Державні послуги для вагітних та породілей: що варто спробувати

Державні послуги для вагітних та породілей: що варто спробувати Фото: Unsplash

Мінохорони здоров'я надає цифрові послуги для вагітних і породілей. Які з них може отримати мама з дитиною?

Дистанційне відкриття лікарняного

На період воєнного стану уряд спростив процедуру формування МВТН — медичних висновків про тимчасову непрацездатність. Це стосується навіть вагітних і породілей, які вимушено залишили територію країни. Лікарі можуть без особистого огляду створити МВТН для пацієнток, які перебувають за кордоном.

Медичний висновок про тимчасову непрацездатність формується на підставі іноземних медичних документів, що засвідчують факт вагітності або пологів у жінки. Це правило діє до завершення воєнного стану.

Як отримати МВТН? З 30-го тижня вагітності жінка може звернутися до свого українського лікаря, який сформує їй медичний висновок. Якщо вагітна є в реєстрі застрахованих осіб — Пенсійний фонд України згенерує для неї електронний лікарняний. Чи була жінка на обліку у гінеколога в Україні — неважливо. 

Вибір дати початку відпустки

Фото: Unsplash

Жінка може працювати й після 30-го тижня вагітності, а початок допологової відпустки перенести на зручний період. Саме тоді й буде сформований МВТН, за яким нараховуватимуться соціальні виплати. Для цього жінка має подати своєму лікарю заяву з бажаною датою початку відпустки. 

А якщо пологи стануться до зазначеної в заяві дати? Тоді МВТН сформують з дати пологів. Цей процес не вплине на загальну тривалість медичного висновку та відпустки. Розмір допомоги з вагітності та пологів також не зменшиться.

Віддалений контроль стану плода

Телемедична платформа System Carebits дає змогу вагітним жінкам не з'являтися на прийом до лікаря, а віддалено контролювати стан здоров'я майбутньої дитини. Цю послугу забезпечують переносні апарати тококардіографії Sigmafon.

Як обстежують стан плода? На телефон вагітної встановлюють застосунок, а до нього підключають апарат. Датчики девайсу фіксують і передають отримані дані про частоту серцевих скорочень плоду, активність мускулатури матки та реакції плоду на її скорочення. Результати діагностики лікар аналізує на власному смартфоні або ж через сайт телемедичної платформи. А далі штучний інтелект формує звіт із 30 показників життєдіяльності дитини.

Фото: Unsplash

Щоб дізнатися, чи доступна ця послуга у твоїй лікарні, варто звернутися до медика, у якого ти стоїш на обліку.

Перевірка здоров'я немовляти

Неонатальний скринінг — це комплексне обстеження новонароджених, яке виявляє спадкові та вроджені патології. Раніше українських малюків перевіряли лише на чотири хвороби. А з осені 2022 року тестування розширили до 21 рідкісного захворювання. Це, зокрема:

  • адреногенітальний синдром;
  • лейциноз (хвороба "кленового сиропу");
  • муковісцидоз;
  • спінальна м'язова атрофія;
  • тяжкий комбінований імунодефіцит (SCID) тощо.

Імовірність, що малюк має вроджене захворювання, низька — рідше ніж один випадок на 2000 населення країни. Тож батьків інформують про результати скринінгу лише тоді, коли результат позитивний, тобто є загроза здоров'ю дитини.

Для ефективного лікування більшість рідкісних хвороб треба виявити протягом 10 днів. А пролікуватися — до того моменту, коли в організмі малюка розпочнуться невідворотні зміни.

А якщо ризиків не виявлено? Негативні результати скринінгу не повідомляються батькам, а лише зберігаються в електронній медичній картці дитини.  

Отримання документів і соцвиплат

Фото: Unsplash

Батьки новонародженої дитини можуть отримати до дев'яти державних послуг через сервіс "єМалятко". 

Як він працює? Після народження дитини лікар пологового будинку формує медичний висновок про народження. Матері дитини надходить SMS із номером, який потрібен для подачі заяви на послугу "єМалятко", або для реєстрації дитини в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян (ДРАЦСГ).  

Мати або батько можуть подати заяву в чотири способи:

  • на порталі "Дія";
  • за допомогою адміністратора послуги в пологовому будинку,
  • у Центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП);
  • особисто в органах ДРАЦСГ.

Соціальні виплати ж можна оформити або через сервіс "єМалятко" (треба вказати номер свого рахунку), або через онлайн-заявку на сайті Мінсоцполітики.

Читай також: Скільки коштує народити дитину у столиці?

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації