Що читає співзасновник Happy Monday Кирило Мазур

Кирило Мазур — підприємець із більше ніж десятьма роками досвіду в стартап-індустрії, CEO та засновник агенції інновацій Center42, а також співзасновник кар'єрної платформи HappyMonday.ua. Кирило — спікер та колумніст на теми інновацій, IT-бізнесу та інвестицій. Для "ТиКиїв" він рекомендує добірку останніх прочитаних книжок: нон-фікшн про підприємництво та лідерство, а також художню літературу про творчість, людські стосунки та зворотний бік великих амбіцій.
Про звичку читання
Книги я найчастіше читаю у вихідні в улюбленій кав’ярні чи парках (якщо погода дозволяє). Беру книгу, каву — і дві-три години можу приділити собі, книзі та ідеям із неї. У будні читаю ввечері перед сном.
Ще частину книжок я слухаю під час довгих автомандрівок — такі трапляються раз на два-три місяці. Але у звичайний час я маю десь чотири-шість годин на тиждень, які можу присвятити книзі, — тож дуже прискіпливо обираю, що саме читати.
Для мене читання — це спосіб розширити свій світогляд. У випадку нон-фікшну — це можливість отримати нові ідеї для розвитку себе та свого бізнесу. Часом це натхнення: можу прочитати п’ять сторінок книги й записати дві сторінки ідей, які виникли, поки читав про щось нове. А художня література — це радше цікавий експеримент, повернення до витоків. У школі та студентстві я прочитав безліч художніх книжок, але коли перемкнувся на бізнес, усі ресурси та фокус почали йти на розвиток справи. Зараз тільки починаю повертатися до художніх книжок, і згадую, що це також може приносити задоволення.
Про вибір книжок
У мене є довгий список у Notion, куди я записую книги, які мені особисто рекомендують, або які побачив у публічному просторі від знайомих підприємців та просто друзів. Кожну рекомендацію перевіряю за оцінками на Goodreads. Особливо прискіпливо ставлюся до нон-фікшн книжок, бо вже багато їх бачив, і чимало концепцій у них повторюється.
А ось із художніми книжками все зовсім інакше — тут більшість рекомендацій від дружини. Я не дуже добре розбираюся в сучасній українській художній літературі, а вона активно стежить за цим напрямом — ми працюємо разом, і в нашій команді Happy Monday дуже багато фанатів української сучасної прози. Тож більшість рекомендацій від неї, і якщо книга пройшла її фільтр (а вона знає мої смаки), то можна впевнено додавати її в чергу на читання.
Якщо говорити про баланс жанрів, то зараз це десь сорок відсотків класичного нон-фікшну, тридцять відсотків біографій цікавих людей і тридцять відсотків художньої літератури. Додатково до книг я щомісяця читаю десятки досліджень про різні індустрії — часом вони цікавіші за будь-який нон-фікшн.
Фредрік Бакман, "Ведмеже місто"
На жаль, лише минулого року відкрив для себе цього шведського письменника. Його книги дуже глибокі, викликають і сум, і радість, і натхнення — часом майже одночасно. "Ведмеже місто" класно розкриває трагедію великих амбіцій і маленьких містечок, які приховують секрети. Для мене це цікава історія про людський вибір, моральність, его, що може зруйнувати життя, про дружбу, надію і розчарування. Отримав велике задоволення.
Підійде тим, хто любить гарну драму з цікавими персонажами, соціально непростими темами. А ще для всіх, хто колись мріяв збудувати спортивну кар’єру — тема хокею і спорту в цій книзі займає важливе філософське місце.
Габріель Зевін, "Завтра, завтра, завтра"
Ще одна чудова й глибока книга, яка залишила багато цікавих думок і післясмак задоволення. Вона плавно розкриває життя окремого покоління міленіалів, яке виросло в епоху становлення ігрової індустрії. Разом із героями ти пройдеш шлях від перших комп’ютерних ігор, у які вони грали ще підлітками, до побудови великої міжнародної корпорації з розробки ігор, яку вони створили. Це книга про дружбу, кохання, творчість, амбіції та любов до ігрової індустрії.
"Завтра, завтра, завтра" відгукнеться міленіалам, які з підлітків зовсім непомітно стали дорослими та змушені приймати непрості важливі рішення. А якщо ти фанат ігор — вона принесе окреме глибоке задоволення. Якщо ні — її все одно дуже цікаво читати або слухати.
Бен Елтон, "Знову й знову"
Цю книгу кілька років тому порекомендував Дмитро Дубілет, і я безмежно вдячний за цю пораду. "Знову й знову" — це альтернативно-історичний трилер з елементами наукової фантастики про подорожі в часі. Головний герой книги отримує унікальну місію: повернутися у 1914 рік і запобігти вбивству ерцгерцога Франца Фердинанда в Сараєві — тим самим запобігти Першій світовій війні (а може, і Другій!). Звучить чудово — одне просте рішення, яке зробить світ кращим. Але, як ти вже міг здогадатися, все пішло не за планом.
Рей Даліо, "Принципи"
Цю книгу я прочитав декілька років тому, але з того часу періодично перечитую під настрій. Це як каталог гарних ідей, концепцій, підходів до життя. Рей Даліо — видатний інвестор, який побудував усю свою кар’єру на прийнятті правильних інвестиційних рішень. Важлива думка книги — якість нашого життя залежить від якості рішень, які ми приймаємо. А далі вся книга розповідає про те, на яких принципах Рей Даліо будує систему прийняття рішень в особистому житті та бізнесі.
Думаю, кожен підприємець і керівник зможе знайти серед цих ідей багато корисного. Також книга сподобається системним людям, які люблять покращувати своє життя шляхом впровадження структурованого мислення.
Джим Коллінз, "Величні за власним вибором"
Great by Choice — це продовження великого бестселера Good to Great ("Від хорошого до величного"), але її можна читати й окремо. Це книга-дослідження про те, чому одні компанії досягають величі навіть у найскладніші часи, а інші зазнають краху. Особливість цієї книги в тому, що автор досліджує бізнеси, які процвітають саме в непередбачуваному світі, де домінують нестабільність, хаос і ризики.
Особливо актуально та цікаво буде для всіх підприємців і лідерів, які будують бізнес в Україні — в епоху викликів за всіма напрямами. Часом може здаватися, що тільки ми живемо в епоху змін і турбулентності, але криз (глобальних та в окремих індустріях) у світі було безліч за останні 50 років — і багато хто з них виходив сильнішим і більшим, ніж до їх початку.
Даррен Гарді, The Entrepreneur Roller Coaster
З одного боку, дуже проста, а з іншого — справді геніальна книга про реальність підприємництва. Назва дуже вдало розкриває суть емоційних гойдалок кожного, хто вирішив створити бізнес. Автор глибоко й натхненно описує чотири стовпи, які складають основні виклики та можливості для зростання підприємців — страх, продажі, лідерство, продуктивність.
У якомусь сенсі це класична книга про саморозвиток, яка мотивує й надихає. З іншого боку, у ній справді дуже багато корисних порад як для тих, хто тільки починає свій шлях у бізнесі, так і для тих, хто вже штурмує океан викликів. Для перших — вона буде освітнім дороговказом. Для других — терапевтично-філософською підтримкою. В обох випадках є високий шанс отримати задоволення.