Як держава регулюватиме обіг медичного канабісу в Україні

Як держава регулюватиме обіг медичного канабісу в Україні Фото: Freepik

16 серпня в Україні набув чинності закон про легалізацію медичного канабісу. З'ясуймо, як уряд планує регулювати обіг рослин роду коноплі.

Закон України від 21 грудня 2023 року стосується використання канабісу в освітній, науковій та науково-технічній діяльності. А ще — виробництва наркотичних засобів, психотропних речовин та лікарських засобів для тих, хто потребує саме такої терапії.

Урядовці вказують на популярний міф, буцімто закон "Про медичний канабіс" легалізує наркотики. Насправді ж ідеться про реалізацію права кожного пацієнта на медичну допомогу. Обіг ліків на основі канабісу обіцяють суворо контролювати, а застосування його у рекреаційних цілях, як і раніше, під забороною. 

Серед нововведень головне — це дозвіл на обіг коноплі в медичних цілях. Канабіс, його смола, екстракти й настоянки виключені з переліку особливо небезпечних речовин. Раніше їхній обіг був під забороною. Тепер дозволений — але з певними обмеженнями. За новим законом, вміст тетрагідроканабінолу (ТГК) у висушеній соломі медичних конопель має дорівнювати або перевищувати 0,3%.

Тетрагідроканабінол (ТГК) — головний психоактивний компонент канабісу. Міститься в суцвіттях і листі конопель. Це перший канабіноїд, дозволений для медичного застосування в деяких країнах, зокрема у США, Канаді та Західній Європі.

Фото: Unsplash

Препарати на синтетичному ТГК використовують задля пригнічення побічних ефектів хімієтерапії та для боротьби з синдромом втрати ваги за СНІДу. За дослідженням Ради з питань наркотиків та алкоголю (DASC) Південної Австралії, медичний канабіс також ефективний проти таких хвороб:

  • глаукома;
  • синдром Туретта;
  • шизофренія;
  • психози;
  • фантомні болі;
  • нейропатичний біль тощо. 

У Мінздоров'я України пояснюють, що задля безпечного вирощування медичного канабісу в нашій державі розроблені Ліцензійні умови. Під контроль підпадатиме весь ланцюг обігу лікарських конопель: від імпорту або вирощування аж до відпуску пацієнту в аптеці.

Вимоги до культивування рослин роду коноплі такі:

  • вирощування в умовах закритого ґрунту;
  • цілодобове відеоспостереження з наданням безоплатного доступу до нього Нацполіції;
  • порядок купівлі насіння рослин: воно повинно мати сертифікат якості, а ще бути зареєстрованим у Державному реєстрі сортів рослин, придатних для поширення в Україні;
  • дотримання належної практики культивування та збирання вихідної сировини рослинного походження (GACP). 

Good Agriculture and Collection Practice (GACP) — одна з належних практик GxP (Good X Practice), яка формує систему забезпечення якості фармацевтичного виробництва. В Україні діє з 14 лютого 2013 року.

Фото: Freepik

Як коноплю перевірятимуть на вміст ТГК?

МОЗ України запевняє, що цим займатимуться виключно державні лабораторії. Зразки рослин відбиратимуться за участі Національної поліції: за словами урядовців, це забезпечить чіткий державний контроль за недопущенням незаконного обігу наркотичних речовин.

Додаткові елементи контролю за обігом наркотичних речовин — це супровід державною охороною перевезень медичного канабісу та ліків з нього. А власне обіг ліків з медичної марихуани контролюватиметься через електронну систему. Вона має запрацювати у жовтні цього року після доопрацювань.  

Електронна система забезпечуватиме безпрецедентний рівень прозорості обігу медичного канабісу — від насінини й до відходів. Кожна рослина канабісу, кожна виготовлена з неї одиниця продукту матиме унікальний ідентифікатор, що забезпечить повний контроль над їх обігом та дозволить нам гарантувати якість і безпеку ліків, а також унеможливити їх несанкціонований обіг. За потреби ми зможемо відстежити шлях продукту від виробника до пацієнта та виявити можливі порушення, — каже міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.

Фото: Freepik

Облік та контроль

Кожна операція з медичним канабісом має бути зареєстрована в електронній системі упродовж наступного дня після її здійснення. На обліку будуть понад 30 видів операцій. До системи вноситиметься інформація про:

  • виробництво насіння медичного канабісу;
  • посів, клонування, посадка рослин та садивного матеріалу;
  • відправлення зразків на лабораторне дослідження;
  • збір рослин;
  • перевезення, купівля;
  • виготовлення ліків, відпуск в аптеці;
  • знищення відходів тощо.

Обліку підлягатиме насіння, садивний матеріал, рослини, внутрішньоаптечні заготовлення, ліки, відходи тощо.

Допускається також імпорт рослинної субстанції канабісу, з якої можливо виготовити ліки в аптеці. Порядок ввезення в Україну такий:

  1. ліцензований імпортер має отримати в Держлікслужбі відповідний дозвіл та не перевищувати встановлені державою квоти;
  2. сировина реєструватиметься як активний фармацевтичний інгредієнт (АФІ) в Державному реєстрі лікарських засобів за скороченими строками (до 30 днів).

Ліки з медичного канабісу будуть виготовлятися в умовах аптеки. Їх призначатимуть за рецептом пацієнтам, яким звичайні лікарські засоби не допомагають або викликають побічні реакції, що погано переносяться. 

Фото: Freepik

Придбати такі ліки в Україні можна буде лише за електронним рецептом: там буде вказана лікарська форма та дозування, назви активних речовин, які входять до їхнього складу. Очікується, що засоби з лікарських конопель будуть доступні пацієнтам у формі оральних крапель, твердих капсул, дентальних паст. 

Людям, які в'їжджають або виїжджають з України, або прямують транзитом, закон дозволяє мати при собі лікарські засоби на основі медичного канабісу для власного використання. Але обсяг препарату має бути не вищим, ніж прописав лікар.

А днями Кабмін врегулював механізм видачі дозволів на ввезення та вивезення з України, а також транзиту її територією медичного канабісу. З 1 жовтня 2024 року Держлікслужба і Держмитслужба вноситимуть до державного порталу "Єдине вікно для міжнародної торгівлі" інформацію про видані дозволи у день їхньої видачі.

МОЗ України обіцяє, що обіг медичного канабісу в Україні буде прозорим і на 100% простежуваним. Маємо надію, що на практиці нового закону дотримуватимуться всі. А доступ до медичної марихуани матимуть лише ті, хто справді її потребують.

Читай також: Де і чим вакцинуватися від COVID-19   

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації