Синдром хронічної втоми: що це за хвороба та як із нею жити

Синдром хронічної втоми: що це за хвороба та як із нею жити Фото: Unsplash

Синдром хронічної втоми (СХВ) — це неврологічний розлад: йому притаманне безсилля, що не минає навіть після відпочинку. Американське товариство СХВ підрахувало, що у світі на цю хворобу страждають до 24 мільйонів населення! А які ще ознаки має хронічна втома та чи можливо її побороти?

Медична назва синдрому хронічної втоми — міалгічний енцефаломієліт. Звідси й повна абревіатура МЕ/СХВ.

СХВ — не просто знемога. Цей стан може бути настільки сильним, що заважатиме робити звичні справи вдома чи на роботі. Хоча зовні люди з МЕ/СХВ можуть і не здаватися хворими. А триває хронічна втома щонайменше 6 місяців. Національна служба охорони здоров'я Великої Британії (NHS) наводить такі основні симптоми:

  • проблеми зі сном: безсоння або надмірна сонливість, відчуття невиспаності та виснаження, щойно ти просинаєшся;
  • проблеми з мисленням, концентрацією та пам'яттю — так званий "мозковий туман";
  • симптоми погіршуються після фізичної або розумової активності, а на бодай найменше відновлення сил потрібні тижні. Цей прояв ще називають нездужанням після фізичного навантаження (PEM).
Фото: Pexels

Деякі люди з CХВ скаржаться на біль у суглобах і м'язах або грипоподібні симптоми (висока температура, мігрені тощо). Зазначимо й інші вторинні ознаки хронічної втоми:

  • проблеми із зором;
  • озноб;
  • річна пітливість;
  • збільшені лімфатичні вузли;
  • закреп або діарея;
  • перепади настрою.

Синдром хронічної втоми найчастіше буває у людей середнього віку, але він також вражає дітей, підлітків та літніх людей. Серед дорослих жінки хворіють частіше, ніж чоловіки. Підлітків, які страждають на цю хворобу, більше за дітей молодшого віку.

Діагностувати синдром хронічної втоми непросто. Так, міжнародна класифікація хвороб (МКХ-11) визнає існування такого терміну. Утім, поки світові медики ще не дійшли згоди, як саме слід виявляти хронічну втому. Чому? Бо прояви СХВ подібні до симптомів багатьох поширених захворювань, які зазвичай минають самі. Крім того, лікарі достеменно не знають, звідки береться синдром хронічної втоми.

Нині розглядають такі передумови цієї хвороби:

  1. низький артеріальний тиск;
  2. стрес;
  3. інфекційні хвороби;
  4. проблеми з імунною системою (реакція твого тіла на стрес або інфекцію);
  5. генетика;
  6. нестача гормонів серотоніну й кортизолу.
Фото: Unsplash

Якщо у тебе збігаються прояви хронічної втоми, варто відвідати сімейного лікаря. Одначе важливо розуміти: тесту, який підтвердив би СХВ, не існує. Крім того, цій хворобі притаманні циклічні загострення та ремісії. У тебе будуть як відносно "нормальні", так і "погані" дні, хоча повноцінно добре ти не почуватимешся взагалі. А отже, твій фахівець має провести ретельний медогляд, аби з'ясувати, як часто даються взнаки симптоми, наскільки вони серйозні та як довго тривають.

Затверджених препаратів проти синдрому хронічної втоми теж поки нема. Але деякі симптоми можна вилікувати або навчитися контролювати. На думку NHS, ефективними є:

  • когнітивно-поведінкова терапія (КПТ);
  • керування енергією (energy management) — це набір порад, як тобі ефективно використовувати життєві сили без погіршення симптомів;
  • окремі ліки для контролю певних проявів, як-от біль, проблеми зі сном тощо;
  • перерозподіл робочого графіку та розпорядку дня.

Як жити з хронічною втомою?

СХВ може спіткати будь-кого, навіть дітей, тому чітких правил профілактики поки не існує. Але підвищувати якість життя важливо за будь-яких станів — особливо якщо тобі вже несила встати з ліжка через виснаження. Наші 5 порад стануть у пригоді всім — зокрема й людям із хронічною втомою.

  • №1: Планування часу

Треба навчитися поєднувати щоденні дії з відпочинком, навіть коли тебе нічого не тривожить. У моменти, коли є енергія, виділи час на складні завдання. Але не перенапружуйся, щоб не було потім гірше. Слід мати на увазі: людям із СХВ під час рецидиву важко дається навіть ранковий душ.

  • №2: Збалансоване харчування

Краще їсти кілька невеликих порцій протягом дня. Триразове харчування та три перекуси допоможуть енергії в тілі не згасати. Натомість цукор, підсолоджувачі, алкоголь та кофеїн варто прибрати з раціону. 

  • №3: Підтримка пам'яті

Радимо використовувати планувальник дня (аркуш паперу або цифровий застосунок), щоб не відставати від розкладу. Можна ще встановити сповіщення на смартфоні, коли час кудись піти чи щось зробити. До речі, головоломки та ігри в слова також сприяють поліпшенню пам'яті: наприклад, кросворд Words of Wonders у вільному доступі на мобільних платформах.

  • №4: Фізичні вправи

Спорт — корисна річ. Та людям із хронічною втомою слід займатися обачно, підлаштовуючись під потреби організму. Великих навантажень варто уникати: краще проконсультуватися з фізіотерапевтом, який підкаже, які вправи навчать тебе балансувати відпочинок та роботу (наприклад, дихальні практики).

  • №5: Здоровий сон

Людям із хронічною втомою надважливо лягати спати й прокидатися щодня в той самий час. Удень не слід дрімати понад 30 хвилин. А перед сном варто уникати важкої їжі та відкласти гаджети.

Фото: Pexels

Якщо ти пів року й більше відчуваєш постійну втому, сподіватися, що вона "мине сама" — це погана ідея. Що довше затягуєш із лікуванням, то складніше буде потім. Отож, варто проконсультуватися з лікарем, щоб прокидатися без втоми і в бадьорому настрої!

Читай також: Тантричний секс: міфи, пози, практика 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації