Навіщо військові займаються бігом: розповідають українські захисники та тренер

Навіщо військові займаються бігом: розповідають українські захисники та тренер Фото: Віталій Дрозд

Захисник України — один із найповажніших статусів та найризикованіших видів діяльності, що потребує, крім сміливості й рішучості, ще й високого рівня фізичної підготовки. Бути військовослужбовцем — це підтримувати себе у формі: і ззовні, і всередині. В у мовах війни та бойових дій завдання доволі складне, тож є персональною відповідальністю кожного бійця.

Тренер із бігу Віталій Дрозд працює з декількома українськими захисниками. Для "ТиКиїв" розповів про їхні тренування та підготував відгуки своїх учнів про цілі та результати занять. Ми публікуємо ці історії анонімно. 

Фото: Віталій Дрозд

Про тренування захисників

Я тренував військових і до, і після повномасштабного вторгнення. До лютого 2022-го вони мали такий самий запит, як і решта: підготовка до змагань, побудова правильної техніки, підвищення результатів та гарне самопочуття. Після початку повномасштабної війни дехто з військових звертається за покращенням нормативів, які діють в армії, дехто — задля покращення бігового результату на 3 км та з перешкодами для вступу в заклади вищої освіти, а інші — з запитом тримати тіло в балансі, "вибігувати" негатив і саме завдяки цьому заняттю залишатися ментально здоровим. 

Розроблення плану тренувань для військових починається з питань про те, коли саме людина може займатися і в якому ресурсному стані перебуває. Іноді цей стан змінюється на незадовільний, тоді тренування ми полегшуємо або замінюємо їх пішими прогулянками. 

Все має значення: і харчування, і відпочинок, але кожен самостійно вирішує, чи готовий його організм до тренування. Якщо ні — відпочиває. 

Ми тренуємось віддалено: я складаю графік на тиждень і постійно перевіряю результати. Зустрічаємось особисто раз на декілька місяців або пів року, щоб скоригувати техніку. 

Графік тренувань у військових відрізняється від цивільних, але досить насичений. Золотий стандарт, до якого прагнемо, — чотири тренування з бігу і два силових (зазвичай це турнік, брус, віджимання, прес та спина).

Міжнародні протоколи я не використовую і поки що не планував, бо у кожного військовослужбовця є свої умови й особисті дані — потрібен персональний підхід. 

Фото: Віталій Дрозд

Ярослав, 43 роки

Став військовим практично одразу після школи: вступив до військового інституту й служить вже понад 25 років. 

Навіщо почав займатись бігом

Бігом я займаюся, по-перше, для самовдосконалення, потім вже заради підтримання здоров'я та гарної фізичної форми. Окрім того, біг допомагає позбутися негативних емоцій, "очистити" розум і є певним видом медитації. Він підвищує як стресостійкість, так і спроможність ухвалювати виваженіші рішення. А ще, очевидно, посилює витривалість та здатність якісніше виконувати бойові завдання в польових умовах.

Позаяк на військових покладена більша соціальна відповідальність, то, я вважаю, ми повинні власним прикладом надихати і побратимів, і інших громадян на здоровий спосіб життя.

Про нормативи для військових

Все залежить від підрозділу, у якому служить військовослужбовець, і від завдань, що йому ставлять. Перелік вправ та нормативи можуть відрізнятися залежно від виду військ, напрямку діяльності, вікової категорії тощо. Не можуть бути однакові вимоги з фізичної підготовки для аналітика чи айтівця, який працює в штабі, та для спецпризначенців ССО або ГУР. Але в основі всіх закладені бігові вправи — це витривалість, швидкість і спритність.

Як правило, перевіряють витривалість (переважно це біг на 1 чи 3 км, залежно від вікової групи), швидкість (спринт на 100 м), силу (найпоширеніша вправа — підтягування, однак зараз досить часто застосовують віджимання та комплексні силові вправи). Також тестують спритність — треба подолати смугу перешкод. 

Фото: Віталій Дрозд

Про цілі тренувань

Вирішив займатися з тренером банально для того, щоб мати кращу фізичну форму, бо почав накопичувати зайву вагу й почуватися трохи некомфортно. Фізичною культурою я займався все життя, однак останні роки практикував лише силові вправи як з власною вагою, так і з гирями та гантелями. Можливо, з роками мого звичного спортивного режиму виявилося недостатньо, щоб підтримувати себе у досконалій формі. Конкретно біг не практикував років з двадцять: бігав більш-менш регулярно лише коли був курсантом у військовому інституті. 

Цілі, які я ставлю до своїх бігових тренувань, це саморозвиток, фізичне та ментальне здоров'я, приклад для інших, нові позитивні емоції на змаганнях та від участі в інших спортивних заходах. 

Час для тренувань та результати

Все залежить від того, де ти перебуваєш, але якщо є вільний час, то виділити зайву годину у змозі кожен. Нехай не щодня, але двічі-тричі на тиждень — цілком до снаги багатьом. 

Найкраще, що дає біг — це гарний настрій, підвищена стресостійкість і міцніший сон, певне розслаблення та перемикання на щось позитивне й корисне. Також я беру участь у забігах: змагання дарують певну енергію й ейфорію, бо участь — вже перемога над собою. 

Фото: Віталій Дрозд

Захисник України, 43 роки (ім’я просив не називати)

Приєднався до лав Збройних Сил України 24 лютого 2022 року. До цього керував операційною діяльністю в різних комерційних підприємствах. 

Навіщо займається бігом

Біг — це гарний спосіб позбутися накопичених нереалізованих емоцій, привести до ладу думки та, головне, тримати тіло в тонусі.

У біг я прийшов ще 2017 року з двадцятирічним стажем курця. Це був найприйнятніший спосіб позбутися негативних переживань, агресії та зайвих кілограмів.

Про нормативи 

Вони у військових є. Є цілий закон, який регламентує фізичний стан військовослужбовців різного віку за різними вправами, серед яких є й біг. Але в умовах бойових дій ці норми відходять на задній план. 

Про графік, результати та плани 

Тренуватися згідно з графіком вдається не завжди, але все залежить від планування й налаштованості. Переважно свої тренування я завершую. Можу сказати, що біг дозволяє легше переносити всі складнощі військової служби, бо підтримує психологічне та фізичне здоров'я.

Звичайно, я би хотів брати участь у масових забігах, але під час служби якісно підготуватися до змагань досить складно. Це потребує додаткових регулярних вкладень сил та часу, яких не завжди вистачає. Тому мої майбутні змагання відбудуться після нашої Перемоги.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації