Біжи, Форесте, біжи: фільми про біг та марафони, які надихають на спортивні досягнення

Біжи, Форесте, біжи: фільми про біг та марафони, які надихають на спортивні досягнення Фото: Nike.com, проєкт Breaking 2

Навряд чи фільми про біг піднімуть тебе з дивану, якщо ти ніколи не займався спортом. Але, якщо думки про ранкові пробіжки у тебе періодично виникають, а серед друзів є ті, хто фінішував півмарафон чи навіть щось більше, — надія є! І, хто знає, можливо, саме історії інших стануть вирішальним фактором у старті нового заняття. 

Ми дібрали шість стрічок, з якими можна вловити біговий дух: складність тренувань, ейфорію після фінішу, страхи конкуренції та програшу, а також дізнатися, як створювали найбільші забіги в історії. Складно повірити, що колись біг був не тільки не популярним, але й "сороміцьким" видом спорту. А ще до 70-х років минулого сторіччя до участі у марафонах не допускали жінок… 

До речі, "Форест Гамп" цитують, звертаючись до бігунів, доволі несправедливо: адже герой цієї стрічки не був бігуном у звичному розумінні й бігав він, скоріше, метафорично, втікаючи від минулого — від смерті матері, розлучення з коханою та інших психологічних проблем. Однак він біг 3 роки, 2 місяці, 14 днів, 16 годин (так говорить герой Тома Хенкса у фільмі). Чи можливо це у реальному житті? Ультрамарафонці доводять, що такий забіг можливий, просто це потребуватиме високого рівня психологічної та фізичної підготовки: тіло адаптується до навантаження і починає сприймати щоденний біг як природний хід життя. Тим більше Форест відпочивав, коли втомлювався. 

"Біг — це свобода" (Free to run), 2016

Документальний фільм режисера П'єра Мореля, який розповідає про історію бігу на довгі дистанції та як цей спорт став доступним для всіх, незалежно від статі, віку чи соціального статусу. Стрічка досліджує соціальні та культурні зміни, які відбулись протягом останніх десятиліть завдяки людям, які боролися за право на свободу бігу.

У фільмі розповідають про історію бігу як спорту досягнень, рух за рівні права жінок та чоловіків, інклюзію у спорті, про вплив бігу на суспільство й окремих людей та про відомих особистостей, які сприяли його популяризації: Стіва Префонтейна (найшвидшого марафонця у свій час), Фреда Лебоу (засновника Нью-Йоркського марафону) та Катрін Швіцер (перша жінка, що фінішувала Бостонський марафон).

Стрічка сподобається бігунам і спортивним ентузіастам, які цікавляться історією свого хобі, та людям, які шукають натхнення та мотивацію для зайняття спортом.

Desert runners, 2013 

Документальний фільм режисерки Дженніфер Стайнман про аматорських бігунів, що прагнуть завершити 4 Deserts Grand Slam — одну з найважчих серій ультрамарафонів у світі. Вони повинні подолати 250 км за 7 тижнів на чотирьох континентах — пустелі Атаками, Гобі, Сахара і крижану пустелю Антарктики. Дивлячись на це, твої перші 5 км здадуться зовсім простим і маленьким кроком. А взагалі Desert Runners — це захопливий та мотиваційний погляд на те, чого може досягти людина, коли вона готова випробувати свої межі та подолати неймовірні перешкоди.

Фільм зацікавить шанувальників документалок про пригоди та екстремальний спорт, а також тих, хто цікавиться історіями особистого зростання та досягнення амбітних цілей.

Breaking 2, 2017

Ще один документальний фільм 2017-го, майже комерційний. У 2016-2017 роках компанія Nike провела масштабний експеримент: зібрала трьох елітних марафонців, щоб підготувати їх до світового рекорду, а саме: подолання марафонської дистанції (42,195 км) менш ніж за дві години. Ця стрічка — історія Еліуда Кіпчоге, Зерсеная Тадесе й Леліса Десіса та їх досвіду дев'яти місяців підготовки до історичного виклику, який відбувся на автодромі в Монці (найшвидшій трасі світу, що розташована в Італії, та на якій проводять перегони "Формули 1").

Цей фільм також про становлення Кіпчоге, який (спойлер!) не зміг подолати марафон: з двох годин йому не вистачило 25 секунд. Втім з другої спроби це йому вдалося (але це вже інша історія). "У житті ідея полягає в тому, щоб бути щасливим. Тому я вірю в спокійне, просте, непомітне життя. Ти живеш просто, багато тренуєшся і живеш чесним життям. Тоді ти вільний", — говорить Еліуд Кіпчоге у стрічці. 

Для глядачів, які захоплюються наукою та технологіями у спорті, а також шукають фільми  про наполегливість та людський потенціал.

"Префонтейн" (Prefontaine), 1997

Біографічний, драматичний фільм, що розповідає про життя та кар'єру легендарного американського бігуна на середні та довгі дистанції Стіва Префонтейна, який став легендою завдяки своїм досягненням та трагічній смерті в молодому віці (він загинув у 24 роки в автомобільній катастрофі).

Ця стрічка про життєвий шлях Стіва — від юності до зіркової кар'єри в легкій атлетиці, його тренування та змагання під керівництвом легендарного тренера в Університеті Орегону, про вплив Префонтейна на розвиток бігу в США (який можна відчути й зараз), його внесок у популяризацію цього виду спорту та про особисту боротьбу і прагнення досягти великих результатів. 

Фільм цікавий як історія розвитку бігу у Штатах та як біографія визначного спортсмена: здається, всі вони схожі, але у кожного свої складнощі та трагедії. 

"Вибухи на Бостонському марафоні: полювання на винних" (American Manhunt: The Boston Marathon Bombing), 2023

А це документальний серіал від Netflix, який розповідає про теракт під час Бостонського марафону 15 квітня 2013 року та наступні дні розслідування й переслідування винних. Тут не так багато історій про біг, але дуже цікаво висвітлено, як організований найлегендарніший у світі марафон і чому такі теракти взагалі можливі?

З трьох серій можна зрозуміти хронологію подій під час Бостонського марафону та вибухів, що сталися на фінішній лінії, дізнатися деталі розслідування та почути свідчення очевидців, жертв і перших респондентів, які були на місці трагедії. Також показано вплив теракту на американську націю: саме після Бостону були впроваджені нові заходи безпеки на всіх масових подіях. 

Run for your life, 2008

Це захоплива історія про те, як створили наймасштабніший марафон у світі: New York City Marathon. Фред Лебоу, іммігрант із Румунії, обожнював біг і у 1970 році вирішив організувати марафон у Нью-Йорку. Спочатку це був невеликий захід: 127 бігунів бігли через Центральний парк. Лебоу мріяв зробити його великим і доступним для всіх, тому дуже наполегливо працював, щоб залучити спонсорів і перетворити марафон на подію, що буде охоплювати всі п'ять районів міста. 

Завдяки його зусиллям Нью-Йоркський марафон став одним із найпрестижніших марафонів у світі, в якому щороку беруть участь понад 50 тисяч бігунів.

Ця стрічка буде цікава ще й підприємцям та шанувальникам біографій відомих людей, які змогли змінити ринок та створити щось справді величне. 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації