Продюсерка подкасту "Де ми" Оля Круглій розповідає про майбутнє незалежного аудіоконтенту в Україні

Продюсерка подкасту "Де ми" Оля Круглій розповідає про майбутнє незалежного аудіоконтенту в Україні Фото: пресслужба MEGOGO

Глобальна мережа породила новий медіаформат — подкасти (незалежний аудіоконтент в інтернеті). Ми поспілкувалися з продюсеркою подкасту "Де ми" Олею Круглій про майбутнє незалежного аудіоконтенту в Україні. 

Олю, яким ти бачиш розвиток подкастингу в найближчі 5 років?  

Майбутнє — за технологіями штучного інтелекту: з'являться інтерактивні подкасти із залученням аудиторії чи геймифікацією, щось, що не є просто розмовою. Також зросте попит на серіали та документальні аудіо (які, приміром, зараз робить BBC). Незалежних подкастів буде дедалі більше, а також — колаборацій, тобто бізнеси оцінять важливість аудіо. Я вже бачу, як компанії продукують свої корпоративні подкасти, а креатори створюють їм подкасти "під ключ". 

Які жанри або формати подкастів набирають популярності, а які втрачають аудиторію? 

Традиційно в топі зараз розмовні подкасти з психології, ментального здоров'я, стосунків, формату how to (з якоюсь інструкцією, як зробити щось: до прикладу про фінансову грамотність — у який спосіб заробити мільйон). Також у трендах — аналітика, яка стосується війни, фронту тощо. Ще популярні подкасти про музику та філософію.

Як змінилося споживання подкастів за останні роки, особливо в умовах повномасштабної війни?

Люди почали більше слухати україномовних подкастів, бо для них зник російський ринок. Виникло багато аудіопродуктів про війну та її наслідки, а також — досліджень української ідентичності, культури й історії. 

Яке значення мають соціальні мережі та відеоплатформи для просування подкастів? 

Донедавна функціоналу на подкаст-платформах взагалі не було, тож креаторам було важко взаємодіяти зі своєю аудиторією. На Spotify нещодавно додали можливість залишати коментарі й проводити опитування. Тепер вони можуть формувати спільноти навколо подкастів. Соцмережі та відеоплатформи відкривають широкі горизонти для промо. Також просувати контент можна через авторів, в окремих епізодах… В нас в подкаст-спільноті досі точиться суперечка: подкаст — це відео, чи це все ж таки тільки аудіо? І ми розуміємо, що картинка збільшує охоплення. YouTube дає багато можливостей для просування проєктів та авторів. Зараз ті подкасти, які мігрують з аудіо- у відео, збирають більшу аудиторію.  

Які складнощі виникають при монетизації подкастів?

Деякі рекламодавці все ще бояться заходити на ринок подкастів, бо не розуміють, як він працює. Але якщо порівнювати ситуацію дворічної давнини з тим, що маємо зараз, то я знаю велику кількість наших українських подкастів, до яких приходять бізнеси, створюють спецпроєкти… Якщо це тільки аудіо — його монетизувати складно. Якщо це ще й відео, то просто. Але ключовий фактор для всіх — це, звісно, підтримка слухачів. І тут монетизація гарно працює. Наприклад, в проєкті Bromance podcast, наскільки я знаю, майже всі випуски закриті й вони функціонують завдяки Patreon. 

Подкасти — доволі ефективний інструмент для того, аби формувати спільноту. Зокрема, це розуміють, як медіа, так і незалежні креатори.

Один із сезонів подкасту Gap Year, над яким я працюю, був зроблений за кошти людей, які нас слухають: вони донатять — і ми робимо.  

Премію "СЛУШНО" заснувала команда MEGOGO AUDIO 2021 року. Її мета — зібрати найактуальніші подкасти, долучитися до формування професійної спільноти та стимулювати розвиток інфраструктури — від виробництва до дистрибуції контенту.

Порівняно з минулим роком, 2024-го на премію подано на 35% більше подкастів — 183 проти 134.

Проголосувати за своїх фаворитів можна до 10 вересня за посиланням

Як ти оцінюєш місце подкастів у сучасному медіапросторі порівняно з традиційними ЗМІ. Як подкасти впливають на інші медіаформати, радіо, телебачення? 

Традиційні медіа мають попит на свій контент, свою аудиторію, масштаб та формати. Аудиторія подкастів — нішева. Коли ти говориш на радіо чи телебаченні — ти розмовляєш із мільйонами, а подкастери звертаються до певної конкретної аудиторії. Тому ніхто нікого не витіснить, на жаль чи на щастя. 

Розкажи про свій досвід участі в проєкті "СЛУШНО" від MEGOGO! 

Переможниці номінації  "Найкращий подкаст про культуру й мистецтво" — авторки й ведучі подкасту "Де ми?": культурологиня Маріам Найєм, літературознавиця Валентина Сотникова та продюсерка Оля Круглій 

Участь у цьому проєкті подарувала мені спільноту й відкриття десятків нових і крутих подкастерів, а також натхнення. У 2023 році ми з командою отримали премію "СЛУШНО" від MEGOGO в тематиці культура та мистецтво. Також я відкрила для себе нові продукти, які з'являються, тому що на премії можна побачити, скільки в нас цікавих проєктів, скільки креаторів! 

Завдяки MEGOGO креатори можуть поглянути на те, якою є подкастерська спільнота, оцінити, який тон ми всі задаємо на наступний рік, а чого ще бракує, а що варто створювати, що треба додатково підсилювати, що, можливо, доведеться досліджувати, який іноземний досвід було б добре переймати тощо.

Нам приємно отримати визнання, ми зрозуміли лояльність нашої аудиторії, її готовність голосувати. Чудово й те, що спільнота нас визнала. Це додаткове промо: у подкасту "Де ми" після премії одразу — плюс тисяча нових слухачів! Зараз подкаст продовжує розвиватися вже з іншим продюсером (чи командою продюсерів) і на іншій медіаплатформі. І це теж круто, коли продукт знаходить нові теми, отримує нове дихання. Премія "СЛУШНО" від MEGOGO сприяла його виходу на новий рівень. 

Читай також: Денис Маракін про тренди подкастів: до та після ери традиційних ЗМІ    

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
IMG_1490.JPG - Михайло Пилипчук
Заступник головного редактора

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації