок удару загинуло подружжя науковців — нейробіолог Ігор Зима та докторка біологічних наук Олеся Сокур, які мешкали в одній із квартир. Не пережив атаки навіть їхній кіт. Вічна пам'ять...

Ігор Зима. Фото: Facebook

Маєток на Банковій, 2

Це — будівля Національної спілки письменників України, ще одна пам'ятка архітектури місцевого значення.  До того — особняк Лібермана, а ще раніше — садиба ексмера Петербурга Федора Трепова. Пам'ятка в стилі неоренесансу прикрашала Київ ще з кінця XIX сторіччя. Поки її не знівечила росія.

Фото: Вікісховище

Українська письменниця та почесна громадянка Києва Оксана Забужко слушно зауважила, що киянам цей маєток тривалий час був відомий як "будинок графа Ігнатьєва". Київський генерал-губернатор Олексій Ігнатьєв та його родина і справді мешкали тут у 1889-1896 роках.

Олексій Ігнатьєв. Фото: архів​​​

Коли до [Ігнатьєва] прийшли з доносом на [Євгена] Чикаленка за "украйнофільство", той сказав донощикові, що він і сам родом "малорос" — "из черниговских князей", отож нічого поганого в любові до Малоросії не бачить. Наші історики ще винні не одну дисертацію цій категорії історичних постатей — впливовим імперським службовцям, без чиєї таємної протекції український рух був би неможливим ні в російській імперії, ні в СРСР, — написала Оксана Забужко в Facebook.

Особняк збудував у 1879 році київський міський архітектор Володимир Ніколаєв. Він же в 1896 році перебудував будинок на замовлення київського купця й цукрового магната Симхи Лібермана — звідси й стара назва. Зодчий добудував бічне, ліве крило: так маєток набув симетричного плану, фасадів із бічними ризалітами та центральним, меншим ризалітом, де розмістилися парадні сходи.

Фото: Вікісховище

Своєму творінню зодчий Ніколаєв надав характерних рис модного тоді в Києві стилю неоренесанс: пишне ліплення, орнаментальні рельєфи, рустування, розвинутий антаблемент, криті цинковою "лускою" шатрові завершення, кований метал. Відтоді будинок скидався на багатий буржуазний особняк-палац.

Фото: Вікісховище

За часів Української революції, у 1917-му особняк займала контррозвідка штабу Київського військового округу. А після встановлення в місті радянської влади будинок не раз міняв управителів: у різні часи тут розміщувалися радянські цензори, дитяча консультація Охматдиту, Комітет у справах мистецтв... За іронією долі, влітку 1934 року в маєтку навіть завідував Раднарком республіки!

З 1953 року й по сьогодні будинок є осідком Спілки письменників України. Тут розпочинали свою публічну творчість Іван Драч, Ліна Костенко, Іван Світличний та інші класики української літератури. Щороку всередині проводилися до 250 різноманітних заходів — від творчих вечорів до майстер-класів молодих авторів. А ще в 1989-му тут заснували Народний рух України за перебудову.

Сказати, що в 1987-1991 роках "тут розвалювали СРСР", не було б перебільшенням. Не знаю, чи є на будинку з цього приводу меморіальна дошка; в нації з невідбитою історичною пам'яттю мала б бути, — додала письменниця Оксана Забужко у Facebook.

Коли будівля Національної спілки письменників України знову прийме гостей — невідомо. Внаслідок "новорічної" атаки тут вибито практично всі вікна, частково ушкоджений фасад, а також окремі кабінети всередині приміщення.

0 / 0
 
Фото: пресслужба НСПУ/litgazeta.com.ua

Ми не забудемо і не пробачимо росії черговий терор українського населення, внаслідок якого загинули невинні люди. Маємо надію, що столичні пам'ятки будуть оперативно відновлені та знову тішитимуть око містян.

Читай також: Травма свідка: як розпізнати та що з цим робити 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації