17 листопада в історії Києва: перший газопровід та день народження Руслани Писанки

17 листопада в історії Києва: перший газопровід та день народження Руслани Писанки Укладка труб газопроводу на вул. Володимирській. Фото: naftogaz.com

Введення в експлуатацію першого в Україні газопроводу Дашава — Київ, скасування Декларації про суверенітет Криму та день народження акторки й ведучої Руслани Писанки — "ТиКиїв" продовжує знайомити тебе з історією нашого улюбленого міста. 

Які ще пам'ятні події відбулися у Києві 17 листопада та хто з відомих киян народився в цей день — читай далі.

Пам'ятні події 17 листопада

  • 1948 рік — ввели в експлуатацію перший в Україні магістральний газопровід Дашава — Київ протяжністю 509 км. Завдяки йому квартири киян вперше отримали блакитне паливо. Щоправда, не одразу — газифікація міста тривала ще кілька років. Станом на 1948 рік Дашава — Київ був найпотужнішим газопроводом в Європі, у наступні роки його продовжили до інших міст. Та і загалом почали активно розбудовувати газотранспортну систему тодішньої УРСР.
  • 1994 рік — Верховна Рада скасувала Декларацію про суверенітет Криму у відповідь на спроби місцевої влади півострова оголосити державну самостійність. Також президент Леонід Кравчук видав указ, який переводив усі силові органи Криму у пряме підпорядкування Києву. Це на певний час поклало край сепаратистським та проросійським настроям на півострові. Новий статус Криму як автономії у складі України юридично закріпили Конституція 1996 року та Конституція АР Крим 1998 року.
  • 2000 рік — президент України Леонід Кучма на зустрічі зі студентами Інституту міжнародних відносин КНУ імені Т. Шевченка заявив, що Україна ніколи не буде ядерною державою. Саме під час президенства Кучми Україна остаточно втратила ядерний статус в обмін на гарантії територіальної цілісності від США, Великобританії та росії. Суперечки щодо доцільності такого рішення, особливо з огляду на подальшу російську агресію, тривають і досі.

Відомі кияни, які народилися 17 листопада

  • Руслана Писанка (1965-2022 рр.) — телеведуча та акторка театру і кіно. Дебютувала у кіно у 1991 році, в епізодичній ролі у фільмі "Круїз, або подорож розлучення". Найбільш відома за ролями у фільмах "Москаль-чарівник", "Вогнем і мечем", "Таксі для ангела", також у новорічних мюзиклах "Сорочинський ярмарок" та "Три мушкетери". Впродовж семи років була ведучою прогнозу погоди, також вела різні ток-шоу та брала участь у змагальних телевізійних проєктах.
Руслана Писанка
Фото: instagram.com/pisankaruslana
  • Роман Зозуля (1989 р.н.) — футболіст, гравець збірної України, кавалер ордена "За заслуги" III ступеня. Футбольну кар'єру розпочав у київському клубі "Динамо" — в основній команді грав з 2006 по 2011 роки. Потім перейшов у "Дніпро", де провів ще п'ять років. З 2017-го грав за різні іспанські клуби, найдовше — за "Альбасете", у складі якого провів 140 матчів. У сезоні 2022-2023 перебуває у складі "Райо Махадаонда". Під час паузи у спортивній кар'єрі активно допомагає армії. У 2015 році заснував благодійний фонд "Народна армія".
Роман Зозуля
Фото: Getty Images

Що відзначають 17 листопада

Сьогодні в Україні та світі відзначають Міжнародний день студента. Дату присвятили подіям 1939 року в Празі. Після жорстокого розгону демонстрації проти нацистської окупації відбулися масові арешти студентів. Багато хто з них опинився у концтаборі, а кілька людей були страчені.

Також 17 листопада — Міжнародний день протидії булінгу. Його відзначають двічі на рік — у лютому та листопаді. Започаткували цю дату двоє школярів з канадської провінції Нова Шотландія, які виступили проти булінгу, коли їх однокласника висміяли за рожеву сорочку. 

Ще сьогодні відзначають Всесвітній день недоношених дітей. Його встановив Європейський фонд допомоги новонародженим, щоб підвищити рівень обізнаності про передчасні пологи та проблеми недоношених дітей.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації