Чому для здоров'я корисніше ходити на місцеві ярмарки: наслідки споживання перероблених продуктів

Чому для здоров'я корисніше ходити на місцеві ярмарки: наслідки споживання перероблених продуктів Фото: istock

Щотижня КМДА анонсує продуктові сільськогосподарські ярмарки, де кияни можуть не лише придбати натуральні продукти домашнього виробництва, а й підтримати українських виробників-фермерів. Чому це краще та безпечніше, ніж купувати продукти в супермаркеті? 

Що таке оброблені харчові продукти?

Ще сто років тому, способів зберігати їжу було не так багато. Споконвіку наші предки в'ялили м'ясо,  очищували зерно, рафінували олію, пастеризували молоко, а також робили соління, відвари, консервували тощо. Обробка  дозволяла довше зберігати харчі й рятувала від голоду, бо дозволяла запасати продукти, наприклад, на зиму.

У наш час обробку також використовують, щоб продовжити строк придатності. Але додані при цьому цукор, сіль, жири та консерванти роблять їжу не лише більш стійкою, але й менш корисною. Такі продукти дуже популярні, бо прості у приготуванні й мають більш насичені та привабливі для нашого мозку смакові якості. 

Які продукти відносять до оброблених?

Фото: kaynutrition.com

Виділяють 4 типи обробки:

  • Мінімальної обробки зазнають сушені та заморожені продукти. Додаткові компоненти для збереження смаку чи якості при цьому не використовуються. Цей спосіб обробки вважається корисним. 
  • Кулінарна обробка: варіння, смаження, тушкування також вважається здоровим способом приготування їжі, який також знезаражує та підвищує засвоюваність. 
  • Обробленими харчовими продуктами вважають готові до вживання й такі, що є "кращою версією самих себе": рибні та м'ясні консерви, натуральні сири, сосиски, ковбаси, мариновані овочі та інші продукти з додаванням цукру, солі та жирів для більш тривалого збереження. Деякі продукти зберігають при цьому корисні властивості, наприклад, консервовані сардини. 
  • Ультраоброблена їжа — це напівсинтетичні готові до вживання продукти з довгим терміном збереження: безалкогольні напої, що містять цукор, чипси, шоколад, цукерки, морозиво, солодкі сухі сніданки, пакетовані супи, курячі нагетси, хот-доги, картопля фрі тощо.

Чим сильніше оброблена їжа, тим більш яскравий та привабливий смак вона має. Але й тим менше природних та корисних компонентів у ній зберігається. 

Найбільш шкідливими, за словами науковців, є саме ультраоброблені харчові продукти. Їх тривале та постійне вживання призводить до погіршення обміну речовин, нездорового набору ваги, розвитку запальних процесів та онкологічних хвороб.

Фото: Getty Images

На перший погляд, здається, що перевага обробленої їжі в раціоні не призводить до критичних наслідків. Адже не впливає на наше самопочуття, хоча все залежить від індивідуальної чутливості до певних продуктів. Однак численні дослідження показують, що ці наслідки проявляються в довготривалій перспективі.

За словами Роберта Ластінга, американського лікаря-ендокринолога, американці, в раціоні яких переважають оброблені продукти та цукри живуть в середньому на 8 років менше через хвороби, пов'язані з обміном речовин: цукровий діабет, ожиріння, зневоднення чи накопичення рідини в тілі, гіпервітамінози чи авітамінози, порушення обміну мікроелементів (заліза, йоду тощо). 

Які неочевидні наслідки тривалого вживання обробленої та ультраобробленої їжі?

1. "Цукрове старіння" шкіри

Збалансований та насичений поживними речовинами раціон "відображається" на стані шкіри. Якщо постійно вживати цукор (у вигляді солодощів, газованих напоїв, консервів тощо), то може виникати подразливість і сухість шкіри, втрата її тонусу.

Фото: bonnieengle.com

Надалі надлишок цукрів буде взаємодіяти з різними білками, зокрема, з колагеном та м'язовими волокнами й змінювати їх форму та функції. Цей процес називається глікацією. 

Як наслідок, суглоби втрачають пластичність, а кров'яні судини та сухожилля позбуваються еластичності. На шкірі з'являються в'ялість, набряки, зморшки та заломи, стають помітними інші недоліки.

Глікація посилює прояви старіння, повністю зупинити які неможливо. Але, завдяки здоровому харчуванню та комплексному догляду, їх можна дещо загальмувати.

Фото: Pexels

Що варто додати до щоденного раціону для здорового стану шкіри, суглобів та судин:

  • омега-3 жирні кислоти (містяться в морепродуктах),
  • вітамін Е (багато в оливковій олії та горіхах),
  • вітамін D (кисломолочний сир),
  • вітамін РР чи В3 (міститься в м'ясі та печінці), 
  • вітамін К (броколі),
  • амінокислоти та білки (бобові). 

Не варто заміняти цукор на продукти, що містять фруктозу. Адже ця альтернатива в чистому вигляді погано засвоюється нашим організмом.

Найкращим природним продуктом, що містить фруктозу, є ягоди (де цукрозу ми вживаємо в поєднання з білками). 

2. Хронічні запальні процеси

Ще одним важливим компонентом нашого здоров'я є мікробіом нашого кишківника. Ці мікроорганізми корисні для нас тим, що допомагають засвоювати різні біологічні елементи, які ми отримуємо з їжею. Але й можуть становити загрозу, якщо наш раціон перестає забезпечувати їх поживними речовинами. 

Порушення мікробіоти викликає дисбіоз кишківника, що в довгостроковій перспективі веде до його хронічного запалення. А згодом й інших систем органів, які недоотримують корисні речовини, через що недовиробляють життєву енергію. Як наслідок, людина починає страждати на хронічну втому, в неї погіршується настрій та загальне самопочуття. 

Фото: Pexels

Що підтримає роботу кишківника?

  • Мікробіота кишківника потребує різноманітної їжі. Однак один з найважливіших компонентів для нього — клітковина. 
  • Вона міститься у свіжих овочах, фруктах, зелені, а також у цілозернових продуктах.
Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації