2 квітня в історії Києва: звільнення Київщини та день народження Сержа Лифаря

У цей день оголосили про повне звільнення Київщини від російських окупантів та народився один з найвидатніших танцюристів XX століття — "ТиКиїв" розповідає про історичні події, які відбулися 2 квітня у столиці або були з нею пов'язані.
Чим ще запам'ятався цей день, хто з відомих киян народився та які свята сьогодні відзначають — читай далі.
Пам'ятні події 2 квітня
2007 рік — Віктор Ющенко першим з президентів розпустив Верховну Раду та призначив дострокові парламентські вибори. Підставою для цього він назвав "неконституційний спосіб формування конституційної більшості у ВР", а саме — те, що до коаліції входили окремі депутати, а не цілі фракції. Депутати коаліції заблокувати впровадження цього рішення, звернувшись до Конституційного Суду. Тож 26 квітня Ющенко видав повторний указ про дострокове припинення повноважень Верховної Ради п’ятого скликання на підставі формальної відсутності коаліції (як незаконно створеної) протягом місяця. Низка причин. Після переговорів коаліція визнала розпуск ВР і погодилася на волевиявлення. Після того як депутати опозиційних фракцій погодилися скласти свої повноваження, 5 червня Президент підписав третій указ про достроковий розпуск парламенту.

- 2022 рік — Заступниця Міноборони Ганна Маляр заявила про повне звільнення Київщини від російських окупантів. Захоплення області було однією з основних цілей російської агресії, адже воно відкривало шлях до столиці. Ставку робили на ракетні атаки по стратегічних об’єктах, захоплення аеродромів поблизу Києва, висадку на них десанту і підкріплення колонами військової техніки. Наприкінці лютого та на початку березня під тимчасовою окупацією опинилася значна частина півночі Київської області та західне передмістя столиці. Українські військові були вимушені підірвати мости та дамбу на річці Ірпінь, щоб зупинити наступ на Київ. В окупованих містах та селах росіяни тероризували та страчували місцевих жителів. Протягом березня тривали бої між українськими захисниками та окупантами, в ході яких були звільнені Ірпінь, Буча, Гостомель, Ворзель, Макарів, Бородянка та інші населені пункти. Врешті 2 квітня було оголошено про повне звільнення Київщини.

Відомі кияни, які народилися 2 квітня
- Серж Лифар (1905-1986 рр.) — артист балету, один із найвидатніших танцівників XX сторіччя. Народився 2 квітня (20 березня за юліанським календарем) у Пирогові, який тоді був передмістям Києва. У 17 років вступив до київської балетної студії "Школа руху" Броніслави Ніжинської, а на початку 1920-х слідом за нею емігрував до Парижа. Самовіддана праця та любов до танцю швидко зробили Лифаря солістом та зіркою балету. У 1929 році він очолив трупу паризької "Гранд-Опера". Цьому театру Лифар віддав понад 30 років свого життя: був його солістом, хореографом, педагогом. Фактично він відродив французький балет та започаткував новий напрямок балету — неокласицизм. Загалом Лифар поставив у "Гранд-Опера" понад 200 балетних вистав. У 1947 році заснував при театрі Інститут хореографії, з 1955 року викладав курс історії й теорії танцю в Сорбонні, був ректором Університету танцю, професором Вищої школи музики та почесним президентом Національної ради танцю при ЮНЕСКО. Був кавалером ордена Почесного легіону та ордена Літератури і мистецтва, володарем "Золотого черевичка" (найвищої відзнаки балету) та премії "Оскар". При цьому Лифар завжди вважав себе саме українцем, а повернення у Київ до кінця залишалося його мрією. "Навіть прекрасний блискучий Париж не зміг примусити мене, киянина, забути мій широкий, величавий Дніпро", — говорив він. За життя в еміграції Лифар лише один раз побував у Києві — 1961 року.

- Михайло Гречина (1905-1986 рр.) — архітектор, автор проєктів кількох відомих будівель у Києві. Закінчив архітектурний факультет Київського художнього інституту у 1930 році. Працював у київських архітектурних бюро, був старшим архітектором архітектурно-планувального управління міста. У 1936-1941 роках очолював будівництво Республіканського стадіону (пізніше — НСК "Олімпійський"), а у 1966-му — його реконструкцію. Також був автором проєктів стадіону "Динамо", Палацу спорту, Північно-Броварського житлового масиву, готелю "Русь", будинку Укоопспілки на Хрещатику.

- Катерина Буцька (1988 р.н.) — акторка кіно та дубляжу. Закінчила Академію мистецтв, працює у сфері озвучування з 2009 року. За цей час озвучила сотні ролей на студіях "1+1", "Так Треба Продакшн", Le Doyen, Postmodern та інших. Зокрема, її голосом розмовляли персонажі фільмів "Аліса у Країні чудес", "Місія нездійсненна: Протокол Фантом", "Великий Гетсбі", "Зоряні війни: Пробудження сили", "Дедпул 2", "Загін самогубців: Місія навиліт", "Джон Уік", "Аватар: Шлях води" та інших. Також знімалася у фільмах та серіалах: "Віра, надія, любов", "Черговий лікар", "СуперКопи", "Дефективи" тощо.

Що відзначають 2 квітня
Щорічно у світі відзначають День поширення інформації про аутизм, мета якого — пояснити суспільству про особливості людей з розладами спектра аутизму. Ідею запровадження цієї дати у 2007 році підтримала Генасамблея ООН. В Україні до цього дня щорічно проходить акція "Одягни блакитне" у знак підтримки людей з аутизмом. За даними ВООЗ, одна зі 160 дітей у світі має розлад цього спектра. Ці люди часто зазнють стигматизації, дискримінації та порушень прав через свої особливості та складнощі у взаємодії з іншими.
Також 2 квітня, у день народження великого казкаря Ганса Крістіана Андерсена, святкують Міжнародний день дитячої книги. Ініціатор — Міжнародна рада з книг для юнацтва. Це — неприбуткова організація, яка сприяє популяризації дитячої літератури та забезпеченню доступу малеччі до книжок. У цей день у багатьох країнах проводять різноманітні заходи, присвячені дитячій та юнацькій літературі: конкурси, зустрічі з авторами, виставки, фестивалі тощо.
А в Україні сьогодні відзначають День кінолога — професійне свято людей, які присвятили життя муштруванню собак: як службових, так і домашніх улюбленців. Проте кінологи не тільки тренують тварин, а й також є фахівцями з фізіології, психології та педагогіки, які розуміють нюанси характеру кожної породи чотирилапих.