Хто отримає Нобелівську премію з літератури у 2024 році: три фаворити

Хто отримає Нобелівську премію з літератури у 2024 році: три фаворити Колаж "ТиКиїв"

Вже 10 жовтня Шведська академія оголосить лауреата цьогорічної Нобелівської премії з літератури. За даними шведської букмекерської контори Betsson Sweden, яка вже більш як десять років пропонує ставки на премію, нинішніми фаворитами є австралійський письменник Джеральд Мурнейн, китайська авторка Цань Сюе, за ними йде Салман Рушді. Здається, до цих прогнозів можна ставитись серйозно, бо протягом останніх двох років переможці — Анні Ерно (2022) і Йон Фоссе (2023) входили до трійки найкращих кандидатів за їхньою версією. 

Розповідаємо про очікуваних фаворитів та згадуємо їхні найпопулярніші роботи (на жаль, в українському перекладі можна прочитати лише Салмана Рушді).

Цьогорічний список претендентів на перемогу налічує 26 авторів, причому деякі з них часто згадуються як потенційні лауреати премії. Окрім раніше згаданих імен, до списку увійшли американська письменниця Ямайка Кінкейд, давня фаворитка Енн Карсон та 91-річна південнокорейська поетеса Ко Ун.

"Останніми роками оголошення переможців часто збігалося з нашими прогнозами. Наприклад, Юн Фоссе був другим фаворитом, а Анні Ерно посіла третє місце. Навіть у 2020 році Луїза Глюк була серед провідних імен ще до оголошення. Однак ми також бачили великі сюрпризи, наприклад, коли несподівано переміг Боб Ділан, або коли Абдулразак Гурна, який навіть не був у нашому списку фаворитів, отримав нагороду", — розповідає Робін Оленіус, керівник відділу зв'язків з громадськістю компанії Betsson.

Наразі фаворитом є Джеральд Мурнан, за ним йде Цань Сюе. Салман Рушді, мабуть, найвідоміший автор у списку, посідає третє місце.

Історично склалося так, що за час існування найбільше лауреатів Нобелівської премії з літератури отримала Франція (16), за нею йдуть США і Великобританія — по 13. Середній вік лауреатів на момент оголошення — 65 років. З моменту вручення премії у 1901 році її отримали 103 чоловіки і 17 жінок. З них — 46 лауреатів носили бороду або вуса, а один, Жан-Поль Сартр, відмовився від нагороди. Швеція посідає п'яте місце за кількістю лауреатів з вісьмома переможцями.

Раніше ми писали про те, за що давали Нобелівську премію з літератури протягом останніх 10 років.

Джеральд Мурнейн, Австралія

Фото: Wikipedia

Джеральд Мурнейн  — австралійський прозаїк, автор оповідань, поет і есеїст, відомий своїм самобутнім та навіть містичним стилем письма. Народився у 1939 році та виріс у сільській місцевості Вікторії та Мельбурна, що вплинуло на його творчість. Стиль Мурнейна характеризується медитативністю та зосередженістю на внутрішньому світі, а не на зовнішніх подіях. Він досліджує теми взаємодії пам'яті та уяви, природи сприйняття та складнощів людської свідомості, процес написання ґрунтується на глибокому зв'язку з пам'яттю та уявою, а не на традиційних наративах. 

Після кар'єри вчителя та державного службовця, він опублікував свій перший роман "Тамарисковий ряд" у 1974 році, а найвідоміший роман "Рівнини" — у 1982-му. Загалом за свою письменницьку кар'єру Мурнейн опублікував 13 книжок, створивши культ прихильників літератури, починаючи з 1970-х років.

Цань Сюе, Китай

Фото: Wikipedia

Цань Сюе (справжнє ім’я Ден Сяохуа) — китайська письменниця-авангардистка та критикиня, яка з’явилась на літературній сцені у 80-ті роки минулого століття. Ден народилася 1953 року в родині китайського інтелектуала, що був репресований у період Культурної революції в КНР. У молодості працювала на металургійному заводі та разом з чоловіком організувала невеличкий кравецький бізнес. Почала писати у 1983-му і видала своє перше оповідання "Мильні бульбашки в брудній воді" у січні 1985-го. Того ж року опублікувала ще два оповідання та обрала собі псевдонім, який дозволив їй писати, не розкриваючи своєї статі.

У 1990-х її абстрактний стиль і нетрадиційна форма оповіді привернули увагу критиків. Її твори інтерпретували як політичну алегорію, знаходячи там натяки на Культурну революцію та інші рухи ранньої КНР. Утім, сама авторка каже: "У моїх роботах немає жодного політичного підґрунтя".

Наразі її вважають найвидатнішою китайською авторкою експериментальної літератури. Уже двічі — у 2019 і 2021 році — вона потрапляла до лонглиста Міжнародної Букерівської премії за роман "Любов у новому тисячолітті" та збірку оповідань "Я живу в нетрях". Сюе вважалась однією із фавориток на здобуття Нобелівської премії з літератури минулого року, однак перемогу здобув норвежець Йон Фоссе.

Українською мовою перекладів книжок Цань Сюе поки немає. Її твори ставали предметом досліджень українських студентів, що вивчають китайську мову. 

Салман Рушді, Британія

Фото: Wikipedia

Салман Рушді народився 19 червня 1947 року в Бомбеї, Індія. Британсько-індійський письменник, відомий своїми провокаційними творами, що поєднують магічний реалізм з історичними та політичними темами. Він виріс в Індії та здобув освіту в Кембриджі. Рушді вважається одним із найвпливовіших авторів сучасної літератури й неодноразово згадувався серед ймовірних лауреатів Нобелівської премії. 

Почавши писати в 1970-х, Рушді отримав визнання завдяки роману "Діти півночі" (1981), який здобув Букерівську премію. Цей твір приніс йому міжнародну популярність і став важливою віхою в його кар'єрі.

Тематика його творів охоплює культурну ідентичність, міграцію, політику, релігію та свободу слова, часто досліджуючи конфлікти між Сходом і Заходом. Рушді поєднує реальні події з елементами магічного реалізму, створюючи складні сюжети з алегоріями та символізмом, що відображає глибокий історичний і політичний контекст.

Серед нагород Рушді — Букерівська премія, Букер Букерів, Нагорода PEN/Pinter Prize та номінація на Нобелівську премію. Найвідоміші його книги —  "Сатанинські вірші" (1988), "Сором "(1983), "Земля під її ногами" (1999) і "Золотий дім" (2017). Їх можна  прочитати в українському перекладі та замовити на сайті Інтернет-магазину

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації