Підліток соромиться свого тіла? Ось як йому допомогти
У розпал пубертату підлітки можуть вишукувати в собі вади зовнішності, гостро сприймати кожен набраний кілограм. Як розпізнати ці комплекси та вберегти дитину від розладів харчової поведінки — пояснили в МОЗ України.
Статеве дозрівання — невіддільна частина життя кожного тінейджера.
- Ранній пубертат (або пубертатний стрибок) у дівчат зазвичай починається у віці 9-13 років, а у хлопців — 10-14 років. В обох статей починає рости волосся на лобку, під пахвами. У дівчат починається розвиток молочних залоз, а у хлопців збільшуються яєчка та пеніс.
- Середній пубертат відбувається в 11-14 років для дівчат і 12-15 років для хлопців. У дівчат починаються менструації, збільшуються стегна, формується грудна клітка, тіло набуває більш жіночних обрисів. А у хлопців грубішає голос, починаються полюції — мимовільні еякуляції уві сні.
- Пізній пубертат (завершення статевого дозрівання) дається взнаки у віці 14-16 років для дівчат і 15-18 років для хлопців. У дівчат завершується формування молочних залоз та нормалізується менструальний цикл. А у хлопців росте м'язова маса, більшає волосся на тілі, стабілізується голос.
Словом, статеве дозрівання й супутні проблеми — акне, непропорційний ріст частин тіла, різкий набір ваги — цілком нормальне явище. Однак соцмережі, кіно й серіали про підлітків часто диктують інші стандарти. Ідеальні тіла та бездоганна шкіра в "однолітків" з екрану вганяють реальних тінейджерів у комплекси. Хоча насправді це лиш ілюзія, створена за допомогою гриму, правильно виставленого світла та ретуші. (А підлітків узагалі можуть зображати вже повнолітні актори.)
Оскільки власні тіла не відповідають штучним стандартам, підлітки намагаються досягти надуманих ідеалів — обмежують себе в їжі, надміру навантажують себе фізичними вправами, ба навіть голодують. Усе це — шлях до розладів харчової поведінки (булімія, анорексія) та інших загрозливих наслідків для здоров’я.
- Cимптоми анорексії: велика втрата ваги, заперечення голоду, суворі обмеження у харчуванні, забагато тренувань, слова, що дитина почувається товстою, небажання бути в соціумі.
- Cимптоми булімії: відвідування вбиральні відразу після їди, споживання великих порцій без збільшення ваги, застосування проносних або сечогінних засобів, ізоляція.
Як розпізнати у дитини негативне відчуття власного тіла? Тривожних дзвіночків чимало. Президент Асоціації дієтологів України, консультант із громадського здоров'я МОЗ Олег Швець радить звернути увагу:
- чи дитина розглядає та оцінює себе лише з огляду на зовнішність;
- як дитина описує себе, свій фізичний розвиток і привабливість;
- чи дотримується рестриктивних дієт, пов’язаних з обмеженнями у харчуванні;
- чи часто коментує вагу та зовнішній вигляд інших підлітків;
- чи має низьку самооцінку.
Фото: Freepik
Як допомогти дитині сприймати власне тіло
Підліткові комплекси не варто спускати на гальмах. Батьки мають на тінейджера вплив, навіть коли він вдає, що твоя думка йому нецікава. Ось чому краще допомогти дитині пережити період статевого дозрівання та навчити її любити власну зовнішность, незалежно від розміру чи форми тіла.
У МОЗ України наводять 5 корисних порад для батьків.
- Бути зразком для наслідування
Дитина уважно стежить за способом життя, харчовими звичками й поглядами батьків. Варто звернути увагу на те, що ти транслюєш, та починати зміни з себе. Приміром, більше рухатися, займатися спортом та харчуватися здоровіше.
Підліток переймає зокрема й твоє ставлення до власного тіла. Якщо ти постійно критикуєш свою вагу, шкіру чи волосся, дитина навчиться зосереджуватися на своїх недоліках, а не на позитивних якостях. Також краще уникати коментарів щодо зовнішності інших людей. Особливо слів "потворний", "жирний" тощо.
- Зберігати позитив
Ніколи не треба робити критичних зауважень щодо зовнішності своєї дитини. Навіть жартома. Якщо тінейджер має проблеми із зайвою вагою, він і так про це знає. А твої коментарі можуть лише погіршити проблему. Замість цього краще робити підлітку компліменти: про гарну усмішку чи сорочку, яка пасує до очей.
Не завадить заохочувати здорові звички, як-от особиста гігієна та постава, здоровий сон та регуляція стресу, прогулянки, відвідування спортзалу. За потреби можна звернутися до спеціалістів, щоб розробити для дитини план харчування та фізичної активності.
- Навчити підлітка критично ставитися до популярних образів
На екранах та в соцмережах нас оточують "ідеальні" люди. Їм до снаги переконати будь-кого в надмірній худобі чи гладкості. Слід пояснити підлітку, як працює індустрія зірок та краси: що часто фото й відео є відредагованими, а образи знаменитостей створюють стилісти, візажисти, навіть пластичні хірурги.
Під час роботи над фільмом "Гаррі Поттер і келих вогню" акне спіткало чи не всіх акторів-підлітків, зокрема 15-річних Деніела Редкліффа (Гаррі Поттер), Руперта Грінта (Рон Візлі) й Емму Вотсон (Герміона Ґрейнджер). Продюсерам довелося найняти окремого фахівця зі спецефектів, який висвітлював тон шкіри облич тінейджерів та очищував кожний кадр від прищів.
- Надавати пріоритет іншим якостям над зовнішністю
Підлітка варто хвалити за добрі вчинки: увагу до навчання, турботу про молодших братів та сестер тощо. А ще — виявляти інтерес і підтримку щодо занять, талантів і навичок дитини, як не базуються лише на зовнішності: наприклад, музика, спорт, мистецтво, волонтерська діяльність тощо.
- Зробити здоров’я сімейною справою
Уся родина буде здоровішою, якщо відмовитися від шкідливої їжі, готувати здорові корисні страви та вестиме активний спосіб життя. Почати можна з невеликих поступових змін. Зробити здорові звички сімейними ритуалами: разом готувати їжу, ходити на прогулянки, відвідувати спортзал. Якщо зробити все це частиною сімейної культури, підліток набуде правильних звичок на все життя.