ЕКО від держави: як і де в Києві лікувати безпліддя

ЕКО від держави: як і де в Києві лікувати безпліддя Фото: Freepik

Кожна шоста жінка у світі страждає від безпліддя, за даними ВООЗ. На лікування цього стану Україна заклала у 2024 році в бюджет майже 1,9 мільярда гривень. Як і де в Києві лікувати безпліддя державним коштом?

Боротьба з безпліддям є одним із ключових напрямів у Програмі медичних гарантій (ПМГ) — переліку медпослуг та ліків, які держава гарантує українцям безплатно. Усі процедури зі списку оплачує Національна служба здоров'я України (НСЗУ) за умови укладення договору з лікарнею.

Кошти в цьогорічний бюджет заклали на проведення 30 тисяч циклів лікування безпліддя. У лютому МОЗ зазначало: середні показники успіху терапії — близько 30%. А отже, можна очікувати на народження 10 тисяч нових українців.

Народжуваність в Україні падає не перший рік, а повномасштабна війна погіршила ситуацію. Задля допомоги людям, які мріють відчути радість батьківства, ми запустили програму лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій, — повідомляв міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко. 

вагітність безпліддя
Фото: Unsplash

Допоміжна репродуктивна технологія (ДРТ) — це система лікування безпліддя, за умов якої деякі етапи запліднення (приміром, отримання статевих клітин або ембріонів) відбуваються поза межами організму людини.

До технологій ДРТ належить, зокрема, екстракорпоральне ("штучне") запліднення in vitro — його ще називають ЕКО.

За словами міністра Ляшка, за один цикл штучного запліднення держава платить понад 60 тисяч гривень. Такий тариф вважається ринковим та дає змогу залучати до ПМГ і державні, і приватні медичні заклади.

У столиці та на Київщині безоплатні послуги з лікування безпліддя надають лише ті медзаклади, що законтрактовані НЗСУ. Зокрема:

  • ТОВ "НАДІЯ";
  • ТОВ "ГАРМОНІЯ КРАСИ";
  • ТОВ "Медичний центр "ДОБРОБУТ-ПОЛІКЛІНІКА";
  • ТОВ "МІРУМ";
  • ТОВ "Родинне джерело";
  • ТОВ "НЕОМЕД 2007".

Як отримати послугу

Безпліддя за допомогою ДРТ лікують за умови діагнозу "Жіноче безпліддя" або "Чоловіче безпліддя". Вік пацієнтки на момент початку циклу має бути не більш ніж 40 років.

штучне запліднення ЕКО
Схема штучного запліднення (зліва направо). Фото: scientificanimations.com

Спершу жінка має звернутися до акушера-гінеколога в спеціалізованому закладі, який має договір із НСЗУ на пакет "Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах". Направлення для цього не потрібне. Лікар акушер-гінеколог проведе обстеження, за потреби скерує до суміжних спеціалістів (терапевта, кардіолога, невролога, ендокринолога тощо).

На цьому етапі не слід дивуватися стаціонарному лікуванню або дообстеженню. Лікар може направити жінку до спеціалізованого багатопрофільного закладу або перинатального центру, де надаються безплатні послуги в межах таких пакетів:

  • "Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах";
  • "Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій".

Після дообстеження консиліум лікарів вирішує, чи має пацієнтка право отримати послуги з лікування безпліддя та чи нема для цього протипоказань. 

Місце отримання послуги пацієнтка може вибрати сама з переліку закладів, які уклали договір із НСЗУ.

лікування безпліддя Київ
Фото: Freepik

Безоплатні послуги в межах пакета жінка може отримати один повний цикл на рік — у разі настання вагітності. Водночас у разі народження здорової дитини наступні цикли допоміжних репродуктивних технологій не оплачуються. Також пацієнтка може отримати другий повний або неповний цикл на рік — у разі ненастання вагітності. Доплачувати за ці послуги не потрібно.

Лікуватися можна як амбулаторно, так і на умовах денного чи звичайного стаціонару — усе залежить від призначень лікаря. Конфіденційність терапії медзаклад гарантує.

Передбачені, зокрема, такі безоплатні послуги (повний перелік тут):

  • проведення контрольованої медикаментозної стимуляції яєчників у жінки, яка підлягає лікуванню за допомогою ДРТ;
  • отримання сперми від чоловіка пацієнтки, спеціальна обробка сперми та підготовка її до запліднення;
  • запліднення яйцеклітин, зокрема шляхом ін’єкції сперміїв в цитоплазму ооцитів та культивування отриманих ембріонів;
  • ембріотрансфер (перенесення ембріонів);
  • ультразвукове дослідження органів малого таза пацієнтки;
  • контроль за станом жінки до настання вагітності.
УЗІ вагітність УЗД
Фото: Freepik

Шанси на успіх терапії чималі. Тож якщо парі довго не вдається зачати дитину — варто скористатися державною програмою. Нехай щастить!

Читай також: Державні послуги для вагітних та породілей

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації