Зелений Київ: які екологічні ініціативи змінюють столицю
Попри непрості часи, Київ продовжують робити екологічнішим і комфортнішим для життя. Комунальники впроваджують новинки озеленення — висаджують дощові садки та багаторічні трави, а міська влада відновлює міські водойми. Розповідаємо, які екологічні ініціативи було вже впроваджено та що ще чекає на містян у 2025 році.
Ділянки без скошування трави
У столиці триває експеримент із відмови від скошування трави на деяких міських ділянках. Таку ініціативу комунальників підтримали екологи та 66% киян, які проголосували в "Київ Цифровий".
Як розповів директор Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату Олександр Возний, у 2025 році планують збільшити кількість ділянок без скошування. Однак перед цим доведеться провести роз'яснювальну роботу, бо одна частина киян виступає за відмову від скошування трави, а інша — скаржиться на безлад і зарості.
Зараз у Києві 65 локацій без скошування.
Цього року проєкт масштабуватимуть. Для цього залучать керуючі компанії, ОСББ та заклади освіти.
Також комунальники відмовляться від тематичних клумб. Однак вони залишаться в парках і деяких інших місцях, де це доцільно, але тематичних виставкових клумб на схилах і в районах уже не буде. Ресурси, які вивільняться, спрямують на закупівлю та висадку багаторічних рослин.
Дощові садки та багаторічні трави
Ще одна екологічна ініціатива, спрямована на озеленення Києва, — висаджування дощових садків і багаторічних трав.
Дощові садки прикрашають міський ландшафт, а також допомагають збирати та утилізовувати дощову воду. Вони мають вигляд заглиблених клумб з вологолюбними та стійкими до спеки багаторічними рослинами.
Такі садки допомагають знизити навантаження на міську систему водовідведення та уникнути підтоплень.
У столиці дощові садки в межах пілотного проєкту облаштували у Солом'янському, Оболонському, Подільському, Дніпровському та Деснянському районах. Загалом їх у Києві дев'ять. У 2025 році комунальники збільшуватимуть кількість таких локацій.
Також минулого року комунальники почали висаджувати в різних районах столиці багаторічні трави. Таку ділянку облаштували, наприклад, на проспекті Бажана. Там ростуть імперата, фаляріс, колосняк, лілійник і аїр.
Таке озеленення допоможе відновити природний баланс, покращить мікроклімат міського простору, очистить повітря, зменшить кількість пилу, сприяє поглинанню шуму.
У 2025 році столичні комунальники мають намір висадити в Голосіївському районі понад 1000 кв. метрів барвистих лук із дикорослих трав і квітів. Попри зиму, працівники "Київзеленбуду" вже готують для цього територію.
Цифрова мапа дерев
У столиці почали проводити інвентаризацію та оцифрування дерев, які перебувають на балансі міста. Наприкінці жовтня комунальники оцифрували понад 280 тисяч столичних дерев уздовж вулиць у всіх районах, а також у більшості парків і скверів.
Після оцифрування планують запустити онлайн-карту столичних дерев, на якій будуть фотографії, інформація про місце розташування кожного дерева, його вид, діаметр стовбура та висота.
Також окремо позначать дерева-пам'ятки природи з довідковою інформацією про них.
За словами директора Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА Олександра Возного, цифровізація дерев дасть змогу ефективно управляти зеленими насадженнями. Крім того, Київ стане першим в Україні містом, що реалізує подібний проєкт у таких масштабах, адже йдеться про сотні тисяч зелених насаджень.
Відновлення озера Синє
Минулого року нарешті почали відновлювати озеро Синє в Подільському районі. Після кількох невдалих тендерів КП "Плесо" все ж змогло обрати підрядника для відновлення озера та укласти з ним договір. Переможець торгів, ТОВ "КНЯЖНА ЛИБІДЬ", взявся виконати роботи за 80,7 млн грн.
- Озеро Синє утворилось природним шляхом у заплаві річки Почайна. Свою назву отримало завдяки мінеральним відкладенням на дні водойми, які забарвлюють воду у блакитний колір.
- За радянських часів озеро було популярним місцем відпочинку з пляжами та зонами для пікніків. Та через забудову Синьоозерного масиву більшу частину водойми довелося засипати. Залишок озера почав поступово перетворюватися на болото та висихати.
- У 2017 році Київрада надала території навколо водойми статус парку та планувала відновити екосистему озера. Проте через війну ці плани так і не реалізували. А станом на жовтень 2023 року водойма практично повністю пересохла, перетворившись скоріше на велику калюжу.
- У 2023 році із Київського міського фонду охорони навколишнього середовища виділили гроші на розчищення та благоустрій озера Синє. Проте обрати підрядника на ці роботи вдалося лише з шостої спроби.
Станом на кінець грудня фахівці закінчили розчищення дня озера, сформували дві з'єднувальні протоки та продовжують роботи з укріплення берегової лінії. Наразі столичні комунальники зосереджені саме на очищенні озера Синє та наповненні його водою. Благоустроєм біля водойми займатимуться пізніше.
Глобальний рух відмови від одноразового пластику Refill
Минулого року Київ долучився до міжнародної програми Refill, спрямованої на зменшення кількості використання одноразового пластику жителями міст.
Ця ініціатива є частиною глобального руху, що зародився у Великій Британії та з часом розширився на багато країн світу, включаючи Італію, Еквадор, Об'єднані Арабські Емірати, Японію та Чилі.
Стати частиною цієї екологічної ініціативи може будь-хто охочий. Для цього потрібно завантажити додаток Refill — у ньому відображено столичні заклади, де можна безплатно набрати воду в екологічну пляшку, взяти каву у власну термочашку або їжу в ланчбокс.
Крім того, у застосунку відображатимуться міські бювети та фонтанчики з питною водою.
Це дає можливість суттєво зменшити використання одноразового пластику в повсякденному житті, що є важливим кроком у боротьбі із забрудненням навколишнього середовища.
Детальнішу інформацію про програму можна отримати на офіційному сайті Refill або в безплатному застосунку, доступному в App Store та Google Play.