Головні літературні премії України: за що й кому їх присуджують

Головні літературні премії України: за що й кому їх присуджують Фото: Freepik

Літературні премії — це не тільки визнання письменницького таланту автора, а ще й віддзеркалення тенденцій на книжковому ринку, інтересів видавців і читачів. Також, безсумнівно, це додатковий спосіб привернути увагу аудиторії до видань, які було б варто прочитати. На сторінці українських літературних премій у Вікіпедії опублікований перелік із майже пів сотні нагород. Ми ж розкажемо про найцікавіші, найдинамічніші та найбільш цитовані в медіа премії, на нашу думку. 

Національна премія ім. Тараса Шевченка

Фото: nspu.com.ua

Літературна премія імені Тараса Шевченка, відома також як Шевченківська премія, є найвищою державною нагородою України в галузі літератури та мистецтва. Вона заснована 1961-го. Особливості: щороку може бути присуджено не більше за сім Національних премій, а нагородити особу можна лише один раз за життя. Вручає відзнаку Президент України на підставі рішення комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка.

Нагороду дають за найвизначніші твори літератури і мистецтва, публіцистики і журналістики, які "є вершинним духовним надбанням Українського народу, утверджують високі гуманістичні ідеали, збагачують історичну пам'ять народу, його національну свідомість і самобутність, спрямовані на державотворення й демократизацію українського суспільства". 

Першими дипломи і почесні знаки лавреатів Шевченківської премії 9 березня 1962 року отримали Павло Тичина й Олесь Гончар — з літератури та Платон Майборода — з музики.

2024-го літературну премію присудили Ярині Чорногуз за поетичну збірку "[dasein: оборона присутності]" й Дмитрові Лазуткіну за збірку "Закладка". 

У сфері журналістики премією нагородили Євгена Малолєтку, Мстислава Чернова, Василису Степаненко за серію матеріалів про облогу Маріуполя (репортажі, фото- та відеорепортажі, розслідування та фільм "20 днів у Маріуполі"). 

У сфері музики премію присудили Jamala за альбом Qirim та Кармеллі Цепколенко за кантати "Читаючи історію" за поезією Оксани Забужко, "Звідки ти, чорна валко, пташина зграє?" за поезією Сергія Жадана, дуель дует для скрипки та контрабаса й Симфонію № 5.

У сфері театрального мистецтва премію отримав Іван Уривський, Тетяна Овійчук, Сусанна Карпенко за виставу "Конотопська відьма".

Розмір грошової винагороди для лавреатів змінювався протягом 2006–2024 років — зріс зі 100 тисяч до 429 тисяч гривень. 

Урядова премія імені Лесі Українки

Фото: Вікіпедія

Премія Кабінету Міністрів України імені Лесі Українки за літературно-мистецькі твори для дітей та юнацтва відзначає авторів за їхній внесок у виховання молоді в дусі національної гідності та духовної єдності українського суспільства, чиї твори здобули суспільне визнання. Заснували премію 1971 року на честь 100-річчя від дня народження Лесі Українки, а вручають її щороку 25 лютого — у день народження письменниці.

З 1972 до 2003 року нагорода мала назву "Літературна премія імені Лесі Українки", а у 2004 році отримала статус урядової. Відтоді нагороду присуджують у чотирьох номінаціях, кожна з яких має призовий фонд у 20 тисяч гривень:

  • літературні твори для дітей та юнацтва;
  • художнє оформлення книжок для дітей та юнацтва;
  • театральні вистави для дітей та юнацтва;
  • кінотвори для дітей та юнацтва (з 2007 року).

Для участі в конкурсі приймають лише книжки, опубліковані протягом останніх трьох років, премію не вручають повторно за роботи, що вже були відзначені іншими нагородами. Відбір творів та рекомендації щодо номінації здійснює спеціальний комітет, до якого входять представники Держкомтелерадіо, Міністерства культури, Міністерства освіти і науки, а також члени національних спілок письменників, художників, театральних діячів, кінематографістів й інші експерти.

Серед лавреатів цієї премії: Надія Гуменюк, Григорій Фалькович, Дмитро Чередниченко, Зірка Мензатюк, Євген Білоусов, Галина Малик, Анатолій Качан, Володимир Рутківський, Анатолій Камінчук, Василь Чухліб, Володимир Лучук, Анатолій Костецький, Михайло Слабошпицький, Борис Харчук, Віктор Близнець, Анатолій Давидов, Борис Комар, Всеволод Нестайко, Григір Тютюнник, Платон Воронько, Юрій Збанацький, Наталя Забіла й інші.

Переможці 2024-го — поети Мирослав Лазарук за книгу "Тилинка й литаври" та Станіслав Новицький за "Передмовчання".

Премія імені Юрія Шевельова 

Зображення: Премія імені Юрія Шевельова

Премія імені Юрія Шевельова — нагорода за художню та наукову українську есеїстику, опубліковану протягом останнього року. Нею відзначають незалежність думки та витонченість стилю, а названа вона ім'ям Юрія Шевельова, який започаткував модерну українську есеїстику.

Відзнака заснована 2013 року Українським центром Міжнародного ПЕН-клубу, Києво-Могилянською бізнес-школою, видавництвом "Дух і Літера" й Українським науковим інститутом Гарвардського університету.

Нагороду присуджують раз на рік українському авторові. Кожен твір може брати участь у конкурсі лише один раз. До розгляду приймаються художні або наукові есеї (нон-фікшн), опубліковані в паперовому вигляді (книжка, збірка) протягом календарного року.

