Йога як спосіб життя: поради для початківців

Йога як спосіб життя: поради для початківців Фото: Freepik

Йога — філософія пізнання самого себе і досягнення внутрішньої гармонії завдяки певним фізичним та духовним практикам. Вона не потребує від тебе тіла гімнаста, адже підходить майже всім. Розповідаємо, як новачкам опанувати йогу та які її напрямки варто спробувати.

Слово "йога" має індійське коріння. Його можна знайти ще у Ведах — священних текстах Стародавньої Індії, складених 3–5 тисяч років тому! Санскрит пояснює цей термін як "єднання", "підкорення", "запрягання" тощо. У сучасному ж розумінні, йога — це радше добірка духовних технік і практик, спрямованих на взаємодію розуму, тіла й духу. Головна мета — досягти стану просвітлення або єдності зі Всесвітом. 

У країнах Заходу під йогою переважно розуміють систему фізичних вправ. А ось для індусів це практика передусім духовна — вони навіть вважають, що йогою можна лікувати певні хвороби, хоч наука цього й не підтвердила. Утім, 2016 року в ЮНЕСКО визнали йогу нематеріальною культурною спадщиною.

Серед прихильників йоги заведено вважати, що вона допомагає:

  • зберігати ясність розуму;
  • мінімізувати стрес та сприяти розслабленню;
  • нормалізувати сон;
  • зробити людину щасливішою;
  • усунути чи зменшити депресивний стан;
  • схуднути та зміцнити статуру;
  • підвищити гнучкість, витривалість, рівновагу та рухливість;
  • поліпшити кровообіг, запобігти болю в попереку, знизити ризик виникнення серцево-судинних захворювань.

Йогою зазвичай займаються босоніж на спеціальному килимку. За потреби додають ремені, блоки, підкладки. Радимо одразу підшукати комфортний приталений одяг, який не заважатиме рухам і позам. Бажано придбати речі, створені саме для занять йогою, та якщо такої змоги немає, то можеш обрати щось зручне з наявного гардеробу.

Фото: Unsplash

Зрештою, йога — це не лише про пози. Її невіддільна частина — пранаяма. "Прана" — це життєва сила або дихання, що підтримує тіло, а "яма" ж означає "розширити" або "витягнути". Тобто пранаяма — це керування праною (життєвою енергією) за допомогою дихальних вправ під час йоги. 

Читай також: 5 технік медитації від тривоги та стресу на щодень

Напрямків йоги — безліч. Розглянемо найпопулярніші:

  • Хатха-йога: універсальна практика, що досягає єдності розуму, тіла й душі через асани (пози йоги), пранаяму (дихання йоги), мудру (жести тіла) і шаткарму (внутрішнє очищення). Не "зв'язує" рухи між собою, а зосереджується на окремих позах.
  • Віньяса-йога: містить певну послідовність поз, які виконуються одним рухом на вдиху.
  • "Гаряча" йога: будь-який стиль йоги, який практикується в навмисно нагрітому приміщенні. Вважається, що температура сприяє підвищенню гнучкості, але новачкам пробувати цей стиль не варто.
  • Інь-йога: відносно недавній стиль. Це переважно розтягнення сидячи та лежачи, які утримують протягом 3–5 хвилин.
  • Кундаліні-йога: поєднання духовних та фізичних практик. Менший акцент на рухах, натомість більший — на техніках динамічного дихання, медитації та співі мантр.
Фото: Freepik
  • Аштанга-йога: вимоглива практика, яка ґрунтується на кількох засадничих послідовностях поз. Не для початківців.
  • Йога Аєнгара: точна практика, де ретельно вивіряється кожна поза. На заняттях часто є реквізит, аби учні якнайкраще відчули позиції. 
  • Дживамукті-йога: поєднання співу, медитації, пранаями, філософії та музики. 
  • Пренатальна йога: базується на диханні, витривалості, роботі тазового дна та відновлювальних позах. До речі, пренатальну йогу можна практикувати як під час, так і після вагітності.
  • Тантра-йога: втілення п'яти сил Шакті (божественного жіночого начала), які уособлюють творчість і зміни. Цей стиль навчить ловити насолоду від життя.

Читай також: Тантричний секс: міфи, пози, практика

Фото: Freepik

Якщо ти вже прямуєш до студії йоги, ось поради для комфортного досвіду:

  1. Навчися дихати. Це — чи не найважливіше в йозі, особливо під час поз. Вдихати й видихати слід через ніс у живіт. Радимо ще опанувати базове дихання "Дірга Пранаяма" за допомогою тренера.
  2. Розпочни з короткої медитації. Перед позами варто сісти в невимушену позицію та приділити собі декілька хвилин, щоб розслабитися й зосередитися. А заодно встановити мету, якої ти прагнеш досягти протягом заняття.
  3. Використовуй базові пози. Не слід одразу братися за аштангу, бікрам та віньясу — ці практики дійсно потребують певної фізичної сили та витривалості. Краще спробуй відносно прості пози для початківців (гори, корови-кішки, кобри, дитини тощо), а вже потім поволі додавай складніші варіанти.
  4. Не забувай про шавасану. На перших порах бажано завершувати практику йоги шавасаною (позою розслаблення), релаксуючи на спині 5–15 хвилин. А після цього радимо ще коротку медитацію сидячи, щоб переосмислити заняття — повернутися у світ.

Поблизу нема йога-студії з професійним інвентарем? Не біда! Удома додаткові речі для йоги цілком можливо замінити шарфами або краватками, стосом книг, подушками тощо.

В ідеалі робити короткі й часті сеанси, тривалістю по 20-45 хвилин. Практикуючи йогу від трьох разів на тиждень, невдовзі ти значно підвищиш гнучкість, силу, внутрішній спокій та загальне самопочуття. Тут як зі спортом та рештою корисних процедур: що більше часу ти витрачатимеш на себе, то більше переваг набудеш.

Фото: Freepik

Читай також: Що таке панічний розлад і як його приборкати   

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації