Еволюція поцілунку: як мавпи "навчили" людей цілуватися, і чому тепер цього не варто робити на публіці

У сучасній культурі поцілунок вважається ніжним проявом симпатії та любові. Утім, звичний для нас ритуал пройшов довгий шлях еволюції, і на початку свого існування він був далеким від романтизації.
У Всесвітній день поцілунків, що відзначається 6 липня, редакція "ТиКиїв" розповідає, як поцілунок став "трендом" завдяки мавпам та доісторичним людям, і чому взаємний дотик губами викликає в нас стільки емоцій.
Доісторичний "цьом"
У вчених досі немає єдиного пояснення щодо походження поцілунку, однак багато експертів сходяться у думці, що торкання губами виникло як універсальний спосіб соціальної взаємодії.
Наприклад, еволюційний психолог Адріано Р. Ламейр виявив, що в людиноподібних мавп поцілунок був завершальним етапом грумінгу. Примати збирали губами бруд і рештки паразитів з тіла партнера після взаємної чистки шерсті.

На думку Ламейра, ритуал грумінгу міг перейти від мавп до первісних людей, чия густа рослинність на тілі також потребувала стороннього догляду. З часом еволюція позбавила людей розкішного оволосіння, тому "поцілунок грумера" перетворився на символічний жест прихильності.
Згідно з іншою популярною гіпотезою, поцілунок закріпився у звичках людей через доісторичний спосіб годування дитинчат: мами-примати напряму передавали дітям подрібнену у своєму роті їжу.

Так чи інакше, первісні поцілунки були каталізатором позитивних емоцій, і цей фактор червоною ниткою проходить крізь тисячоліття існування ритуалу. Сьогодні можна спостерігати, як мавпи бонобо — наші далекі еволюційні родичі — практикують "французькі" поцілунки для розслаблення та сексуального збудження. Все як у людей, еге ж?
Перший поцілунок в історії
Найдавніше зображення поцілунку датується близько 2500 роком до нашої ери. На глиняній табличці з давньої Месопотамії зображена пара, що сплелася у пристрасних обіймах. Судячи із сюжету, цілунки вже тоді асоціювалися з еротичністю та були звичною формою любовних пестощів.

Протягом своєї історії людство по-різному осмислювало поцілунок. У Стародавній Індії торкання губами вважалося інтимним актом, а у греків це було формою дружнього вітання. Поцілунок ідеалізували середньовічні лицарі, а люди епохи Відродження цілувалися, оспівуючи красу людського тіла.
Ера соцмереж десакралізувала поцілунок, зробивши його одним з атрибутів "мімімішності" — він утілився в життєрадісних емодзі, стікерах і мемах.

Попри це, взаємний дотик губами продовжує асоціюватися із пристрастю та проявом кохання між романтичними партнерами.
Чому поцілунки збуджують
Поцілунок спричиняє справжній "ефект метелика" в тілі: один легкий дотик запускає цілий комплекс фізіологічних та психологічних реакцій. Зокрема, в організмі відбувається потужний викид гормонів:
- окситоцину, який викликає почуття задоволення від близькості;
- дофаміну, який мотивує продовжувати робити те, від чого стало приємно;
- серотоніну, який покращує настрій і розслабляє;
- адреналіну, який активізує готовність до подальшої дії.

Навіть скромний дотик губами стає для партнерів яскравим сенсорним досвідом. Губи та ротова порожнина є чутливими ерогенними зонами. Під час поцілунку величезна кількість рецепторів подає сигнал мозку про готовність тіла до інтимної близькості. Стимуляція нервової системи прискорює серцебиття та розширює судини в ерогенних зонах — пристрасний вайб гарантований.
Поцілунки в публічних місцях: можна чи ні
Закоханим властива безтурботність, яка часом проявляється у привселюдному прояві почуттів. Чи існують в Україні норми, які регулюють питання прийнятності інтимної взаємодії на публіці?
В українському законодавстві немає прямих заборон на поцілунки у громадських місцях. Однак деякі форми любощів можуть привернути увагу поліції. Надто відверті поцілунки розцінюються як порушення громадського порядку та караються за статтею 173 КУпАП "Дрібне хуліганство". Якщо ж близькість відбувається без згоди одного з учасників, її можуть ідентифікувати як сексуальне домагання та навіть насилля. За такі дії передбачена кримінальна відповідальність.

За словами експертки з етикету Юлії Савчук, яскраві прояви романтики на публіці — ознака поганого тону. Спеціалістка вважає, що партнерам варто цілуватися в усамітнених місцях, де перехожі не стануть свідками інтимності. Але оскільки ці правила офіційно не регламентовані, вибір лишається за закоханими.