Претендентів можуть запропонувати українські й іноземні культурні інституції, видавництва, наукові центри, творчі об'єднання та приватні особи.

Переможця визначає спеціальна капітула. До її складу, окрім представників організацій-засновників премії, входять письменники, критики, науковці та лавреати трьох останніх років.

Премію імені Юрія Шевельова за найкращу українську книжку есеїстики 2023 року отримав письменник, культуролог та культурний менеджер Олександр Михед за книжку "Позивний для Йова. Хроніки вторгнення".

Лавреати премії Шевельова минулих років: Тарас Прохасько й Андрій Портнов (2013), Костянтин Москалець (2014), Олександр Бойченко (2015), Вахтанґ Кебуладзе (2016), Андрій Любка (2017), Володимир Єрмоленко (2018), Діана Клочко (2019), Тарас Лютий (2020), Андрій Бондар (2021), Андрій Павлишин (2022).

Премія імені Шолом-Алейхема

Зображення: Держмистецтв

Премію імені Шолом-Алейхема присуджують за найкращі літературно-мистецькі твори, які популяризують духовно-культурні надбання українського та єврейського народів і сприяють поширенню позитивного іміджу України у світі.

Премія була заснована постановою Кабінету Міністрів України 2009 року за ініціативи Міністерства культури і туризму. Висування творів проводиться до 1 листопада року, що передує року вручення, а пропозиції щодо претендентів подають творчі спілки, асоціації, літературно-мистецькі об'єднання, національно-просвітницькі товариства, редакції періодичних видань, видавництва та громадські об'єднання у сфері культури. 

Премію присуджують щороку в березні до дня народження Шолом-Алейхема. До 2017 року премія присуджувалася рідше — раз на три роки. Грошова винагорода лавреатам — 20 000 грн. 

2024 року лавреатом премії став письменник Олексій Нікітін за роман "Бат-Амі". 2023-го премію отримала Софія Андрухович за роман "Амадока", а 2022-го — Олександра Уралова за переклад з їдишу на українську книги творів Аврома Суцкевера "Із Віленського гетто. Зелений акваріум. Оповідання". Отримувачі попередніх премій: Григорій Фалькович, Валерія Богуславська, Маріанна Кіяновська, Олександра Уралова.

"Книга року BBC"

Зображення: BBC

Літературну нагороду "Книга року BBC" щорічно присуджує редакція "BBC News Україна" за найкращу україномовну книгу, видану протягом календарного року до моменту оголошення конкурсу. Премію започаткували 2005 року, а перше вручення відбулося у лютому 2006-го. Журі формує довгий і короткий списки номінантів, а переможець отримує грошову винагороду — 1 000 фунтів стерлінгів у гривневому еквіваленті.

Від 2017 року на конкурс приймають повнорозмірні видання художньої прози українською мовою, а також переклади з мов народів, що проживають на території України. Доти брали претендували на перемогу лише прозові твори, написані безпосередньо українською мовою. Літературний критик Євгеній Стасіневич припустив, що зміни до правил були запроваджені, щоб допустити до конкурсу авторів, як-от Андрій Курков, який переважно пише російською.

"Книгами року ВВС-2023" стали: роман "Драбина" Євгенії Кузнєцової, "Анна Ярославна: київська князівна — королева Франції" Івана Малковича, а також Ростислав Семків і його "Пригоди української літератури" видавництва "Темпора".

Премія імені Василя Стуса 

Фото: Премія імені Василя Стуса

Премію імені Василя Стуса щороку вручають літераторам, митцям, режисерам, музикантам, культурним менеджерам, громадським діячам за внесок в українську культуру та стійкість громадянської позиції.

Премія імені Василя Стуса — одна з найдавніших українських культурних премій. 1989 року її заснувала Українська асоціація незалежної творчої інтелігенції на чолі з Євгеном Сверстюком. Починаючи з 2016-го, Український ПЕН, Києво-Могилянська бізнес-школа та видавництво "Дух і Літера" продовжили цю ініціативу.

У різні роки відзнаку отримували: Опанас Заливаха, Михайлина Коцюбинська, Василь Овсієнко, Іван Світличний, Мирослав Маринович, Євген Захаров, Володимир В’ятрович, Марія Бурмака, Сашко Положинський, Святослав Вакарчук, Тарас Компаніченко, Сестри Тельнюк, Олександра Коваль, Сергій Жадан, Борис Ґудзяк, Влад Троїцький, Ахтем Сеітаблаєв, Тарас Возняк та Віталій Портников.

Лавреатом 2023 року став режисер-документаліст, письменник та публіцист — Сергій Буковський.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

В Україні покажуть незвичайний бойопік про Марчелло Мастроянні з Кетрін Денев та К'ярою Мастроянні - 412x412
Афіша

Редакція "ТиКиїв"

В Україні покажуть незвичайний бойопік про Марчелло Мастроянні з Кетрін Денев та К'ярою Мастроянні

Цінне, живе, доісторичне: які дивні речі намагаються незаконно вивезти з України - 412x412
Місто

Veronika Kireeva

Цінне, живе, доісторичне: які дивні речі намагаються незаконно вивезти з України

8 трендових професій, які визначають майбутнє просто зараз - 412x412
Прогресивний

Artem Prokopenko

8 трендових професій, які визначають майбутнє просто зараз

Що читає амбасадорка українського балету Ольга Морозенко: книжки про українську культуру та сучасна проза - 412x412
Мистецький

Tetyana Grynyova

Що читає амбасадорка українського балету Ольга Морозенко: книжки про українську культуру та сучасна проза

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації