Південний міст у Києві: як амбітна переправа стала епіцентром заторів
Найвищий міст у Києві — Південний. Він мав би розвантажити столичний трафік — але натомість став осередком заторів. Як будували інноваційну переправу й чому вона сьогодні закрита для приватних автівок?
Південний міст став першим вантовим мостом із рейковим транспортом, побудованим у СРСР. Проєкт розробила Київська філія Союздорпроєкту на чолі з Іваном Панасюком. Автором та головним інженером самого моста був Георгій Фукс. (Раніше він очолював побудову мостів Метро та Північного.)
Нарівні з Фуксом працював іще один провідний інженер — Михайло Корнєєв. А головним архітектором був Олексій Гаврилов.
Проєктувати Південний міст почали невдовзі після відкриття Північного (тоді Московського). Команда мала на меті амбітні цілі:
- з'єднати центр Києва з новими житловими масивами на лівому березі, які активно зводилися в районі сіл Осокорки й Позняки;
- закласти основу третьої "зеленої" гілки метро й автомагістралі;
- забезпечити зручніший автошлях до аеропорту в Борисполі.
Будівництво розпочалося 1983 року. Витратили на нього 112 мільйонів рублів — це близько 200 мільйонів доларів! Металоконструкції виготовлялися Воронезьким заводом мостових конструкцій і відвантажувалися залізницею. А опорні частини — на Криворізькому металургійному комбінаті та Ярославському заводі.
Інженери вирішили зробити Південний міст вантовим — тобто підвісним мостом, чиї пілони сполучені з дорожнім полотном за допомогою прямолінійних сталевих канатів — вантів.
Таке рішення мало забезпечити великий проліт для водного транспорту — не дивно, що воно припало до душі річковому флоту. Та й Георгій Фукс уже мав досвід побудови вантових мостів на прикладі Північного (раніше Московського).
Загальна довжина мостового переходу сягнула 8,8 кілометра! З них — 3 кілометри відведені штучним спорудам, як-от:
- власне міст через Дніпро завдовжки 1,3 км;
- правобережна естакада завдовжки 1,5 км;
- багатоярусна транспортна розв'язка.
Вантова частина мосту виконана зі сталі. Вона підвішена на вантах за 133-метровий пілон, завдяки якому Південний міст і понині є найвищим у столиці. Довжина судноплавного прольоту — 271 метр. (Флот нею був задоволений...)
До речі, на пілоні Південного моста пропонували звести ресторан. Але це виявилося незручно: пілон розташований посеред річки — поряд не припаркуєшся. До найближчого берега — пів кілометра, і до закладу довелося б іти хіба пішки. Та і як провести каналізацію? Словом, гра не була варта свічок — і після роздумів команда ідею ресторану відкинула.
Колії метрополітену спершу мали помістити в повністю закритий короб зі скла. Однак і цей задум "розбився" об реальність. Чому? Бо через великі перепади тиску під час руху поїздів знадобилося б надміцне, а отже, й задороге скло.
Гордість українського мостобудування відкрили для автомобільного руху 25 грудня 1990 року — ще до розпаду СРСР. А ось поїзди метро тут запустили вже за часів незалежної України — 30 грудня 1992 року. Готова переправа сполучила Саперно-Слобідську вулицю, Столичне шосе та Видубичі на правому березі з проспектом Миколи Бажана (житловий масив Позняки) на лівому.
Що з Південним сьогодні
За часів незалежної України Південний міст, як і чимало інших столичних переправ, "втомився". Щороку з ним виникали проблеми: від постійних заторів з одного берега на інший до частих ремонтів, які створювали значні незручності як для киян, так і для транзитного автотранспорту.
Як пояснював "Київавтодор" УНІАН, київські мости проєктували в період значно меншого транспортного навантаження. За часів побудови Південного моста інтенсивність руху складала 10 тисяч автівок на добу — сьогодні ж вона сягає 120-150 тисяч!
У березні 2022 року, в розпал повномасштабного вторгнення, рух на Південному мосту перекрили — міська влада пояснила це міркуваннями безпеки. Втім, навіть сьогодні, коли довкола Києва не тривають бої, обмеження продовжує діяти.
Офіційно ж Рада оборони Києва ухвалила рішення про закриття Південного мосту для приватного транспорту на невизначений термін 21 червня 2022 року. Пускають лише військовий громадський транспорт, екстрені й аварійні служби, транзитні вантажівки та транспорт зі спеціальною перепусткою.
Південний міст буде закритим аж до відповідного рішення Ради оборони міста. Коли він знову стане доступним для всіх киян — загадка. Залишається сподіватися, що до цього моменту славетну переправу Георгія Фукса відремонтують остаточно...
Читай також: Чим славиться "Міст закоханих" у Києві