Пес Патрон, Бандера і Кобзар: 10 коміксів, що розповідають світу про Україну
Серед видів мистецтва, що відреагували на російську агресію проти України — не лише кіно, театр, література й живопис. Творці коміксів також вбачають свою місію в тому, щоб розповісти світові про Україну. І серед них — не тільки українці!
Читай також: 10 найочікуваніших українських фільмів 2025 року
"Шлях до перемоги" (2022)
Комікс-збірка "Шлях до Перемоги" складається з десяти графічних новел, автори яких — Олександр Корешков, Катерина Кошелева, Євгеній Тончилов, Володимир Поворозник, Олег Окунєв, Ігор Курілін, Максим Богдановський, Богдана Вітковська, Назар Понік, Кирил Малов та Олексій Бондаренко — у такий спосіб відреагували на повномасштабне вторгнення росії в Україну.
2022 року вийшло дві книги комікс-збірки: "Шлях до перемоги: Сміливість" та "Шлях до перемоги: Свобода".
24 лютого ми прокинулися від вибухів. Звуки сирен замінили будильники, страх — буденні турботи, але вже тоді ми знали, що переможемо. Ми почали створювати перші історії та нариси обкладинки, багато художників відмовлялися від гонорарів на користь ЗСУ. Ми взялися за великий комікс-проєкт, який мав вийти в рекордно короткі терміни під робочою назвою "Перемога". У той момент сам факт, що Україна відбила блискавичний напад путінських військ, надихав і вселяв надію. Ми хотіли поділитися цією надією з усіма українцями та світом, — кажуть творці коміксу.
Перед виходом комікс-збірки в Україні відбувся її реліз у США, Литві та Польщі. У США комікс PEREMOHA: Victory for Ukraine став фіналістом Премії Бенджаміна Франкліна у номінації "Графічний роман" і був відзначений спеціальною медаллю.
"Убивство на сходах. Останні роки Степана Бандери" (2024)
Графічна повість від української письменниці й репортерки Віри Курико та художниці Лади Касьяненко. За сюжетом, 1954 року Стефан Попель забирає зі школи свою старшу доньку Наталю, яка досліджує біографію Степана Бандери й хоче дізнатися про нього ще більше.
Попель працює журналістом у Мюнхені, де 1951 року ОУН відкрила офіс, пише тексти для газети "Шлях Перемоги", переховується від КДБ, але не
зізнається доньці, що він і є Бандера…
Віра Курико створювала сценарій за допомогою наукового консультанта — історика та публіциста Володимира Вʼятровича.
"Воля: The Will" (2017-2018)
Серія українських фантастичних графічних романів у жанрі альтернативної історії та дизельпанку.
Події розгортаються у 1917-1920-х роках в альтернативному світі, де Українська Держава зберігає свої позиції та змінює хід світової історії.
У першому томі коміксу ми зустрінемо гетьмана Павла Скоропадського, Нестора Махна та першого президента України Михайла Грушевського. На Київ нападає величезний робот Червоної армії та армія зомбі.
Ленін дистанційно пілотує робота, захоплює Михайла Грушевського та вимагає приєднання УНР до РРФСР, а Грушевський виводить робота з ладу за допомогою пристрою, схованого в томі "Історії України-Руси"… Зрештою Вернадський знищує зомбі винайденою ним плазмовою зброєю.
І автори обіцяють, що далі буде!
"Відбій повітряної тривоги" (2022)
Артщоденник перших місяців повномасштабного вторгнення від Олександра Грехова й Анастасії Нікуліної.
У цих мальованих історіях — наші спільний біль, спільна радість, спільні подвиги й вчинки, спільні сварки та меми. Книжка містить найрізноманітніші матеріали — від мемів до глибоких роздумів. Автори зібрали в книзі різноманітні відгуки та роздуми людей різного віку, статі та соціальних статусів, яких єднає бажання перемогти ворога та зберегти свою країну.
Книжка видана двома мовами: українською та англійською. Тож її можна подарувати іноземним друзям, які підтримували й зараз підтримують нас у боротьбі з ворогом.
"Кобзар. Буря" (2024)
Мальовані історії про Кобзаря — історико-містичний цикл від художника Іллі Бакути, присвячений пригодам кобзаря під час його мандрувань шляхами України XVII сторіччя.
У серії п’ять книжок: "Кобзар. Легенди Великого Лугу" (2020), "Кобзар. Вогненароджений" (2022), "Кобзар. Страшна жінка" (2022), "Кобзар. Падіння яструба" (2023) й "Кобзар. Буря" (2024).
"Кобзар. Буря" — нова історія пригод сліпого музики, який мандрує Україною часів Руїни в пошуках слухачів своїх пісень та дум. І знову він має боронити простих людей від нечистої сили…
"Іду на штурм" (2024)
Мальопис від Володимира Кузнєцова та Дарці Зіроньки розповідає історію бійців 3-ї окремої штурмової бригади й передає атмосферу війни, яку ми зазвичай бачимо через об’єктиви GoPro штурмовиків.
Серед гуркоту артилерії, пострілів ворожих снайперів і зруйнованих будинків розкриваються сила та звитяга воїнів 2-го штурмового батальйону 3-ї окремої штурмової бригади на чолі з їхнім командиром Сліпом.
І ця історія крутіша та правдивіша, ніж у Капітана Америки!
Кошти від продажу цього коміксу будуть спрямовані на забезпечення потреб та підтримку бійців 3-ї окремої штурмової бригади.
"Тарас Бульба. Комікс" (2022)
Майстер книжкової графіки Костянтин Сулима, автор першого українського коміксу "Буйвітер", створив мальопис за класичним романом Миколи Гоголя в перекладі Миколи Садовського.
Текст Гоголя переданий тактовно й правдиво, і тепер фактично увесь роман можна прочитати за годину — ідеальний подарунок старшокласникам!
"Привид Києва-2" (2024)
Цікаво, що цей абсолютно український комікс створив японець — відомий автор манґа Мацуда Джюко. Він надихнувся подіями лютого 2022 року, коли під час ескалації російсько-української війни небо над Києвом героїчно боронили українські пілоти 40-ї бригади тактичної авіації, і їхній подвиг породив легенду про Привида Києва, пілота МіГ-29.
На цих 16 сторінках — миті 25 лютого 2022 року.
Торік світ побачило продовження коміксу — "Привид Києва-2", адже боротьба триває.
До речі, Мацуда Джюко — автор ще й таких коміксів, як "Загін сміливців", "Донецьк" та "Позивний кіт" — і всі вони відображають боротьбу українців із російською навалою.
"Комікс для України. Насіння соняшника" (2022)
Благодійна антологія від найкращих світових творців коміксів.
Редактор Скот Дунбір об’єднав десятки коміксистів світу, щоб зробити спільний внесок у перемогу України.
Перше видання коміксу побачило світ 2022 року, всі кошти від його продажу призначалися для українських біженців.
Так само усі кошти від з продажу українського видання цієї антології будуть спрямовані на допомогу українцям, які постраждали від війни.
"Пес Патрон та його пригоди"
Знаменитий собака-сапер породи джек-рассел-тер’єр, що здобув популярність у перші дні повномасштабного вторгнення, також став героєм серії коміксів – кожен її випуск містить по дві історії про пригоди пса Патрона. Їхня тема — мінна безпека та ментальне здоровʼя.
У коміксі також є герої мультсеріалу про Патрона — коти Том та Вен, коза Паляниця, Михайло та інші. Проте усі історії унікальні й не повторюють мультсеріал.
Наприклад, в одній з історій Патрон рятує світ від Шкарпеткового Монстра, який прилетів із далекої галактики.
Комікс створений ЮНІСЕФ у співпраці з командою Патрона, ДСНС та психологинею Світланою Ройз.