"Митці часто балансують між необхідністю заробляти на життя та бажанням творити": Таня Spasi Sohrani про шлях художниці й роботу з батьками

"Митці часто балансують між необхідністю заробляти на життя та бажанням творити": Таня Spasi Sohrani про шлях художниці й роботу з батьками Фото: Таня Spasi Sohrani

Таня Spasi Sohrani — фотохудожниця, яка створює кітчеві знімки з вигаданими героями в костюмах власного виробництва. Її моделями здебільшого стають її батьки або вона сама: мисткиня рідко когось запрошує, щоб не гаяти час. До того ж їй завжди хотілося створювати дивні фотографії — на відміну від більшості, що прагне мати гарний вигляд на знімках.

Незабаром Таня Spasi Sohrani представить у Києві нову виставку "Немає нічого занадто дивного" — у спортивному просторі Tribe NRG. Про те, як починався її творчий шлях, чому дивність — це нова норма, а також про складність створення іронічних фото та свободу в мистецтві фотографка розповідає в інтерв'ю "ТиКиїв".

Фото: Таня Spasi Sohrani

Таня народилася та виросла в Києві. Фотографувати почала на початку 2020 року, коли світ зачинився на карантин. Її батьки родом із маленького села Чудин на Житомирщині, де Таня проводила свої літні канікули.

Більшість світлин мисткині зроблено саме там, де нині живуть її батьки — вони були й залишаються головними героями її робіт. Усі костюми для фото Таня створює власноруч. Вона навчилася шити, в'язати й майструвати, щоб втілювати складніші та виразніші образи. Її мета — аби людина, яка побачить ці фотографії, зупинилася, усміхнулася — й пішла далі з теплом і вірою у власні сили.

Пам'ятаєш момент, коли вперше зрозуміла, що хочеш займатися мистецтвом? З чого все почалося?

Не було якогось чіткого моменту, коли я вирішила: "Все, хочу бути митцем". Це сталося дуже природно. Я просто одного разу знайшла хобі, яке почало мене надихати, приносити задоволення, допомагати краще розуміти себе. З часом воно захопило мене повністю і стало справжньою справою життя.

Фото: Таня Spasi Sohrani

Чи була в тебе думка здобути професійну творчу освіту? Чи вважаєш це важливим аспектом у становленні митця?

Так, у мене й зараз є така думка. Я не вважаю це критично необхідним, але знання ніколи не бувають зайвими. Митець — це той, хто творить із внутрішнього поклику, незалежно від наявності диплома. Але освіта дає структуру, глибше розуміння процесів.

Крім того, творча школа — це не лише знання, а й спільнота однодумців, обмін досвідом і підтримка. Хоч сьогодні багато чого можна знайти онлайн, офлайн-навчання все одно має свою цінність.

Фото: Таня Spasi Sohrani

Розкажи про свій перший "серйозний" проєкт. Що це було і як ти наважилася на його реалізацію?

На той момент я тільки починала знімати still life фото. Знімала виключно для себе, експериментувала, шукала, й поступово вже почав формуватися мій власний стиль. А коли створюєш для себе — це не страшно, немає тиску, лише цікавість і свобода.

І раптом мені пише клієнт, український бренд валіз, із пропозицією зробити зйомку їхньої продукції. Це був справжній шок: перше комерційне замовлення, перший "справжній" клієнт, а отже — велика відповідальність.

Пам'ятаю, як під час зйомки замовник сидів просто на моєму ліжку, яке було завалене реквізитом, а навколо — купа техніки. Я навіть покликала свого друга, який працює гафером, щоб допоміг усе організувати. І в той момент я зрозуміла: мені потрібен власний простір для роботи. Відтоді все й закрутилося.

Фото: Таня Spasi Sohrani

Твої роботи здаються продуманими до дрібниць. Як саме побудований твій творчий процес: від ідеї до реалізації?

Я завжди дуже ретельно готуюсь до зйомки. Для мене важливо ще до початку зрозуміти, як виглядатиме фінальний кадр. Я промальовую композиції, продумую деталі, перевіряю, чи все працює разом: чи гармоніюють кольори, чи достатньо акцентів, чи не перевантажена сцена.

Якщо потрібні специфічні матеріали — шукаю їх, замовляю або навіть шию сама. Кожен елемент має бути на своєму місці. На самій зйомці я вже дозволяю собі експериментувати, але завжди маю чіткий план, до якого можу повернутись.

Фото: Таня Spasi Sohrani

Що для тебе є найскладнішим у цьому процесі — придумати, створити костюми, організувати зйомку чи щось інше?

Найскладніше — це почати. У мене синдром чистого аркуша: коли ідей багато, але зробити перший крок — найважче. Я можу довго прокручувати в голові варіанти, сумніватися, з чого почати, як краще реалізувати задум.

Але щойно я втягуюсь у процес, усе стає набагато легше. Починаю отримувати задоволення від кожного етапу: підготовки, пошуку матеріалів, створення деталей, самої зйомки. Головне — пересилити цей початковий ступор і дозволити собі просто почати.

Фото: Таня Spasi Sohrani

Щодо серії з батьками — як ви працюєте разом? Вони повністю довіряють тобі, чи іноді доводиться вмовляти?

Вмовляти доводилося лише на самому початку — тоді вони ще не зовсім розуміли, що це за проєкт, навіщо він і як на нього можуть відреагувати інші. Був страх, що з них будуть сміятися. Але з часом, коли побачили результат і відгуки, поринули в процес — і зараз це вже повна довіра та гармонія.

Вони не просто погоджуються — іноді навіть самі пропонують ідеї для локацій чи образів, допомагають зі створенням костюмів. Якщо я знімаю когось одного, інший асистує: тримає світло, допомагає з технікою. Один із моїх найулюбленіших кадрів взагалі народився випадково — я знімала маму, а тато запитав, чи можна зробити знімок разом, у його костюмі.

Фото: Таня Spasi Sohrani

Розкажи, як проходить твій знімальний день: скільки людей залучено, скільки часу йде на підготовку?

Насправді все залежить від конкретного проєкту. Якщо це зйомка з батьками — вона, як правило, займає не більше 10–30 хвилин. Там тільки ми втрьох: я, мама й тато. Все максимально просто та камерно.

Якщо йдеться про зйомку з костюмами, то трохи складніше, але теж без масштабних знімальних груп. Я зазвичай прошу когось зі знайомих побути всередині костюма, а сама займаюся всім іншим: від підготовки реквізиту до знімання. Такі проєкти займають максимум годину.

Але попередня підготовка — створення костюмів, пошук локації, продумування деталей — може тривати значно довше. Власне, сама зйомка — це лише фінальний штрих у довгому процесі.

Фото: Таня Spasi Sohrani

Ти часто працюєш з апсайклінгом і мінімальними ресурсами. Це естетичний вибір чи вимушене рішення?

Спочатку це було вимушене рішення, тому що я тільки починала свій шлях і не мала достатньо ресурсів для великих витрат. Але творити хотілося, тому я використовувала все, що могла знайти — на вулиці, у секонд-хендах, і перероблювала це в щось нове.

Та зараз я рідше звертаюся до апсайклінгу, бо, наприклад, секонд-хенди в Європі вже не такі доступні за ціною, а на вулиці теж не так багато можна знайти. Тепер я частіше шию сама, використовуючи прості тканини із секонд-хендів, або купую нову тканину, якщо потрібен більш специфічний матеріал. У деяких випадках замовляю виготовлення костюмів для батьків, адже все залежить від концепції самого проєкту.

Фото: Таня Spasi Sohrani

Хто твоя аудиторія — за кордоном і в Україні? 

Моя аудиторія дуже різноманітна. Є творчі люди, яким подобається те, що я роблю, і є ті, хто, можливо, не зовсім розуміє мої ідеї, але їм цікаво стежити за процесом. І це насправді найкраща аудиторія, адже завжди відчуваєш підтримку — а це надихає.

Але все ж головне для мене — це те, що я роблю для себе, а не для аудиторії. Я не намагаюся відповідати на кожен її запит чи слідувати моді, а скоріше прагну здивувати, перевершити свої власні очікування.

Фото: Таня Spasi Sohrani

Яка твоя ціль і мрія як мисткині?

Моя ціль — створювати артрезиденції для інших митців, простори для творчості, де будуть усі необхідні інструменти для роботи. Я хочу організовувати виставки, видавати гранти, створити спільноту, в якій підтримуватимуть одне одного. Я добре розумію, як важливо мати підтримку, адже як митець ти часто опиняєшся в ситуації, коли треба балансувати між необхідністю заробляти на життя та бажанням творити.

Тому я хочу створити простір, де митці зможуть працювати без зайвих турбот про фінансові питання, де будуть усі необхідні ресурси — від матеріалів до підтримки, а також можливості для реалізації своєї творчості, щоб втілювати ідеї та досягати нових висот.

Фото: Таня Spasi Sohrani

Якими роботами ти найбільше пишаєшся і чому?

Я дуже пишаюся своєю роботою "Ковбой у ромашковому раю", з батьками. Не можу точно пояснити, чому саме вона така важлива для мене, але, мабуть, це одна з найулюбленіших.

Фото: Таня Spasi Sohrani

Мені також дуже подобаються останні роботи з масками — вони мають глибокий особистий сенс. Це перші роботи, які я створила з новим для себе матеріалом. Насправді я люблю майже всі свої проєкти, але є ті, що особливо відгукуються в серці — і саме вони залишаються в пам'яті як найбільш значущі.

Читай також: Дизайнерка Лілія Літковська: "Сьогодні українська мода — не просто індустрія, а культурний фронт"

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації