Дитячі казки для дорослих: 9 інсайтів із "Хронік Нарнії"
У дитинстві казки були для нас вікнами у світ фантазії, де добро завжди перемагало зло, а чудеса траплялися на кожному кроці. З роками ми часто забуваємо ці історії, вважаючи їх лише забавою для дітей. Але дитячі казки приховують у собі мудрість і життєві уроки: вони здатні нагадати й дорослим про важливі цінності, допомогти знайти відповіді на деякі складні питання та подарувати новий погляд на речі.
У "Хроніках Нарнії", наприклад, попри чисельні помилки, зради та розпач, добро не закінчується ніколи: 9 інсайтів із цієї казки, які будуть корисними дорослим, зібрали дві успішні топменеджерки: Ольга Тадай та Анна Печерська.
Український подкаст "Нескінченні історії" аналізує дитячі казки, у яких сховано більше мудрості, ніж ми пам'ятаємо з дитинства. Ведуча подкасту, бізнес-менторка та підприємиця Ольга Тадай двічі на місяць зустрічається з важливими діячами України, аби проаналізувати дитячі твори та знайти в них нові сенси. Разом із директоркою з людського капіталу в monobank Анною Печерською вони дослідили всесвіт Нарнії з позиції дорослої людини та діляться своїми висновками.
Про книгу "Хроніки Нарнії"
Перша книжка "Лев, відьма та платтяна шафа" була написана Льюїсом у 1949 році. Але на цьому автор не зупинився: згодом було ще шість книг, а з 1956 року історію переклали на 47 мов і продали понад 120 мільйонів примірників.
"Хроніки Нарнії" вийшли за межі жанру фентезі й стали класичною літературою: подорожі на край світу, фантастичні істоти та епічні битви між добром і злом — усе це є складниками вигаданого світу, масштаби якого захоплювали покоління.
Головними героями є діти, які чарівним чином переносяться до Нарнії, де лев Аслан просить їх захистити цей світ від зла. Читач досліджує незвіданий дивний всесвіт та зустрічається віч-на-віч з різними архетипами тамтешніх мешканців.
Клайв Стейплз Льюїс писав фентезійні книги для дітей, але ховав у тексти недитячі сенси. Ольга Тадай коментує: "Одного дня я отримала повідомлення, яке дало усвідомлення, що казки Клайва Льюїса варті того, щоб про них поговорити. Так я зустрілась з Анною Печерською. Анна — людина, для якої принципи, що були описані в "Хроніках", не казкові, а абсолютно реальні, що використовуються в житті й роботі".
Два друга Клайв Льюїс і Джон Толкін, професори Оксфорду, подарували нам два світи — Нарнію і Середзем'я. І якщо "Володар Перснів" — неочевидна біблійна історія, то всі знають "Хроніки Нарнії" як очевидну біблійну алегорію. І це поверхневий висновок, він недостатній: у романі відстежується ідея про місце Творця в нашому житті, чесноти й те, як вони проявляються, а також — як знайти власне покликання.
У епізоді "Нескінченних історій" Анна та Ольга підняли "дорослі" питання з перспективи підприємниці та директорки з людського капіталу, звертаючись до сенсів, які колись заклав Льюїс у свої казки.
Інсайти з розмови:
- Іноді ми опиняємося в таких обставинах, де здається, що ниці вчинки є нормою, і ти звикаєш до цього. Чесноти ж вважаються дивними. Все залежить від середовища. Коли Льюїс потрапив до Оксфорда і познайомився з Толкіном, він знайшов середовище, де чесноти були нормою. Те, що раніше здавалося йому нормальним, тепер виглядало низьким.
Ми звикли жити у своїй цивілізації та сприймаємо її як належне. Але іноді варто поглянути на неї очима новоприбулого. Льюїс створює християнську алегорію, роблячи нас прибульцями, щоб ми могли оцінити всі парадокси.
- У подкасті були згадані слова українського філософа Олександра Філоненка про те, що головне завдання диявола — змусити нас забути, що ми царські діти. Нарнія нагадує нам, що ми — доньки Єви й сини Адама, царські діти.
Велика зрада починається з дрібниці: хлопчик спробував рахат-лукум. Ми бачимо, як через маленькі кроки можна прийти до великої зради. Часто ми ведемо внутрішні діалоги, виправдовуючи свої вчинки та створюючи альтернативну реальність.
- Крізь історію Нарнії проходять ідеї інтелектуальної чесності або епістемологічних чеснот. Один з обов'язків — не видавати бажане за дійсне. Коли ми не чесні з собою, це веде нас до зради.
Велич лева Аслана зрозуміла, але він не робить жодних активних дій самостійно, він створює умови. Коли ми виховуємо дітей, ми, як Аслан, повинні створювати умови, а не робити все за них.
- У корпоративному просторі часто згадується цитата з Екзюпері, яка є в корпоративному кодексі Netflix: щоб побудувати корабель, можна дати інструкції, контролювати роботу або дати мрію про море. Закони бізнесу й економіки працюють на всіх рівнях. Коли є довіра, свобода і розуміння мети, все виходить ефективніше.
Вся Нарнія пронизана чеснотами. Коли ми ухвалюємо рішення, часто стикаємося з дилемою: діяти зручно та комфортно, чи згідно зі своїми переконаннями, навіть якщо це складний шлях.
- Льюїс і Толкін дали відчуття життя як пригоди. Коли ти починаєш дивитися на життя з цієї перспективи, все, що відбувається, стає частиною цієї пригоди.
Прослухайте розмову Анни та Ольги й сформуйте власні питання, відповіді на які можна знайти в історіях Льюїса або у казках інших авторів.