10 запитань до йога-тренерки Ірини Ковальчук

10 запитань до йога-тренерки Ірини Ковальчук Фото: особистий архів Ірини Ковальчук

Чому йога може змінити твоє життя та як правильно обрати стиль тренувань? Поговоримо з інструкторкою з аштанга-йоги Іриною Ковальчук!

  1. Ірино, що варто знати про йогу людині, яка тільки почала нею цікавитися? 

Попри те, що йога стає дедалі популярнішою в Україні, довкола цієї практики досі побутує чимало міфів. Багато людей можуть роками спостерігати за йогами в соцмережах. А спробувати самі не наважуються, бо вважають себе негнучкими. В коментарях до моїх дописів люди навіть називають себе "дерев'яними". 

Але найважливіше, що потрібно розуміти — це те, що йога зробить вас гнучкими за регулярної та комплексної практики. Головне — не форсувати події й не намагатися бути ідеальним на килимку з першої практики.

  1. Як йога може покращити здоров'я? Які саме його аспекти?

Раніше було модно жити в моменті й потоці. Так от, йога саме про цей стан внутрішньої та зовнішньої гармонії. Йога оздоровлює організм: виводить зайве, наповнює потрібним. З погляду фізичного здоров'я, регулярна практика йоги збалансовує всі системи організму. Робить тіло сильним, здоровим і витривалим.

А щодо психологічного стану, то відчуття після практики є саме тим, за що й полюбляють йогу: вона врівноважує, заспокоює, наповнює, запобігає стресу та гармонізує нервову систему.

Фото: особистий архів Ірини Ковальчук
  1. Які найпоширеніші помилки роблять новачки в йозі та як їх уникнути?

Часом люди намагаються бути ідеальними на килимку. Певна річ, ідеальної асани з першого разу не може бути ні в кого. Але тут втручається наше его і немов під'юджує: "Будь кращим, вищим, найшвидшим!" Ось чому на практиці ми також пропрацьовуємо прийняття себе такими, якими ми є.

Інша поширена помилка — нерегулярність практики. Це не тільки знижує ефективність йоги, а й спричиняє постійний викид адреналіну. Чому? Бо будь-яка незвична фізична активність для організму — це стрес. Отож практикуватися треба регулярно.

Ще одна хиба, яка впливає на результат і мотивацію, — хаотичність у практиці. Тобто просто якісь випадкові вправи, побачені в соцмережах, або спроби робити складні асани, ігноруючи ази йоги.

Практика має бути комплексною. Наприклад, в аштанзі, яку я викладаю, ми маємо сталі послідовності, які побудовані за принципом "від простого до складного", де кожна попередня асана готує тіло до наступної.

Фото: особистий архів Ірини Ковальчук
  1. Як вибрати стиль йоги, який підходить для конкретної фізичної форми або стану здоров'я?

Варто розуміти, що йога буває різною, тож варто пробувати й шукати той стиль, який подобається тобі.

Я викладаю динамічну, силову аштангу, в якій завдяки віньясам (зв'язкам) між асанами ми маємо безперестанну практику, де статика змінює динаміку й навпаки. При цьому я викладаю аштангу в форматі Лед-класу.

Лед-клас — це виконання аштанга-йоги під повним керівництвом викладача, який веде підрахунок віньяс, задає ритм дихання, називає асани.

Аштанга має ще один унікальний формат — Майсор-клас, де група практикує за власною лічбою, кожен у власному темпі під наглядом вчителя. Є ще хатха-йога, де немає такої прив'язки до послідовності, дихальна йога, енергетична йога, fly-йога, гаряча йога. Стилів йоги багато. Питання лише у тому, що саме шукаєш ти. 

Я ж обрала аштангу, бо цей метод поєднує в собі всі потрібні аспекти: і фізичне тіло, і психологічний стан, і дихання, і роботу з внутрішньою енергією, і силові елементи, і витривалість.

  1. Які йога-практики ви порадили б людям, які ведуть малорухливий спосіб життя?

Я б однозначно порадила практикувати йогу. І не лише тоді, коли щось десь у спині закололо, а регулярно. Людський організм ще не еволюціонував до стадій технологічного прогресу. Тобто в нас базово закладене правило "рух — це життя".

