Влада проти екоактивістів: річку Либідь заховають у колектор?

Влада проти екоактивістів: річку Либідь заховають у колектор? Фото: Wikipedia.org

У Києві частину річки Либідь можуть закрити в колектор, щоб прокласти дорогу до ТРЦ. Кияни створили петицію проти закриття Либеді та інших малих річок Києва у колектор, вона набрала необхідну кількість голосів усього за два дні. Що буде далі?

Колектор для річки Либідь планують створити у Голосіївському районі, а над ним побудувати під'їзну дорогу до торговельно-розважального центру Ocean Mall. Активісти вважають, що таке рішення Київради суперечить принципу поступового покращення якості життя в місті й не відповідає інтересам громади.  

Фото: Wikipedia.org
Фото: Wikipedia.org

Річки не буде?  

На засіданні Київради 4 липня зокрема йшлося про затвердження детального плану території (ДПТ) в районі Либідської площі — в межах бульвару Миколи Міхновського (раніше Дружби народів), вулиць Великої Васильківської, Євгена Коновальця (Щорса), Володимиро-Либідської, Казимира Малевича, залізниці у Голосіївському районі. 

Активісти пам'яткоохоронної спільноти "Цегла" повідомили, що ДПТ поблизу Либідської площі, окрім нової забудови, передбачає засипання частини річки Либідь для облаштування заїздів до ТРЦ Ocean Mall. За їхніми даними, всі витрати на розробку ДПТ оплатила компанія Terra Project, яка будує ТРЦ і входить до орбіти бізнесмена Вагіфа Алієва. 

Депутати Київради схвалили проєкт ДПТ із деякими правками.  

У столиці створили робочу групу за участю Київської організації спілки архітекторів для розробки змін до генплану. Вирішили здійснити й перевірку виконання петиції "Про визнання долини річки Либідь зоною екологічного лиха" і Комплексної міської цільової програми екологічного благополуччя на 2022-2025 роки щодо благоустрою та екологічного оздоровлення басейну річки Либідь. 

Сьогодні річка Либідь протікає від бульвару Міхновського до вулиці Коновальця у відкритому бетонному жолобі. 

У проєкті ДПТ на Либідській площі, представленому громадськості у 2019 році, зазначалося, що річка Либідь у цьому місці сильно забруднена через інтенсивний рух авто і залізничного транспорту — шкідливі речовини й нафтопродукти потрапляють у стоки з дощем і талим снігом. Через це пропонувалося закрити річку в колектор протяжністю близько 1,2 кілометра. 

Фото: Wikipedia.org (Архів)
Фото: Wikipedia.org (Архів)

Що ми знаємо про річку Либідь 

За однією з легенд, річка Либідь утворилася від сліз сестри засновників Києва — Кия, Щека та Хорива — Либідь. Перекази говорять, що княжна була дуже вибагливою до наречених: висміювала залицяльників, які до неї сваталися, і відсилала їх назад. Згодом, коли ті перестали приходити, вона засумувала. Невдовзі вона збудувала дім на горі й жила там на самоті, проливаючи сльози. Гору, де стояв її будинок, стали називати Дівич-горою, а річку, що утворилася з її сліз, — Либіддю. 

У добу Київської Русі та середньовіччя Либідь була повноводною та судноплавною. 

У 1686 році на Либеді налічувалося 7 млинів, що належали переважно монастирям. На початку 1850-х років імператор Микола І планував провести "правильний канал по Либеді до Дніпра по стороні Жилянської вулиці". Такий проєкт мав перетворити Київ на подобу Амстердаму, але розпочата Кримська війна і смерть імператора перервали будівництво. 

У липні 1891 року до Київської міської думи подали план каналу, завдяки якому б відбувалося пасажирське і торговельне сполучення до Дніпра. Проте Перша світова війна, а згодом і революція, не дозволили втілити цей задум у реальність. 

У радянський період заболочені ділянки Либеді стали розсадниками малярії. Це змусило владу в 1936 році розпочати спорудження Либідського колектора, який відразу оголосили головним міським колектором. Почалися роботи з поглиблення і розширення річища для боротьби з розливами, річку перекривали для зручності містян і підприємств. Колись славне життя водойми завершилося забрудненим колектором, а каламутні води залишків Либеді й дотепер чекають на реалізацію проєкту очищення від промислових стоків. 

У травні 2014 року команда з семи молодих київських архітекторів на чолі з Семеном Поломаним розробила проєкт "Відродження зеленої тканини та блакитних артерій", покликаний відновити природний зелений ландшафт Києва та малих річок міста. Архітектори представили комплексну схему трансформації ділянки між вулицями, прилеглими до річки Либідь: Антоновича, Малевича, Короленківської, Байкової та Фізкультурної.  

Вони планували переоблаштувати покинуту промислово-складську територію вздовж берегів річки та відродити природні ландшафти.  

Проєкт розрахований до 2050 року та складається з чотирьох етапів, які мають поступово привести до повного відновлення зеленої тканини та блакитної артерії міста.  

Цей проєкт навіть отримав спеціальну премію конкурсу User-Generated Kyiv на міжнародному архітектурному фестивалі CANactions 2014.  

Закордонний аналог Либеді 

Фото: Texty.org.ua

У південнокорейському Сеулі також є свій Дніпро — річка Хан, але найвідомішою в історії міста залишається річка Чон-Гі-Чун, яку можна порівняти з київською Либіддю. Подібно до Либеді, річку спочатку перетворили на колектор, а згодом навіть на естакаду. Але... завдяки ініціативі тамтешнього мера Лі Мьон Бака водойму вдалося врятувати та створити навколо неї зону відпочинку. Цей процес тривав 5 років. Після успіху з відновленням річки Лі Мьон Бак взяв участь у президентських виборах та згодом став президентом Південної Кореї (2008 –2013 роки). 

Але Мінекології вважає, що громадські ініціативи щодо прибирання річки та її берегів є неефективними... Влада продовжує боротися з Либіддю через серйозний рівень забруднення київських водойм стічними водами. А мешканці столиці закликають міську владу не ховати річку в колектор, а рятувати її екосистему.  

Фото: Wikipedia.org
Фото: Wikipedia.org

7 цікавих фактів про річку Либідь  

  1. Річка впадає у головну водну артерію столиці — Дніпро; 
  2. Либідь визнана однією з найбрудніших у Європі (з 2011 р.); 
  3. загальна її протяжність — 17,1 кілометра; 
  4. взимку річка не замерзає! Воду Либідь бере із земних надр і має теплі джерела; 
  5. у період повені Либідь затоплює прибережні території, залишаючи на березі купи сміття; 
  6. під час дощу рівень води у річці різко підіймається на 2-2,5 метри, у цей час швидкість води в річищі може сягати кількох десятків кубічних метрів на секунду;
  7. у Либеді водиться кілька видів риби, але її можна зустріти лише на останніх кілометрах її довжини. 

Читай також: Містичні німфеї на озері Тельбін   

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації