2 січня в історії Києва: в'їзд Богдана Хмельницького у місто та дні народження легендарних "динамівців"

2 січня в історії Києва: в'їзд Богдана Хмельницького у місто та дні народження легендарних "динамівців" Тріумфальний в'їзд Богдана Хмельницького до Києва. Автор: Микола Івасюк

Тріумфальний в'їзд гетьмана Богдана Хмельницького у Київ, дні народження відомого архітектора та двох легендарних гравців "Динамо" —  "ТиКиїв" розповідає про історичні події, які відбулися 2 січня у столиці або були з нею пов'язані.

Чим ще запам'ятався цей день, хто з відомих киян народився та які свята сьогодні відзначають — читай далі.

Пам'ятні події у Києві 2 січня 

  • 1649 рік — Богдан Хмельницький урочисто в'їхав у Київ. Вважається, що ця подія відбулась саме 2 січня (17 грудня за старим стилем), але щодо точної дати все ж є розбіжності. Відомо, що гетьман Війська Запорозького тріумфально в'їхав до міста через Золоті Ворота, а кияни урочисто зустрічали його як героя і визволителя України. Попередній, 1648 рік став для Хмельницького дуже успішним: його військо перемогло поляків у битвах під Жовтими Водами, Корсунем та Пилявцями. Перед тим, як увійти в Київ, гетьман здійснив демонстраційний рейд до Львова і Замостя. Серед тих, хто вітав Хмельницького, були: єрусалимський патріарх Паїсій, київський митрополит Сильвестр Косів, а також професори й студенти Києво-Могилянської колегії. Патріарх у привітальній промові називав гетьмана "пресвітлим володарем й князем Руси". Студенти ж іменували його "від бога даним Мойсеєм, спасителем і визволителем народу руського з неволі лядської".
Богдан Хмельницький
Портрет Богдана Хмельницького, друга половина XVIІ ст.

Відомі кияни, які народилися 2 січня 

  • Володимир Безсмертний (1862-1940 рр.) — архітектор, художник, автор праць з питань містобудування. Був одним із засновників Київської школи десятників з дорожньої й будівельної справи, входив до піклувальної ради. У 1922–1931 виконував обов'язки головного архітектора Києва. У столиці був автором проєктів багатьох відомих будинків, частина з яких нині є пам'ятками архітектури. Ще частина цих будівель не збереглася до наших часів. Приклади його будівель: "Будинок з котами" (вул. Гоголівська, 23), "Будинок з ірисами" (вул. Юрія Іллєнка, 8), будинок Давида Марголіна (вул. Петра Сагайдачного, 12), прибутковий будинок Людмили Максимової (вул. Петра Сагайдачного, 10/5), маслобійний завод братів Лур'є на Подолі, залізний віадук над Петрівською вулицею, хірургічний та гінекологічний корпус Кирилівської лікарні, елеватор на млині Бродського тощо. 
Володимир Безсмертний
Зображення: wikipedia.org
  • Владислав Ващук (1975 р. н.) — колишній футболіст, гравець збірної України та київського "Динамо". З вересня 1993 року грав у складі головної команди "Динамо" і поступово став незамінним гравцем в обороні. З 1996 почав грати за збірну України. У період найвищих досягнень киян кілька разів ставав чемпіоном України та володарем Кубка України, виходив до півфіналу Ліги Чемпіонів. У 2023 через нестабільність гри пішов з клубу та деякий час виступав за інші команди, зокрема, за московський "Спартак". Вже у 2005 Ващук повернувся до київського "Динамо", але його стосунки з уболівальниками стали напруженими. Остаточно покинув "біло-синіх" у 2008 році. Далі грав у складі клубів "Львів", "Чорноморець" та "Волинь". Після 2011 року завершив ігрову кар'єру. У лютому 2013 року був призначений спортивним директором київського "Арсеналу". У травні 2023-го вступив до Гвардії наступу, зараз воює у бригаді "Буревій". 
Владислав Ващук
Фото: instagram.com/vlad__vashchuk
  • Олександр Шовковський (1975 р. н.) — колишній футболіст, воротар, головний тренер київського "Динамо". У 1994 році дебютував у вищій лізі у складі "Динамо", і практично усю свою кар'єру провів саме у цьому клубі. У 1994-му дебютував у національній збірній. Неодноразово ставав чемпіоном та володарем Кубка України, номінувався на "Золотий М'яч". Вважається найкращим воротарем в історії незалежної України. Один із чотирьох воротарів за всю історію футболу, які зіграли 100 та більше матчів у Лізі чемпіонів УЄФА. Також Шовковський — один з шести футболістів, що грав у Лізі Європи у віці понад 40 років. Загалом зіграв у єврокубках 144 матчів, у 44-х з яких не пропустив жодного м'яча. Перший (та, до 6 грудня 2022 року, єдиний) воротар, який на чемпіонатах світу з футболу не пропустив жодного м'яча в серії післяматчевих пенальті (ЧС-2006). У 2016 році, у зв'язку з численними травмами, Шовковський завершив ігрову кар'єру. Загалом за 24 сезони у футболці "Динамо" він провів 665 матчів на найвищому рівні, і у 317 з них залишав свої ворота недоторканими. У вересні 2018 року став помічником головного тренера збірної України Андрія Шевченка. З листопада 2023 року тимчасово виконував обов'язки головного тренера, а з 11 грудня повноцінно обіймає цю посаду.
Олександр Шовковський
Фото: instagram.com/oleksandrshovkovskyi

Що відзначають 2 січня 

В Україні сьогодні святкують "Сильвестрів день" або "День Кура і Курки". У Центральній та Західній Європі свято на честь Папи Римського Сильвестра I, що жив у III столітті, відзначають 1 січня. В Україні ж, за новоюліанським календарем воно припадає на 2 січня. У народі це куряче свято, бо Святий Сильвестр вважається покровителем цієї домашньої птиці.  

Також 2 січня відзначають Всесвітній день інтроверта, запроваджений у 2011 році. Мета цього неофіційного свята — поширити інформацію про те, що спосіб життя та особливості характеру інтровертів є нормальним явищем. Такі люди зазвичай більш стримані у висловлюванні своїх емоцій, не дуже балакучі та часто віддають перевагу вечорам вдома наодинці, за книгою чи фільмом, ніж гучним вечіркам.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації