265 мультфільмів за 5 днів: найбільший фестиваль анімації почався в Києві

265 мультфільмів за 5 днів: найбільший фестиваль анімації почався в Києві Постер анімаційного фестивалю LINOLEUM 2023. Фото: фейсбук LinoleumFestival

10-й Міжнародний анімаційний фестиваль LINOLEUM 2023 стартував у Києві. Проходить в інноваційному парку UNIT.City з 4 до 8 жовтня.

У цьому матеріалі розповім, що треба знати про фестиваль. Зокрема, які його особливості та програма, чому варто відвідати та що подивитися.

Читай також: Забужко, O.Torvald, Подерв'янський та інші: куди піти в Києві 2-6 жовтня

Що таке LINOLEUM

Це найбільший в Україні показ авторської анімації. Його проводять щороку у вересні в Києві з 2014-го. 

У межах заходу демонструють як дитячі, так і дорослі короткометражні фільми, виконані в різній техніці. Акцент роблять на новинках вітчизняних і закордонних режисерів.

Своєю основною метою організатори називають популяризацію й поширення незалежної анімації серед різних вікових груп із фокусом на дорослу аудиторію. Також однією з цілей є створення сприятливих умов для розвитку анімаційної та суміжних індустрій в Україні.

Ще одне завдання — промоція вітчизняної анімації за кордоном через проведення показів та організацію українських делегацій на міжнародних фестивалях.

Директорка LINOLEUM — Анастасія Верлінська. До команди фестивалю вона долучилася у перший рік його існування, а очолила — 2016-го. За її словами, на початку про проєкт майже ніхто не знав. Але протягом десятиліття він пройшов непростий шлях розвитку і сформувався як повноцінний захід із концепцією, метою, контактами та створенням нетворкінгу для анімаційної спільноти.

Як готували ювілейний захід

10-й LINOLEUM став поверненням фестивалю в офлайн. Попередній захід торік проводили переважно в онлайн-форматі через повномасштабне російське вторгнення. 

Як каже мені в інтерв'ю Анатасія Верлінська, організація кожного "випуску" непроста, але цьогорічний — особливо складний. До останнього моменту вона не могла уявити, яким буде нинішній фестиваль. 

Робота над проєктом в умовах повномасштабної війни стала чи не найбільшим викликом за весь час його існування. А саме підготовка заходу з освітньою програмою та показами й проведення на локації зі збереженням усіх норм безпеки. 

Також нелегко було розв'язати питання фінансування. Його підтвердили лише на початку вересня. Після цього встигли зібрати зовсім невелику команду. 

Яка аудиторія LINOLEUM

Цільовою аудиторією фестивалю Анатасія Верлінська вважає людей, яким подобається мистецтво загалом, а зокрема анімація. І тих, хто працює або цікавиться різними напрямами, які так чи інакше перетинаються з анімацією. Зокрема, інноваційними технологіями. 

Директорка LINOLEUM говорить, що зазвичай захід збирає приблизно дві тисячі відвідувачів. За її словами, кількість потенційної аудиторії зменшує зосередженість винятково на анімації та відсутність ігрового чи документального кіно.

Цього разу буду рада, якщо прийде хоча б тисяча глядачів. Та навіть якщо й 500. Але судячи з продажів — уже буде більше. Однак зараз взагалі складно на щось розраховувати. Головне, щоб фестиваль приніс якусь користь людям, навіть якщо їх буде небагато. Також моє побажання, щоб ця подія відіграла певну позитивну роль у професійному житті нашої анімаційної спільноти, — додає Верлінська.

З чого складається цьогорічний фестиваль

З конкурсних програм, позаконкурсних секцій, а також серії майстер-класів і лекцій від професіоналів індустрії. Загалом 265 короткометражних анімаційних фільмів у 24 тематичних блоках покажуть протягом п'яти днів. Більшість стрічок створені у 2022-2023 роках. 

Цьогорічна тема LINOLEUM — "Життя-Буття". Ось як організатори пояснюють її вибір.

Дуже довго світ нас не помічав, а нині чують і бачать усі. Розповідаючи про нашу боротьбу різними мовами, ми нарешті пригадали й самих себе. Хто ми насправді? Що для нас цінне? На що здатні? Відтепер ми самі будуємо свою ідентичність. Власноруч творимо новітню міфологію, пишемо історію країни, передаємо бувальщини з вуст в уста, ділимось мемами і розповідаємо про наше українське, — йдеться в повідомленні команди фестивалю.

Конкурсні програми 

Найбільша програма — міжнародний конкурс. Це 42 короткометражки, представлені у п'яти окремих блоках. Кожен з них назвали на честь одного з фільмів-учасників. Добірка "Наш тісний дім" — це історії про "нестерпну легкість буття кожної родини". "Сад мого серця" — про внутрішній світ людини. "Приховані бажання" — про "50 відтінків любові". "А журавлі й далі танцювали" — про травматичні події. "Речі, які зникають" — про меланхолію. Серед країн — Франція, Велика Британія, Польща, Хорватія, Бельгія, США, Південна Корея.

Український конкурс складається з 10 стрічок. Як зазначено в описі, "після перерви у 2022-му, українські аніматори взяли реванш та підготували 10 сильних робіт". Вони відрізняються стилістикою, підходами й техніками, а водночас розповідають "про війну в усіх її потворних проявах — про жах, лють, розлуку, боротьбу, що єднає всю країну, та біль, який у кожного свій".

Конкурс комерційної анімації містить 23 твори. Це кліпи, рекламні ролики та освітні відео з різних країн. Чотири з них — з України. Згідно з анонсом, це "шалені, зарозумілі та щемкі роботи від одних із найкращих аніматорів світу. Кліпи від авторів робіт для Тома Йорка та Елтона Джона, освітні відео для міжнародних організацій та рекламні ролики для нас із вами, що живуть інше життя у найвіддаленіших куточках світу".

Позаконкурсні покази

Поза конкурсом показують українські та закордонні стрічки у 17 секціях. Ось їх перелік.

LADIES FIRST — анімаційні роботи від, про і для жінок. В описі йдеться про те, що "різноманіття голосів, мов, культурних та соціальних питань утворює справжню поліфонію сенсів. На жаль, тут багато нових історій на старі теми — сексуальна об'єктивізація, фізичне та ментальне насилля, дисморфофобія, гендерна дискримінація. На щастя, чимдалі, тим більш упевнено й рішуче звучать жіночі голоси".

#KILLMEPLEASE — "найбожевільніші, найсуперечливіші та найпідривніші" короткометражки для занурення в "шокуюче, жахливе чи бентежне".

"Обдурив мене раз, обдури мене ще раз" — історії про природу страху та покори й про всесвітній хаос.

"Життя-Буття" — добірка, названа на честь цьогорічної теми фестивалю. Містить мультфільми про людей і тварин, які вчаться жити разом. Вони "втрачають, будують і досліджують, дивують винахідливістю, зворушують відвертістю та зрештою наважуються на спільні дивовижні подорожі".

NEW FACES — стрічки перспективних українських аніматорів, які ще не брали участі у LINOLEUM. Ці роботи не мають спільної теми. Серед них є роздуми про війну, рефлексії щодо мистецтва, розмірковування про унікальність творчості та про дорослішання.

"Володимир Гончаров крупним планом" — ретроспектива робіт українського режисера та аніматора Володимира Гончарова, який помер 14 січня 2022-го. "Він починав у 1960-х як мультиплікатор і художник, а у 1980-1990-х став одним із ключових режисерів і гострих критиків системи". Програму для фестивалю підготував Довженко-Центр. Складається з вибраних творів 1968-1991 років. "Усі вони відрізнялися глибоким філософським змістом і гуманістичними ідеями, які поєднувалися з притчевою формою оповіді та витонченою філігранною художньо-образною манерою".

"Анімація херсонської кіношколи: до, під час та після окупації" — роботи Першої херсонської кіношколи та продюсерського центру "Муха на дрючку" за 2021-2023 роки.

"O!PLA ФОКУС НА ПОЛЬЩІ vol. 11" — переможці та учасники цьогорічного 11-го фестивалю O!PLA, які відображають сучасний стан польської анімації. 

"Естонська короткометражна анімація 1970-1990-х років" — вибрані мультфільми режисерів з Естонії, які зібрав у показ дніпровський аніматор Микита Лиськов.

"План на завтра" та "З небуття" — два блоки з експериментальною анімацією та відеоартом. 

Шість блоків анімації для дітей і підлітків: "Діти. Вік 3-6", "Діти. Вік 7-9", "Підлітки. Вік 10-12", "Підлітки. Вік 13-16", "Анімація, створена дітьми та підлітками", "Шлях в анімацію. Українські автори" зі стрічками студентів і початківців. Останні два — безплатні для відвідування. 

Освітня програма

Це 15 лекцій і майстер-класів від українських і закордонних митців. На події освітньої програми вхід вільний за реєстрацією. Ось список назв та спікерів.

"Як народилась і де зберігається українська анімація?" Альона Пензій.

Євген Санніков.

Олексій Шалденко.

Любов Крохмальна, Вадим Лисіков, Мано Дюверже, Йоханнес Каґерер, Тетяна Грищенко, Алекс Клеймьонов, Віра Костенко-Кузнєцова.

Нікіта Савенко.

Микита Лиськов.

Саша Рубан.

Микола Семенюк, Михайло Карпань.

Сіан Чін Мо.

Богдан Францішко, Торі Польська, Наталія Алексеєва. Онлайн.

Ірина Костюк, Анна Єлісєєва, Тетяна Рубан.

сестри Фельдман, Надія Овдун.

Ева Дарабош.

Онлайн.

Читай також: Найцікавіші українські фільми, які вийдуть до кінця року

  • ДЕ? Вул. Дорогожицька, 3. UNIT.City
  • КОЛИ? 4-8 жовтня
  • СКІЛЬКИ? 50-450 грн
Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
01.jpeg - Ілля Прокопенко
Фанат культури. Пишу про кіно, театр, образотворче мистецтво, музику, літературу. Закінчив Інститут філології КНУ ім. Тараса Шевченка. Понад п'ять років працюю культурним журналістом.

Може бути цікаво

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

У київському транспорті можуть запустити оплату проїзду без валідатора

У Київському університеті Шевченка встановили рекорд з найшвидшого випуску книги - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

У Київському університеті Шевченка встановили рекорд з найшвидшого випуску книги

Матір льотчика, якого нарекли привидом Києва, стала військовою капеланкою - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Матір льотчика, якого нарекли привидом Києва, стала військовою капеланкою

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

"Київводоканал" відключає воду боржникам: як відновити послугу

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації