Денис Маракін про тренди подкастів: до та після ери традиційних ЗМІ

Денис Маракін про тренди подкастів: до та після ери традиційних ЗМІ Фото: пресслужба MEGOGO

Глобальна мережа породила новий медіаформат — незалежний аудіоконтент в інтернеті. Ми обговорили із засновником подкасту про бізнес "До і після" Денисом Маракіним розвиток подкастингу в Україні та дізналися про переваги, які йому дала премія "СЛУШНО" від MEGOGO. 

Подкасти — це аудіозаписи, які поширюються в інтернеті. Зазвичай ведучі та гості обговорюють у випусках заздалегідь визначені теми та питання. Але є й дещо складніші формати — у них переважно розповідають історії. Подкастинг однозначно перевершує класичне лінійне медіа, це — аналог Youtube у світі аудіо. 

Денисе, яким ти бачиш розвиток подкастингу в найближчі 5 років? Назви ключові тренди майбутнього!

Подкастів стане набагато більше, адже кількість людей, яким є про що сказати, зростає. Відповідно додадуться нові теми та формати. Зараз є багато подкастів, приміром, про ресторанний бізнес, натомість з'являться подкасти про каву й кавовий бізнес. Будуть подкасти про фастфуд, про те, як відкрити заклад… Те саме з маркетингом: започаткують окремі подкасти про SEO-маркетинг чи Digital-маркетинг… Усі вони збиратимуть свою цільову аудиторію. Також я думаю, що штучний інтелект й інші подібні інструменти полегшать вихід подкастів на іноземні ринки.

Зараз вже можна автоматично перекладати аудіо на багато мов — для цього є різні інструменти! Також ШІ буде допомагати створювати контент: наприклад, журналісту потрібно записати інтерв'ю з відомою людиною, або написати матеріал в стилі розслідування, то він може попросити штучний інтелект створити структуру цього подкасту та навіть надиктувати йому всю інформацію. Прогнозую, що освітні подкасти будуть стрімко розвиватися. 

Які теми та формати подкастів, на твою думку, набирають популярності, а які — втрачають аудиторію?

В Україні ще немає таких жанрів, які популярні на Заході —  подкастові фікшни або подкастові детективи. Я думаю, що в нас вони теж з'являться. В Україні найпопулярніші подкасти — про психологію, але це і західний тренд. Також набирають популярності прості формати, коли, приміром, спікер веде свій Telegram-канал і швидко набирає аудиторію, просто записуючи "кружечки" та транслюючи в такий спосіб свої думки. 

Як змінилося прослуховування подкастів за останні роки, особливо в умовах повномасштабної війни? 

Я почав створювати подкасти під час повномасштабної війни, до цього я їх не робив, а тільки слухав. В Україні побільшало аналітичного й політичного контенту. Деякі медіа, приміром, "Українська правда", почали свої подкасти з експертами. 

Премію "СЛУШНО" заснувала команда MEGOGO AUDIO 2021 року. Її мета — зібрати найактуальніші подкасти, долучитися до формування професійної спільноти та стимулювати розвиток інфраструктури — від виробництва до дистрибуції контенту.

Порівняно з минулим роком, 2024-го на премію подано на 35% більше подкастів — 183 проти 134.

Проголосувати за своїх фаворитів можна до 10 вересня за посиланням

Яку роль відіграють соціальні мережі та відеоплатформи у просуванні подкастів? 

Соцмережі — головний спосіб просування подкастів, коли самі креатори на своїх сторінках розкручують свої проєкти. Я, наприклад, увесь перший сезон свого подкасту просував його тільки через свій Facebook, тому що мене там знає багато людей. Спрацювало так зване сарафанне радіо. Я починав без жодної платної реклами, без жодних банерів, перші 10 тисяч слухачів прийшли саме у такий спосіб. Також під час війни стали популярні різні стрими на YouTube — по суті це теж подкасти. 

Як монетизувати подкасти? 

В Україні ціна за слухача або ціна за глядача для медіа дуже низька, заробляти на CPS, CPM або CPA-моделі складно. Крім того, український ринок слухачів маленький. Якщо на українському подкасті епізод послухали півтори тисячі осіб, ти потрапляєш в 5 топових подкастів, а якщо у тебе є 2,5–3 тисячі, то ти будеш у лідерах за місяць. Продавати можна комерційне партнерство, інтеграції, нативну рекламу. Хоч ЦА відносно невелика, проте вона якісна. Потрібно вміти обґрунтувати рекламодавцеві якість твоєї аудиторії.  

Як ти оцінюєш роль подкастів у сучасному медіапросторі порівняно з традиційними ЗМІ. Як подкасти впливають на інші медіаформати, радіо, телебачення? 

Фото: Владислав Клименко

Я — колишній журналіст, написав сотні матеріалів, зробив сотні інтерв'ю на бізнес-тематику, на лайфстайл-тематику… За 7 років кар'єри в медіа (від журналіста до головного редактора), можу сказати, що коли я почав створювати подкасти, то вже не був медійником, і зрозумів, наскільки маю більше свободи. Тому мені подкасти подобаються більше, ніж традиційні ЗМІ! Інтерв'ю на телебаченні й інтерв'ю в подкасті — абсолютно різні речі, хоча жанр — той самий. Подкасти — відвертий, чуттєвий медіаформат. Їхня перевага в тому, що вони можуть давати більше правди, ніж традиційні ЗМІ, та створювати повнішу картину світу. 

Чи можуть подкасти змінити традиційні медіа в майбутньому? 

Фото: Владислав Клименко

Редакції вже створюють свої подкасти, де журналісти щось обговорюють з експертами. І це відрізняється від того, що роблять ці медіа на своїх сторінках або в класичному телеформаті. Подкасти змінюють традиційні медіа тим, що вони спонукають їх розвиватися, урізноманітнювати свій контент. Медіа йдуть за аудиторією — вона хоче подкастів, значить ЗМІ створюють їх. Вони розширюють також і горизонти редакційних політик. Інтерв'ю в подкасті — це як авторська пісня, формат якої може бути будь-яким.  

Всі подкастери діляться на дві категорії. Перша вважає, що подкасти мають бути короткими, друга — довгими. Я відношу себе до другої, бо всі мої подкасти тривають понад півтори години. "Ефект присутності" настає саме через тривалість контенту. 

Розкажи про свій досвід участі в проєкті "СЛУШНО" від MEGOGO!

Фото: пресслужба MEGOGO

Сервіс MEGOGO став справжнім маркетмейкером! Команда MEGOGO AUDIO заснувала премію, почала  збирати подкастерів, нагороджувати, відзначати й створювати своєрідне ком'юніті. І я за це дуже вдячний! Мене нагородили премією "Подкаст року 2023" в жанрі "Подкасти про бізнес". По-перше, це приємно, ця нагорода стоїть зараз на моєму робочому столі й нагадує мені про значущість моєї роботи.

По-друге, це певне визнання, бо мій подкаст наразі на паузі, але до мене досі приходять рекламодавці та цікавляться, скільки коштує інтеграція, чи можна за гроші стати учасником випуску або чи можна просто купити рекламу. Проєкт "СЛУШНО" — це чудова можливість для промоушину та плюс у твоє професійне портфоліо. 

Читай також: MEGOGO AUDIO сформувала короткі списки учасників аудіопремії для подкастерів "Слушно"  

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
IMG_1490.JPG - Михайло Пилипчук
Заступник головного редактора

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації