Телеведуча Надія Матвеєва закликає захистити косу затоки Собаче Гирло від капітальної забудови

Телеведуча Надія Матвеєва закликає захистити косу затоки Собаче Гирло від капітальної забудови Фото: особистий архів Надії Матвеєвої

Телеведуча Надія Матвеєва, яка мешкає в Києві на Оболоні, разом з активістами виступає проти забудови рекреаційної зони коси затоки Собаче Гирло. Ми поговорили з Надією про те, як розвивається ця ситуація та в який спосіб кияни можуть долучитися до її вирішення. 

Річ у тому, що на вулиці Прирічній хочуть збудувати трирівневий паркінг (для цього виділять із місцевого бюджету 120 мільйонів гривень), але в народі його вже прозвали "аквапаркінг", бо будівництво заплановане в зеленій зоні, яку ще й підтоплює.  

Що відбувається?

Після відкриття нової зони відпочинку на Оболонському острові, мешканці будинків на початку проспекту Івасюка зіткнулися з проблемою відсутності паркомісць біля їхніх будинків. Також відвідувачі зони відпочинку (парку "Наталка", мосту Хвилі, Оболонського острова) теж не можуть легально припаркувати своє авто. Тому міська влада вирішила побудувати паркінг на вулиці Прирічній в зеленій зоні неподалік від води. 

Кияни створили петицію, яка спрямована проти будівництва цього паркінгу. У зверненні вони просять не зводити споруду в зеленій зоні, а натомість облаштувавши паркінг в іншому місці. Петиція набрала необхідну для розгляду кількість голосів. На вибір міській владі пропонують одразу декілька альтернативних місць для побудови паркінгу.

Крім того, автор петиції пише, що ще у квітні 2023 року громада Оболоні надсилала міському голові чотири пропозиції альтернативних місць для будівництва паркінгу замість ділянки на Прирічній, що затоплюється під час весняних водопіль. Утім деякі з цих локацій хочуть віддати під забудову: на проспекті Івасюка, 2 планують будівництво торговельного комплексу з АЗС.

Питання організації легальних паркомісць там, де є потреба, не тільки ігнорують, але й готують ще більш щільну забудову, — вважає автор петиції Гліб Антоненко. 

Що пропонує автор петиції:

  • замість АЗС на проспекті Володимира Івасюка, 2 побудувати багаторівневий паркінг; 
  • опрацювати нові альтернативні місця для зон паркування, зокрема на проспекті Івасюка, 12-Г, що між "Сільпо" та McDonalds, а також перед Інститутом гідробіології;
  • скасувати розпорядження щодо будівництва підземно-наземного паркінгу на вулиці Прирічній; 
  • захистити косу затоки Собаче Гирло від капітальної забудови й зробити її частиною ландшафтного заказника місцевого значення "Затока "Наталка".   
Фото: особистий архів Надії Матвеєвої

Задля збереження рекреаційної зони активісти подали до суду на Київраду та створили громадську організацію.

Надіє, як довго ви особисто залучені до активістського руху проти забудови коси затоки Собаче Гирло?

З квітня минулого року, коли взяла участь у громадській толоці з прибирання зеленої зони на вулиці Прирічній. Тоді ж дізналася про петицію громади проти побудови "аквапаркінгу" на 720 автівок поблизу затоки Собаче Гирло. До речі, петиція швидко набрала потрібні 6000 голосів. І 2023 року від паркінгу в рекреаційній зоні відмовилися. Як виявилося, тимчасово.

Які головні аргументи активістів проти будівництва паркінгу на вулиці Прирічній?

Таке будівництво є небезпечним з погляду екології, можливих негативних техногенних факторів. Величезний паркінг хочуть розташувати на 300 метрах захисної гідротехнічної споруди Канівського водосховища, що нижче за Київську ГЕС. Щороку у цій зоні відбувається підтоплення. При цьому жодних геологічних досліджень території регулярних підтоплень не було зроблено до того, як Київрада передала землю під будівництво паркінгу. Щоб збудувати стоянку для авто в місці, яке фактично для цього не підходить, планують знищити більше за сотню здорових дерев, порушити екосистему зеленої зони, яка зараз вкрай важлива для існування не лише природи, а й людей. Ми відчуваємо наслідки зміни клімату, погіршення якості повітря й води через екоцид в Україні, спричинений війною. Як можна пожертвувати зеленими легенями Оболоні заради сумнівного будівництва?

Фото: скриншот 

Чому, на вашу думку, влада ігнорує альтернативні пропозиції щодо розміщення паркінгу?

Напевно, через відсутність розуміння, яке має громада: берегти природу зараз та в майбутньому — це нагальна потреба, питання виживання майбутніх поколінь, ознака цивілізованого суспільства. Щодо альтернативних пропозицій, де логічно створити паркінг, такі ділянки використовують для комерційної забудови. Виходить так: навіщо паркінг будувати там, де можна звести чергову багатоповерхівку або АЗС, а потім вирубати дерева під паркінг та подальшу капітальну забудову зеленої зони коси Собаче Гирло (33 гектари рекреаційної зони з цільовим призначенням під різноманітну забудову, зокрема житлову)? При цьому наразі відсутній детальний план території чи зонінг, що є порушенням законодавства України. А проблема з паркуванням для мешканців та відпочивальників у парку "Наталка" та біля мосту Хвилі могла бути розв'язана паркінгом на початку проспекту Івасюка, де вже кілька років це питання не зрушує з мертвої точки. Натомість планується паркінг на Прирічній — за два кілометри від парку "Наталка", в зовсім іншому місці. Загалом проблема із паркуванням автівок на Оболоні така ж, як і в будь-якому районі Києва. Це свідчить про необхідність комплексного та послідовного підходу до її розв'язання, а не використання цієї болісної теми в намаганнях забудувати зелену зону.

Візуалізація паркінгу на Прирічній

Як ви оцінюєте екологічні наслідки можливої забудови рекреаційної зони?

Таку оцінку мають давати експерти, сподіваюся, так і буде. Як людина я розумію, що вирубка дерев шкодить довкіллю та людям, що будівництво величезного паркінгу може призвести до забруднення водойми поблизу, що захисна споруда не передбачає будівництва на ній — усе це може призвести до невтішних наслідків.

Яку роль відіграє громадська організація, створена активістами, у протидії забудові?

Громадська організація була утворена з ініціативної групи, яку обрали мешканці на загальних зборах громади у 2023 році. І ця ініціативна група, яка для ефективнішого захисту інтересів громади формалізувалася в ГО, подала в суд на Київраду і продовжує активний захист інтересів територіальної громади. Наразі позов розглядає Київський окружний адміністративний суд і жодного рішення перша інстанція не ухвалила. Успішно підписані петиції щодо захисту коси Собаче Гирло та створення сучасного, облаштованого парку "Прирічна" без жодних забудов. В тому числі надані альтернативні пропозиції ділянок під будівництво паркінгу. Як на мене, ГО "Парк Прирічна" послідовно відстоює збереження екосистеми та намагається в межах закону співпрацювати з державою для розв'язання цього важливого питання.

Фото: особистий архів Надії Матвеєвої

Чи є у вас інформація про плани влади щодо створення парку "Прирічна"?

До квітня 2023 року, 16 гектарів, на яких громада пропонує створити парк "Прирічна" перебували в "підвішеному" юридичному стані. Що мається на увазі? Ще 2018 року було відмовлено в поновленні договору оренди під житлову забудову і зобов'язано відповідні структури КМДА вжити юридично-правових заходів щодо створення парку.

Але 5 років це питання ніхто не вирішував. Дозвіл КО "Київзеленбуд" оформлювати парк дала Київрада в квітні 2023 року, у день коли ухвалювали рішення щодо "аквапаркінгу". Насправді це стало можливо тому, що ініціативна група та громада почали ставити руба це питання торік. Побудова паркінгу на 720 автівок — це початок капітальної забудови рекреаційної зони замість розбудови парку "Прирічна".

Як ви оцінюєте ідею створення ландшафтного заказника на території коси?

Цей заказник вже існує! Рішенням Київради від 2020 року він був створений. Громада пропонує включити землі коси затоки Собаче Гирло, зокрема з призначенням під забудову, до нинішнього заказника. Левова частина рекреаційної зони на косі зараз нікому не передана в оренду, тож Київраді ніщо не буде заважати це дуже легко зробити. Коса — частина екосистеми затоки й заказника, який вже існує. ГО "Парк "Прирічна" скерувала клопотання Департаменту захисту довкілля й адаптації до змін клімату КМДА щодо включення понад 33 гектарів цінних земель затоки Собаче Гирло до ландшафтного заказника місцевого значення "Затока "Наталка". Громада чекає відповіді директора — Олександра Возного.

Фото: instagram.com/nadezhda_matveeva_nadya

Як місцеві жителі можуть доєднатися до ініціативи активістів щодо збереження зеленої зони?

Дякую небайдужим людям, які підтримували петиції щодо створення парку "Прирічна" без забудов! Ви можете слідкувати за процесом та приєднуватися до громадських ініціатив, інформація є тут. І звичайно, замислюватися, наскільки важливо берегти зараз природу, яка є джерелом життя для нас!

Читай також: Косити чи не косити — ось питання. Екологічний експеримент у Києві   

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації