Книжки про окупацію Криму: свідчення, історії, політичні дослідження та роман

Книжки про окупацію Криму: свідчення, історії, політичні дослідження та роман Фото: колаж "ТиКиїв"

Якою була окупація Криму для його жителів? Що вони відчували, як поводились, як ставилися до них загарбники? Останні 10 років для кримчан стали дуже складними часами й, на жаль, українці з вільної частини країни переважно не знають деталі всіх подій та про почуття тих, для кого півострів — батьківщина.

Ми зібрали сім книжок, які допоможуть краще зрозуміти Крим та його жителів: це добірки свідчень та історій, романи й інтерв'ю з політичними діячами та звичайними кримчанами. 

Анастасія Левкова, "За Перекопом є земля"

Анастасія Левкова народилась у Криму та провела там своє дитинство. Ця книга — роман про кримських татар і всіх жителів Криму, які під тиском російської державної пропаганди будують свої стосунки з новоприбулими "татарами". На сторінках переплетена кримськотатарська культура й українська історія. Тут є чи не всі етноси півострова: кримські татари, караїми, українці, росіяни, німці, євреї, греки, вірмени. Головна героїня та її подруга Аліє розповідають про свої життя: від дитинства (1990-х років) до окупації півострова росією у 2014-му, з екскурсами в давнішу історію Криму.

В основі тексту лежить близько 200 інтерв'ю з більш ніж 50 кримчанами. Робота над книжкою тривала з 2012 року, а з початком окупації Криму концепція змінилася.

Анастасія Левкова — українська письменниця, культурна менеджерка, редакторка, викладачка, співупорядниця антологій української та кримськотатарської прози, поезії, перекладів, членкиня Українського ПЕН. 

Севгіль Мусаєва, Алім Алієв, "Мустафа Джемілєв. Незламний"

"Мустафа Джемілєв. Незламний" — книга про життя одного з найяскравіших представників кримськотатарського народу, який продовжує свою політичну діяльність і зараз. Він став невіддільною частиною історії Криму, його анексії та кримських татар, що опинилися по обидва боки незаконного кордону. Мустафа Джемілєв — колишній політв'язень, активіст, борець за права людини. У 1991 році він зміг вперше за довгі роки повернутися на батьківщину, а 2014-го знову її втратив.

Видання складається із розшифрування п'ятдесяти годин інтерв'ю, журналістських розслідувань, історичних хронік та фотографії з архіву (деякі з них опубліковані вперше).

Автори книги — кримськотатарські журналісти: Севгіль Мусаєва, головна редакторка "Української правди" та Алім Алієв, заступник генерального директора Українського інституту, співзасновник громадських організацій "КримSOS" та "Кримський Дім".

Анна Андрієвська, Олена Халімон, "Книга свідчень. Анатомія російської анексії Криму"

Авторський проєкт двох журналісток, які працювали в Криму — книга на межі репортажної публіцистики, активізму й оповіді про перебіг російського вторгнення на півострів і його анексію навесні 2014 року. Це розповідь про опір і правозахисну діяльність проукраїнських активістів, що залишилися на батьківщині, попри репресії колаборантської адміністрації та російських силовиків.

"Книга свідчень" — це чималий масив спогадів і свідчень вимушених переселенців, які одразу після окупації або згодом переїхали на підконтрольну Україні територію (зокрема й тих, хто зазнав переслідувань, побував у заручниках чи в катівнях ФСБ), а також кримчан, які залишилися на півострові. Деякі історії та документи взяті з відкритих джерел і заавторизовані, решту — записали спеціально для цього проєкту.

Наташа Влащенко, "Крадіжка, або біле сонце Криму"

Ця книга — добірка свідчень-інтерв'ю людей, що знаходилися безпосередньо в епіцентрі подій зими-весни 2014 року: Турчинова, Кіхтенко, Авакова та інших представників влади, а також, звичайно, жителів Криму. Розповідь журналістки супроводжується фотохронікою кримських подій, що допомагає уявити, як росія готувала анексію півострова, як там з'явилися "зелені чоловічки", як відбувалося захоплення влади та проводили так званий референдум.

У додатку до книги представлений протокол засідання РНБО України, присвячений подіям у Криму, а також нарис директора Національного інституту стратегічних досліджень академіка В. П. Горбуліна "Крим. Війна: передумови російської агресії".

Наташа Влащенко — українська сценаристка, колумністка, журналістка, креативна продюсерка та ведуча телеканалу "Україна 24". 

Наталя Гуменюк, "Загублений острів"

Ця книга — збірка репортажів з окупованого Криму, куди авторка їздила упродовж 2014–2019 років. У книжці — справжні історії та трагедії людей, життя яких кардинально змінилося після 2014 року, бо відтоді кримчани живуть або в окупації, або в іншій країні. Герої, що розповідають свої життєві історії, — це підприємці та пенсіонери, кримські татари, студенти й громадські активісти, правозахисники та військові, люди з різними політичними й ідеологічними поглядами. 

Наталя Гуменюк — українська журналістка, спецкореспондентка, що спеціалізується на міжнародній політиці та конфліктах. З часів Революції гідності й від початку війни висвітлює події на Донбасі й у Криму.

Тарас Березовець, "Анексія: острів Крим. Хроніки "гібридної війни"

У книзі аналізуються механізми та технології  гібридної війни, розв'язаної рф на території Криму. Окремо досліджується розвідувальна й інформаційно-пропагандистська операція російських спецслужб, яка дозволила підготувати анексію півострова, починаючи з 1991 року. 

Книга в хронологічному порядку охоплює період з 18 лютого 2014 року (початку масових розстрілів на Майдані Незалежності) і закінчується 18 березня, коли Крим анексувала й незаконно включила до переліку своїх адмінодиниць росія. Ця книга містить ексклюзивні свідчення, спеціально надані українськими, російськими й міжнародними політиками та військовими, експертами, журналістами, активістами, які стали очевидцями окупації.

Тарас Березовець — український політичний експерт, народився 1975 року в Керчі, кримчанин у шостому поколінні. З перших днів анексії півострова боровся з кремлівською пропагандистською машиною, організовуючи наукові заходи в Україні й закордоном. У грудні 2014 року створив і очолив проєкт Free Crimea. 

Анна Андрієвська, Олена Халімон, "Люди "сірої зони"

Це перша книга, у якій свідчать жертви окупації та люди, які, не маючи владних повноважень, виступили проти російської армії. Для них "приєднання" півострова до росії стало початком життя в "сірій зоні" — території, де не діють закони цивілізованого світу. 

Книга охоплює період життя кримчан, коли російські силовики та спецслужби почали проти них масові репресії. Авторки проєкту Анна Андрієвська й Олена Халімон розповідають, що йдеться про ту частину історії "кримської весни", яку замовчує або навмисно спотворює російська пропаганда. Понад півсотні оповідей спростовують міфи про те, що анексія півострова була безкровна і що "кримчани не намагалися чинити опір, а добровільно вибрали росію".

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації