НСК "Олімпійський": історія найбільшого стадіону країни

НСК "Олімпійський": історія найбільшого стадіону країни Фото: Unsplash

Сьогодні, 12 серпня, Національному спортивному комплексу "Олімпійський" виповнюється 100 років. Днем його створення вважають 12 серпня 1923 року, коли на стадіоні провели змагання першої Олімпіади Київщини.

Національний спортивний комплекс "Олімпійський" просто неможливо не помітити на просторах правого берега.

Це найбільший стадіон країни та один з найбільших  у Європі. У ньому може поміститися одночасно 70 050 глядачів, а це майже вдвічі більше за кількість населення Князівства Монако.

Що треба знати про цю споруду та чим вона така особлива — дізнаємось у нашому матеріалі.

Черепанова гора

Історія стадіону почалася, як не дивно, з виставки. На початку 20 століття в російській імперії з'являється ідея провести Всеросійську промислову виставку. Датою обрали 1913 рік, а містом проведення — Київ.

Дерев'яні та муровані павільйони з'явилися на території Черепанової гори. Виставка вражала розмірами, проте після Першої світової війни вона була вщент зруйнована. Від великих будівель залишились уламки, все було розграбовано та зламано.

Однак це місце не могло довго залишатися порожнім, тож після появи ідеї провести Всеукраїнську Олімпіаду у 1920-х роках ухвалили рішення збудувати стадіон. Щоб очистити територію від старих павільйонів попередньої виставки, треба було підірвати залізобетонні стіни, які залишились від найбільших павільйонів. Після цього почалася робота з облаштування спортивного майданчика.

Роботи затягнулись, фінансів бракувало, а головною будівельною силою стали призовники, які працювали майже задарма.

З такими темпами "верхівка" зрозуміла, що проведення Олімпіади в Києві обійдеться занадто дорого. Вирішили перенести її до Харкова, що на той час був столицею радянської України. Олімпіада так і не відбулася, проте перші кроки у будівництві стадіону були зроблені.

Фото: fcdynamo.com

Червоний стадіон

Попри те, що Всеукраїнська Олімпіада в Києві була скасована, змагання все-таки вирішили провести. Це була перша Олімпіада Київщини. Ідея вдалася, тож уже через деякий час Червоний стадіон вважався найкращою футбольною спорудою міста.

Відкриття Олімпіади Київщини відбулося саме тут 12 серпня 1923 року. Цей день вважають днем народження стадіону.

До речі, повна назва стадіону була "Червоний стадіон імені Льва Троцького". Проте пізніше, у 1928 році, назву скоротили до "Червоний стадіон", а відомого радянського політичного діяча Троцького депортували з Радянського Союзу та вбили за наказом Сталіна в Мексиці.

Олімпійські ігри Київщини та новий стадіон дали потужний поштовх спортивному життю міста. Тож уже в 1935 році було оголошено конкурс на реконструкцію та поліпшення стадіону. Через 5 років на ньому з'являються трибуни для глядачів та роздягальні для спортсменів, а також кімнати для суддів і кабінети лікарів.

Фото: fcdynamo.com

У той час стадіон отримав нову назву — Республіканський стадіон ім. Хрущова. Відкриттям нового стадіону повинен був стати матч київського "Динамо" проти команди Червоної армії з москви, проте він не відбувся. Саме цього дня, 22 червня 1941 року, почалася війна. Матч Києва проти москви зрештою відбувся на цьому стадіоні у 1955 році, і в ньому "Динамо", на жаль, програло.

Після Другої світової війни розпочалася ще одна реконструкція стадіону. Тривала вона 5 років через слабке фінансування у повоєнні часи. Після закінчення реконструкції на стадіоні нарешті з'явилося табло — таке, де працівник стадіону самостійно перевертає таблички з цифрами у момент зміни рахунку в матчі.

У 1966 році проводять ще одну реконструкцію, яка  видалася доволі масштабною. Новий стадіон став найбільшою за місткістю трибуною у Радянському Союзі та Європі. Наступна реконструкція була присвячена Олімпійським іграм у 1980 році.

Сучасний стадіон

Після здобуття Україною незалежності стадіон змінив своє ім'я. Починаючи з 1998 року він став Національним спортивним комплексом "Олімпійський".

У 2008-2011 роках відбулася масштабна реконструкція, адже Україна готувалась до Євро-2012. Реконструкція тривала 38 місяців і коштувала 4 млрд 600 млн гривень. Уже в жовтні 2011 року головний стадіон столиці був готовий приймати гостей з усього світу.

Під час реконструкції упровадили новітні рішення, такі як вогнетривкі крісла, газон, який вирощували понад два роки, дах, конструкція якого виготовлена за унікальною технологією.

Іспанія — переможець "Евро-2012" на НСК "Олімпійський"
Фото: Getty Images

Окрім найбільших спортивних подій, на новому стадіоні також проводили музичні події. Сюди приїжджали виступати Шакіра, Red Hot Chilli Peppers, Madonna, Depeche Mode та інші. Проте рекорд за кількістю глядачів установив український гурт "Океан Ельзи", зібравши на стадіоні від 85 до 100 тисячі фанатів.

Концерт "Океан Ельзи" на День Незалежності
Фото: zn.ua

 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
photo_2023-02-03_9.18.15_PM.jpeg - Богдан Білошенко
Захоплююся темпом життя цього великого міста та намагаюся не відставати. Вірю, що вивчати Київ можна все своє життя!

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації