30 грудня в історії Києва: відкриття семи станцій метро та день народження співзасновника "ВВ"

Відкриття семи станцій київського метро у різні роки, запуск у швидкісному режимі першої в СРСР лінії швидкісного трамвая та дні народження відомих митців — "ТиКиїв" розповідає про історичні події, які відбулися 30 грудня у столиці або були з нею пов'язані.
Чим ще запам'ятався цей день, хто з відомих киян народився та які свята сьогодні відзначають — читай далі.
Пам'ятні події у Києві 30 грудня
- 1978 рік — у Києві запрацювала у швидкісному режимі перша в Радянському Союзі лінія швидкісного трамвая. Першу ділянку Борщагівської лінії швидкісного трамвая ввели в експлуатацію 1 лютого 1975 року, але вона працювала у режимі звичайного трамвая. Спочатку по ній їздив єдиний маршрут № 3 (від Залізничного вокзалу до редукторного заводу). За два роки відкрили маршрут № 1 (від Палацу спорту до вулиці Сім'ї Сосніних (зараз — Зодчих)), а маршрут № 3 продовжили до Кільцевої дороги. Потім ці маршрути ще кілька разів змінювали. 30 грудня 1978 року лінія нарешті запрацювала у швидкісному режимі. Існували плани продовжити її в район Червоноармійської вулиці (зараз — Велика Васильківська), далі — тунелем до бульвару Лесі Українки та Моста Патона, але їх та і не реалізували.

- 1984 рік — відкрили станції київського метро "Червоноармійська" та "Дзержинська" на синій гілці. У перші роки незалежності їх перейменували на "Палац Україна" та "Либідська" відповідно. Інтер'єр "Палацу Україна" цілком відповідав першій назві станції: із зображенням червоноармійців, емблемами червоної армії та іншими "комуністичними" елементами. У 2015 році усі їх приховали. В інтер'єрі "Либідської" — багато білого мармуру та латунних елементів у формі труб та металевих зірок. З 1994 року станція має статус пам'ятки архітектури та містобудування.

- 1991 рік — на зеленій гілці метро відкрили станції "Видубичі" та "Дружби Народів", яка з травня 2023 року має назву — "Звіринецька". В інтер'єрі станції "Видубичі" використали білий та світло-бежевий мармур, а також прикрасили її декоративними панно. На стелі підвісили алюмінієві ромбоподібні конструкції "під золото". У липні 2001 року на станції відкрили другий вихід. На станції "Звіринецька" пілони облицювали декоративною цеглою різної товщини — цей матеріал був основним під час будівництва житлових та громадських будівель у цій місцевості. Також в інтер'єрі використали пластикові та латунні елементи.

- 1992 рік — відкрили станції метро "Осокорки" та "Славутич" на зеленій гілці. Головним мотивом оформлення "Славутича" стала ніч на Дніпрі — в інтер'єрі багато металу, гри світла та віддзеркалення. Стелю пофарбували у чорний та підвісили на ній систему ферм синього кольору з точковими світильниками. "Осокорки", навпаки, зробили світлими та візуально просторими. Станція має білу стелю, облицьовані темно-рожевим гранітним приколійні стіни та вісь у вигляді безперервного білого світловоду, що тягнеться через весь зал.

- 1992 рік — відкрили станцію метро "Лук'янівська". Оформлення станції засновано на поєднанні пластики пілонів з формою широких нефів. Базу пілонів облицювали плитами із зеленого мармуру, а скруглені верхні частини — білим мармуром. На стелі спочатку був світильник складної форми, який нагадував бутони квітів на ніжках (його також прозвали "риб'ячий скелет"). Але під час робіт з ліквідації протікань його замінили на простий тимчасовий, який висить і досі. У перспективі "Лук'янівська" має стати частиною пересадного комплексу з запланованою Подільсько-Вигурівською лінією, для чого в торці заклали ескалаторний нахил на майбутню станцію "Глибочицька".

Відомі кияни, які народилися 30 грудня
- Микола Кочубей (1956 р.н.) — художник, графік, автор ескізів пам'ятних і ювілейних монет, дизайнер поштових марок. У 1996 році почав співпрацювати з Нацбанком та розробляти ескізи ювілейних і пам'ятних монет. Першою його монетою була "Місто-герой Київ". Загалом за ескізами Кочубея НБУ випустив більш як 50 монет. А з 1998 року художник почав працювати над замовленнями видавництва "Марка України" та створювати дизайни поштових марок. Найвідомішою його серією є "Народний одяг України", присвячена традиційному вбранню різних регіонів країни. Також Кочубей створював кольорові офорти, акварелі, літографії. Його роботи зберігаються у Національному художньому музеї, Національному музеї Тараса Шевченка, колекції Міністерства культури і туризму України, а також у приватних колекціях.

- Ніна Воскресенська (1960 р.н.) — дитяча письменниця. Справжнє прізвище Мацебула. Дитинство провела на масиві Воскресенка, звідки й походить псевдонім письменниці. Почала літературну діяльність 1990-х: її вірші та оповідання під різними псевдонімами друкувалися у дитячому журналі "Барвінок". Після народження сина почала писати казки. На початку 2000-х випустила успішну повість "Володар Країни мрій", за яку отримала кілька відзнак. Приблизно з того ж часу почала видавати свої твори під псевдонімом "Ніна Воскресенська". У наступні кілька років письменниця написала ще два продовження циклу про Країну Мрій. Далі були твори "Дивовижні пригоди Наталки в Країні часу", "Руда ворона", абетки "Веселі Літери", "Ким стати", оповідання "Першокласні історії" та інші.

- Юрій Здоренко (1963 р.н.) — рок-музикант, гітарист, автор пісень, один із засновників гуртів "Воплі Відоплясова", "Борщ" та ін. Перші серйозні кроки в музиці почав робити на початку 1980-х, створивши перший гурт SOS разом з Олександром Піпою. Гурт проіснував до 1984 року, поки Здоренка не забрали на службу в армію, а після його демобілізації друзі вирішили створити новий гурт. Переломним моментом стала зустріч з Олегом Скрипкою, який грав на баяні та співав — так з'явились "Воплі Відоплясова". Четвертим учасником став ударник Сергій Сахно. У 1992 році Здоренко вирішив покинути "ВВ". У 1993-му він створив гурт "ЯЯЯ", який давав сольні концерти та випустив два альбоми. У 1998 році Здоренко створив паралельний сольний проєкт "Індиго" та спробував себе в стилі романтик-рок. У 2002-2008-му був фронтменом і гітаристом гурту "Борщ", створеного з Олександром Піпою. Потім музиканти поділили репертуар і створили окремі проєкти, але зараз знову відновили діяльність "Борщу".

Що відзначають 30 грудня
Сьогодні відзначають неофіційний День соди — однієї з найбільш популярних хімічних речовин в історії людства. Ще з давніх часів її широко використовують у кулінарії, прибиранні, гігієні у боротьби зі шкідниками тощо. Промисловим способом соду вперше отримали у 1790 році завдяки зусиллям французького хіміка Ніколя Леблана, а через 70 років бельгійський промисловець Ернест Сольве винайшов більш ефективний спосіб отримання соди як побічного продукту у процесі виробництва газу.
Ще одне неформальне свято, яке відзначають 30 грудня — День глобального планування. У день заведено підбивати підсумки року, що минає, та ставити цілі на наступний. За задумом, це день має заохочувати людей задуматися про свої прагнення та спланувати реальні кроки для їх досягнення.