Фото: особистий архів Ірини Ковальчук

При малорухливому стилі життя частина м'язів потроху атрофується за непотрібністю, суглоби та зв'язки не отримують нормального живлення. Але ж тіло — це комплексна система, там усе взаємопов'язано. І якщо один м'яз не працює, то його навантаження перехоплює інший. У тілі відбувається перепад сил. Як наслідок — хронічні болі, або людині важко рухатися.

Наприклад, тазостегнові суглоби, що рухають ноги, у здоровому стані мають велику амплітуду руху. У звичайному житті нам це потрібно, щоб ми могли вільно рухатися, бігати, підіймати ноги. І якщо в молодості скутість амплітуди руху не так помітна, то з віком нам стає складніше банально ходити.

Приємна новина в тому, що йога, зокрема аштанга, розкриває потенціал тазостегнових суглобів, також знімає навантаження із попереку, і загалом приводить тіло в тонус.

  1. Чи є спеціальні рекомендації для практики йоги під час вагітності або після пологів?

Це питання доволі суб'єктивне, бо скільки практиків — стільки й думок. Якщо ти ніколи не практикувала йогу, (тим паче динамічну аштангу) до вагітності, але дуже хочеться почати — ти можеш практикувати спеціалізовану йогу для вагітних.

А після пологів теж краще не починати одразу: бажано не раніше, ніж після завершення грудного вигодовування.

Дівчата-аштангістки з роками практики не відмовляються від йоги ні під час вагітності, ні після пологів. Але вони знають правила, як полегшувати процес та робити асани так, щоб не зашкодити.

  1. Які йога-стилі підійдуть людям з обмеженою рухливістю або травмами?

Для них, на щастя, є реабілітаційна йога, яка й спрямована на відновлення рухливості й усього тіла після травм. Але її потрібно починати лише з дозволу, а краще — за скерування від лікаря.

  1. Які переваги й недоліки є в індивідуальних заняттях із йоги та групових?
Фото: особистий архів Ірини Ковальчук

Йога в правильному виконанні — це самостійна практика. Байдуже, в групі ти, віч-на-віч з учителем, або взагалі вдома за онлайн-курсом — ти практикуєшся самостійно. А вчитель — це провідник, який періодично корегує практику.

Тому формат не має значення, бо ти маєш бути зосереджений на своїй практиці й відчувати в ній себе. Тут питання лише у тому, чому саме ти віддаєш перевагу.

Я особисто обожнюю свої групи. У них панує якась особлива атмосфера, яка заряджає ще більше. Також отримую багато захоплених відгуків від людей, які практикують за моїми курсами, під мій рахунок самостійно вдома. Бо в аштанзі важливо зрозуміти — що робити, а далі тіло відтворить асану в тому виконанні, на яке йому вистачає підготовки. 

  1. Які книги або ресурси ви порекомендуєте для поглиблення знань про йогу?

Одна з моїх найулюбленіших книг — "Світло життя" Б. К. С. Аєнгара. І ще я обожнюю "Хатха Йога. Прадіпіка" цього ж автора. 

Беллур Крішнамачар Сундарараджа Аєнгар — індійський учитель йоги. Він заснував систему вправ, відому як "йога Аєнгара". Його вважають одним із провідних гуру йоги у світі.

Британське видання книжки "Світло життя". Фото: amazon.co.uk
  1. Що ви скажете тим, хто вважає, що йога — це складно або нудно?

Щодо "нудно" скажу, що ці люди ніколи не пробували аштанга-віньяса-йогу. Попри свою універсальність, йога — не гроші, вона не має подобатися всім. Є багато інших видів спорту, в яких ти можеш знайти себе. Та все-таки перш ніж називати йогу нудною, слід бодай раз спробувати, щоб знати, від чого ти відмовляєшся.

Щодо "складно" — сперечатися не буду. Наприклад, моя аштанга часто кидає виклик і фізично, і психологічно. Але ж це не означає, що ти з першої практики робитимеш складні асани. Ми завжди починаємо з бази, поступово готуючи тіло до складніших вправ. 

І наостанок: для того, щоб не було так складно в асані, потрібно розслабитися й концентрувати увагу на диханні. А це приходить із практикою.

Фото: особистий архів Ірини Ковальчук

Читай також: 10 питань про моду до стилістки та іміджмейкерки Анни Пономаренко   

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації