Що таке аменорея воєнного часу в жінок та чому вона небезпечна?
Життя під час війни критично сповнене стресу. Хронічний та гострий стрес по-різному впливає на наше тіло, збуджує недовгі корисні процеси: мобілізацію нервової системи, зібраність, активність. Однак, переважно, будь-який стрес, особливо тривалий, впливає на нас негативно й викликає різні ускладнення, навіть хвороби.
Серед наслідків стресу в жінок є так звана аменорея воєнного часу. Це стан, коли у жінки репродуктивного віку зникають менструації, або вони стають не регулярними на пів року чи довше. Чому в жінок передчасно виникає цей вид аменореї та що з цим робити, ми запитали в гінеколога вищої категорії медичного центру CALM, акушера-гінеколога та гінеколога-ендокринолога Ліни Ірхи.
Аменорея — це відсутність менструацій у жінки більше ніж 6 місяців. Єдиною фізіологічно здоровою причиною аменореї в репродуктивному віці може бути вагітність. Решта — стресові, ті, що розвиваються через втрату ваги чи інші хворобливі стани, що вже варто лікувати. Через війну у нашій країні доволі поширена аменорея воєнного часу. Адже зараз в повсякденному житті багато як гострого, так і хронічного стресу.
Що відбувається в жіночому організмі у зв'язку зі стресом?
Лікарі ще називають аменорею воєнного часу — гіпоталамічною аменореєю. Тому що через тривалий стрес у гіпоталамусі — ендокринній залозі, що регулює синтез різних гормонів, зокрема жіночих, виникає дисфункція. Через неї яєчники жінки перестають синтезувати дві важливі групи гормонів: естрогени та андрогени. А вже їх секреція й впливає на порушення циклу.
Що при цьому відчуває жінка?
Її місячні виділення стають менш тривалими, збільшується кількість днів циклу між ними, а в результаті — менструації зникають зовсім на кілька місяців. Якщо цей стан не лікувати, то потім відновити природний цикл, гормональний фон та здатність завагітніти буде все важче.
Що вказує на аменорею?
Коли жінка звертається до гінеколога з тим, що в неї проблеми з циклом, в першу чергу, лікар виключає вагітність. Потім проводить ультразвукове дослідження (УЗД) органів малого таза, тому що аменорея також може виникати через появу функціональних кіст в яєчниках. Вони не є небезпечними, але можуть викликати тривалу затримку місячних. Якщо ці дослідження нічого не показали, лікар направляє жінку на гормональну діагностику.
Про аменорею свідчитимуть знижений лютеїнізуючий та фолікулостимулюючий гормони. Також може бути підвищений рівень пролактину, тому що пролактин — це гормон стресу.
Без цих гормонів в яєчниках перестають синтезуватися естрадіол та прогестерон, що й викликає зміни циклу. В результаті жінка відмічає зміни регулярності та інтенсивності місячних виділень.
Який прогноз?
Аменорея — це досить небезпечний стан. Адже гормональні порушення в жінок впливають на її загальний стан та настрій. Жінка не зможе завагітніти поки в неї є аменорея. Якщо не вирівняти гормональний баланс вчасно, то найгірший наслідок — це безпліддя та рання менопауза. Надалі мова йде про зниження міцності кісток, бо для цього їм потрібен естроген. Також підвищується схильність до серцево-судинних хвороб. За останньою світовою статистикою, серцево-судинні захворювання "помолодшали", як наслідок зросла загроза інфаркту та інсульту в молодому віці.
Як лікувати аменорею?
Найгірше — це замаскувати хворобу, прибираючи побічні симптоми. Для того, щоб лікування було результативним, важливо знайти першопричину розвитку аменореї. Це може бути фізичне виснаження, порушення харчової поведінки або ж тривала недостатність поживних речовин в раціоні жінки. Але серед головних причин виникнення аменореї воєнного часу — гострий або хронічний стрес. Щоб коригувати його вплив, гінеколог відправляє пацієнтку до психолога чи психотерапевта, може порадити звернутись до психіатра, щоб почати лікування заспокійливими чи препаратами для покращення сну.
Не завжди для лікування аменореї потрібні снодійні чи антидепресанти. Це можуть бути рослинні препарати або взагалі фізичні вправи, йога, опанування заспокійливих технік дихання й, авжеж, скоріше за все корекція харчування.
Гінекологиня наголошує, що харчування має бути повноцінним, триразовим та збалансованим, без зловживання солодощами. За потреби, за рекомендацією лікаря, варто додати вітамінні чи мультивітамінні комплекси та мікроелементи.
Мета лікування аменореї — запустити власну овуляцію, нормалізувати рівень лютеїнізуючого та фолікулостимулюючого гормонів та подальший рівень естрогенів. І, за словами гінекологині, через один-два місяці, в найкращому випадку, в жінки поступово відновляться місячні.
У групі ризику розвитку аменореї дружини військових чи їх близькі родички. Пік аменореї воєнного часу припав на період початку війни, як реакція на гострий стрес.
Лікарка рекомендує не ігнорувати дискомфорт, пов'язаний з жіночою статевою системою, бути уважною до змін циклу, які б вони не були: у бік довготривалих місячних, чи затяжна зміна інтенсивності виділень, їх повна відсутність. Важливо достатньо спати та слідкувати за харчуванням, вживати в щоденному раціоні білки, жири та вуглеводи, не зловживати обмежувальними дієтами.