Не викидай — сортуй: де у Києві можна здати сміття на переробку

Не викидай — сортуй: де у Києві можна здати сміття на переробку Фото: Freepic

Сортування та переробка сміття — не просто модний тренд, а спосіб хоч трохи допомогти природі та зменшити кількість шкідливих відходів. Особливо пластику, який заполонив не тільки звалища, а й річки, моря та ліси. Розповідаємо про ініціативи, які займаються сортуванням різних типів відходів у Києві та формують нову екологічну культуру. 

У більшості європейських країн сортування відходів — не просто добровільна справа, а вимога законодавства. Мета ЄС — радикально зменшити обсяги сміття, особливо усюдисущого пластику. І переробка та повторне використання сировини є одним із головних інструментів у боротьбі проти засмічення планети.

Україна начебто теж рухається у цьому напрямку, але більшість законодавчих ініціатив, спрямованих на зменшення кількості відходів, у нас хіба що "на папері". А по-справжньому переробкою опікуються здебільшого громадські організації та небайдужі бізнеси.

"Київкомунсервіс"

Комунальне підприємство, яке займається вивезенням більшості типів побутових відходів у Києві. Фактично головні по сміттю у місті. Окрім звичайних сміттєвих баків, у дворах столичних будинків "Київкомунсервіс" також встановлює контейнери-дзвіночки (для роздільного збору пластика, паперу та скла) та контейнери для небезпечних відходів (лампочок, термометрів, батарейок). 

Фото: kks.kiev.ua

Знайти потрібний контейнер можна на інтерактивній мапі сервісу (фільтр там недолугий та працює через раз, але маємо те, що маємо). Також є чат-бот, у якому можна знайти відповіді на питання щодо різних типів відходів, повідомити про проблеми з контейнером, розкиданим сміттям тощо. 

"Україна без сміття"

Одна з найбільших організацій, що опікується сортуванням та переробкою різних типів відходів. УБС має велику сортувальну станцію No Waste Recycling Station, розташовану на вулиці Саперно-Слобідській, 25/4. Туди можна приносити на переробку більшість видів пластику, папір, тетрапаки, метали, скло, гаджети та побутову техніку, книжки тощо. Частину відходів можна здати безплатно, але за деякі доведеться заплатити. Що саме приймає та не приймає станція, а також про правила сортування можна дізнатися на сайті УБС.

Важливо, щоб усі паковання, пляшки, пакетики тощо були чистими та сухими, а також не мали на них етикеток, наліпок та інших сторонніх елементів.

Фото: facebook.com/NowasteUkraine

Хто не встигає розсортувати вторсировину самостійно, може скористатися платною послугою "Досортування", і це зроблять працівники станції. Вартість — 120-520 грн, залежно від об'єму сировини. 

А якщо не хочеться самостійно їхати на сортувальну станцію, можна відправити зібрані відходи (а також непотрібний одяг та взуття) поштою. Ще один варіант — замовити послугу "УБС кур'єр" або "УБС Uklon". В обох випадках відходи забере водій, який сам відвезе їх на станцію. Там все розсортують, передадуть на переробку, а те що не можна переробити — відправлять на високотемпературне спалювання.

Ecola

Ця ініціатива допомагає людям та організаціям сортувати сміття та здавати його на переробку. Клієнту потрібно лише скласти помиту та висушену вторсировину (скло, папір, пластик чи метал) в один пакет та викликати працівника сервісу, який усе забере та відвезе на сортування і подальшу переробку. Докладніше про те, які саме відходи приймає сервіс та як їх правильно підготувати, читай тут.

Фото: facebook.com/EcolaUkraine

Вартість вивозу — 50 грн за пакет об'ємом 120 літрів (є також послуга за 280 грн для більш просунутих сортувальників). А якщо назбиралось 50 кг чи більше пластику, пакувальної плівки, металу чи макулатури, їх сервіс навіть може викупити.

Батарейки, здавайтесь!

Ця екологічна ініціатива працює з 2013 року та присвячена збиранню саме відпрацьованих батарейок, які потім відправляють на безпечну утилізацію на завод GreenWEEE у Румунії. За понад 10 років проєкт налагодив співпрацю з найбільшими торгівельними мережами України, які встановили бокси для збору батарейок у своїх магазинах.

Проєкт народився з необхідності. Засновники кажуть, що, опинившись на звичайному смітнику, одна батарейка може забруднити до 16 кв. м ґрунту своїм небезпечним вмістом. При цьому у більшості міст Україні взагалі не було місць, куди ці батарейки можна було б здати.

Фото: batareiky.ua

Зараз працюють понад 1600 пунктів від проєкту "Батарейки, здавайтесь" у більшості областей України, куди відпрацьовані батарейки можна приносити безплатно. Бокси встановлені у великих супермаркетах та інших магазинах, офісах компаній, закладах освіти та під'їздах будинків. Знайти найближчий можна на мапі на сайті проєкту. Там також можна дізнатися більше про збір та переробку батарейок.

Центр Управління Відходами

Ця компанія займається вивезенням та утилізацією вторсировини й небезпечних відходів. Окрім таких стандартних відходів як пластик, скло метал та папір, на утилізацію приймають також всі види техніки та електроніки, старі авто та інший транспорт, шини, меблі, відпрацьовані батареї та акумулятори. Все це йде не на звалище, а сортується, розбирається на компоненти та переробляється, щоб отримати нову сировину.

Фото: facebook.com/WasteManagementCenter

Відходи можна привезти самостійно на виробничий майданчик ЦУВ на Київщині (Фастівський район, село Фастівець, вул. Тараса Шевченка, 52). Раніше був пункт у Києві, але він закрився. Також є варіант відправити вторсировину "Новою Поштою" або замовити послугу вивезення транспортом компанії. Скільки це буде коштувати, підкаже менеджер. Контактні дані є на сайті компанії.

Пункти приймання вторсировини

Молодіжний рух Let's do it Ukraine зібрав на одній мапі як спеціалізовані пункти, так і невеликі сортувальні станції у Києві та інших містах України. На мапі можна подивитись адресу пункту, графік його роботи, кому він належить та що саме там приймають (зазвичай це метал, пластик, папір, тетрапаки, скло тощо). Також там є інформація про те, які типи відходів не підлягають переробці

Скриншот мапи пунктів приймання вторсировини

Перед здачею відходи треба відсортувати, помити та спресувати, щоб вони займали менше місця. Головне — відділити вторсировину від органічних відходів та сміття, що не можна переробити.

"Сільпо"

У магазинах цієї мережі є контейнери для збирання відходів, куди можна здавати метал, папір, скло та пластик у контейнери з відповідним маркуванням. Вторсировину із заповнених контейнерів передають підрядникам, які її досортовують, зважують та відправляють на спеціалізовані заводи з переробки.

Фото: facebook.com/ecosilpo

На переробку тут не приймають органічні відходи, паперові стаканчики, чеки, серветки, одноразовий посуд, паковання із залишками їжі та рідини, тетрапаки, непрозорі пляшки та пляшки від побутової хімії, фольгу, жаростійкий посуд, скло для смартфонів.

Ті, у кого є багато відсортованих відходів, можуть відвозити їх до сортувальної станції "Сільпо" за адресою: Софіївська Борщагівка, вул. Київська, 1/102. Там приймають картонні та паперові вироби, скляні пляшки, металеві пляшки та банки, а також ПЕТ-пляшки. Правила приймання вторсировини на станції читай тут.

Читай також: Еколайфхаки: як врятувати планету, не виходячи з дому

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації