Станція метро "Хрещатик" у Києві: оглядаємо всі зміни з 1960 року

Станція метро "Хрещатик" у Києві: оглядаємо всі зміни з 1960 року Фото: Вікісховище

Напередодні нового 2025 року фасад станції метро "Хрещатик" оновили. А вже наступного дня один із її вестибюлів постраждав від російської атаки. Пригадаймо історію архітектурної пам'ятки та всі її реконструкції.

За часів Київської Русі на місці Хрещатика був вкритий дрімучим лісом глибокий яр. Тут перетиналися шляхи зі Старого Києва до заміських маєтків київських князів на Звіринці. Власне, від перехрестя й походить назва Хрещатик. За іншою ж версією, місцевість назвали так через хрещення. Подейкують, що саме Хрещатиком князь Володимир Великий вів киян до Дніпра.

Багато століть по тому на честь Хрещатика назвали станцію Київського метрополітену. До її побудови долучилися найкращі українські зодчі, зокрема головний архітектор Києва Анатолій Добровольський, а також Микита Коломієць, Віктор Єлізаров, Геннадій Гранаткін, Ігор Масленков, Станіслав Крушинський, Юрій Кисличенко, Федір Заремба та Наталія Щукіна.

0 / 0
Ранні ескізи станції метро "Хрещатик". Фото: mirmetro.net
Вирізка з газети "Вечірній Київ" від 4 жовтня 1958 року. Фото: facebook.com/share/g/15bXqynjh3

Станція метро "Хрещатик" — одна з п'яти, що відкрилися у складі першої черги будівництва. Позаяк вона розташована в серці Києва, їй ще під час будівельних робіт вирішили надати українського колориту. Початкова ідейно-художня тема була така: "Україна — національна за формою і соціалістична за змістом!"

Будівельники станції метро "Хрещатик" у 1950-х роках. Фото: starkiev.com

6 листопада 1960 року станцію з одним виходом у бік вулиці Хрещатик урочисто відкрили. На заході були присутні керівники Компартії й уряду УРСР. 

Вона як прекрасна дівчина, що причепурилася до весілля! — промовив засновник Академії архітектури України Володимир Заболотний, уперше побувавши на станції.

Урочистий мітинг на честь відкриття станції. Позаду — тоді ще наявний барельєф із гербом УРСР. Фото: starkiev.com

Наземний вестибюль вписали в будівлю культового ресторану "Метро". Його 13 залів укупі з літньою терасою нагорі могли вмістити 1600 людей!

Фото: Telegram Кирила Степанця

У ресторані частували фірмовою котлетою, а також проводили виступи вар'єте.

Фото: Telegram Кирила Степанця

Зовні ж заклад приваблював містян і гостей столиці світловою вивіскою на фасаді.

Фото: Telegram Кирила Степанця

Нині ж на місці ресторану "Метро" — "МакДональдз", який має не менший попит. До речі, концепт його дизайну також утілений у найкращих аналогах світу — зокрема в "МакДональдзі" на Таймс-Сквер у Нью-Йорку.

Фото: пресслужба VIHAREV Restavration

Станцію метро "Хрещатик" оновлювали приблизно раз на п'ять років. Спершу на стіні у східному торці центрального залу був барельєф із гербом УРСР. Проте він наказав довго жити, бо під час будівництва виходу в бік Інститутської стіну з гербом розібрали. Назва вулиці, до речі, походить від розташованого тут колись Інституту шляхетних дівчат — навчального закладу для панянок із дворянських родин.

Фото: starkiev.com

Другий ескалаторний нахил із виходом у бік Інститутської відкрили 4 вересня 1965 року. Завдяки йому центральний зал станції подовжився на 40 метрів.

Другий вихід зі станції в 1960-х роках. Фото: facebook.com/spraga.info

Наприкінці травня 1970 року було відкрито третій вихід зі станції — із проміжного вестибюля другого ескалаторного нахилу на вулицю Архітектора Городецького. 

Вихід зі станцію на вулицю Городецького (2011). Фото: Вікісховище

У 1976 році над платформою другої колії побудували перехід на Оболонсько-Теремківську лінію — відкрили його 17 грудня. Для проходу пасажирів на станції розкрили два прорізи між пілонами. А 3 грудня 1986 року звели вже другий перехід на цю ж лінію — тепер над платформою першої колії.

Один із переходів (2012). Фото: mirmetro.net

Наприкінці 1980-х провели заміну облицювання колійних стін: замість кахельної плитки їх обробили мармуром. Такий вигляд станція має й понині.

0 / 0

Остання поки видозміна станції метро "Хрещатик" відбулася напередодні нового 2025 року. Реставрація фасаду центральної будівлі розпочалася в серпні 2024 року на замовлення бізнес-центру "Хрещатик-Плаза", що розташований у будівлі. Роботи були завершені з випередженням графіка — 31 грудня 2024 року.

Це — перша за довгий час реставрація історичної будівлі з архітектурного ансамблю Хрещатика. Проєкт розробило бюро VIHAREV Restavration, і він був погоджений із Департаментом охорони культурної спадщини КМДА.

Фото: пресслужба VIHAREV Restavration

Ремонт був переважно "косметичним" та не передбачав особливих змін у фасаді споруди. Тут закріпили або замінили плитку, що відпадала, очистили її від забруднення та нанесли покриття для захисту від вологи й перепадів температури. Скління вікон оновили на енергоефективне, а на додачу встановили художню підсвітку. Також фасад очистили від зайвої реклами.

Фото: пресслужба VIHAREV Restavration

1 січня 2025 року російські окупанти атакували Київ безпілотниками. В результаті постраждав вестибюль станції, що виходить на Інститутську. У будівлі повилітали скляні фасади — їх комунальники тимчасово закрили фанерою. Втім, на роботі станції це не позначилося. Маємо надію, що скло скоро замінять.

Читай також: Як відновлювали Хрещатик у 1944 році

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації