7 головних прем'єр Каннського кінофестивалю 2023

76-й Каннський кінофестиваль розпочався 16 травня у Франції. Захід триватиме до 27 травня. З його програми ми виділили фільми, на які чекаємо найбільше. Це сімка цікавих прем'єр цьогорічного кінофоруму, які варто проглянути, коли вони вийдуть у кінотеатрах і на стримінгах.
Вбивці квіткової повні
Режисер: Мартін Скорсезе
Мабуть, найгучніша новинка нинішнього Каннського кінофестивалю — довгоочікуване епічне полотно американського класика Мартіна Скорсезе "Вбивці квіткової повні" тривалістю 3 години 26 хвилин.
Події розгортаються у 1920-х роках на території індіанського племені Осейдж в однойменному окрузі штату Оклахома, США. Хтось починає вбивати місцевих жителів, які розбагатіли після виявлення родовищ нафти. До 1923-го, за офіційними даними, кількість жертв досягла 20. Наступного року Бюро розслідувань посилає в Осейдж своїх агентів для розкриття серії злочинів проти індіанців, за сюжетом.
Кримінальна драма створена на основі бестселера Девіда Ґренна "Вбивці квіткової повні: таємниця індіанських убивств та народження ФБР". Фільм називають хронікою одного з найжахливіших розділів у складній історії Сполучених Штатів.
На виробництво стрічки кінокомпанія Paramount Pictures і стримінговий сервіс Apple TV+ виділили режисерові 200 млн доларів. Головні ролі виконали Джессі Племенс, Роберт Де Ніро, Леонардо Ді Капріо і Лілі Гладстон.
Індіана Джонс і реліквія долі
Режисер: Джеймс Менґолд
Американський актор Гаррісон Форд востаннє повернувся до образу легендарного археолога, якого вперше зіграв 43 роки тому. "Індіана Джонс і реліквія долі" — п'ята і фінальна частина культової франшизи про шукача пригод та авантюриста. Входить у десятку найдорожчих фільмів усіх часів — бюджет становить 295 млн доларів.
Дія пригодницького екшену відбувається 1969-го під час космічних перегонів між СРСР і США. Герою вже втретє у кар'єрі доводиться зіткнутися з нацистами. До того ж очікується флешбек у 1944 рік, де з'явиться омолоджений за допомогою комп'ютерної графіки Гаррісон Форд.
Вперше в серії фільмів про Індіану Джонса режисер не Стівен Спілберг, а автор сюжету не Джордж Лукас. Стрічку зняв постановник "Лоґана" та "Аутсайдерів" Джеймс Менґолд. Окрім Форда ролі виконали Мадс Міккельсен, Антоніо Бандерас, Фібі Воллер-Брідж і Джон Ріс-Девіс.
Астероїд-Сіті
Режисер: Вес Андерсон
Дія розгортається 1955-го у вигаданому американському пустельному містечку. Там влаштовують з'їзд юних астрономів. Організований, щоб об'єднати учнів і батьків з усієї країни для відпочинку, спілкування та наукових змагань. Усе змінюється через появу НЛО.
Фантастична драмедія режисера Веса Андерсона, серед попередніх робіт якого — "Готель "Ґранд Будапешт" і "Французький вісник". У переповненому зірковими іменами касті є, зокрема, Джейсон Шварцман, Скарлетт Йоганссон, Том Генкс, Тільда Свінтон, Едрієн Броуді.
Стихії
Режисер: Пітер Сон
Події відбуваються у місті Стихій. Там разом мешкають вогняні, водяні, земляні та повітряні жителі. Головні персонажі — розумна, смілива, енергійна дівчина зі стихії вогню на ім'я Теплинка та життєрадісний хлопець, представник стихії води Плин, який звик у житті пливти за течією. Вони протилежності, але знаходять одне в одному спільні риси. Їхня випадкова зустріч і подальші стосунки змінюють погляди Теплинки на світ.
27-й мультфільм студії Pixar. Режисер "Доброго динозавра" Пітер Сон придумав історію на основі власного досвіду дорослішання в сім'ї іммігрантів із Кореї в Нью-Йорку.
Ідол
Режисер: Сем Левінсон
Далі у нашому списку не фільм, а серіал про темний бік шоубізнесу, над яким працювали автор "Ейфорії" Сем Левінсон і співак The Weeknd.
Місце дії — Лос-Анджелес. У центрі оповіді — співачка, яка потрапляє в аб'юзивні стосунки з власником нічного клубу, що виявляється лідером сучасного культу.
Головні ролі у драмі телеканалу HBO зіграли Лілі-Роуз Депп і The Weeknd.
Звідки куди
Режисер: Мачек Хамела
Також у добірці — дві прем'єри на тему російсько-української війни. "Звідки куди" — документальний фільм спільного виробництва Польщі, Франції та України. Розповідає про евакуацію вимушених переселенців після початку повномасштабного вторгнення.
За словами польського режисера Мачека Хамели, це колективний портрет українців у пошуках безпечного місця. В автобусі дорогою за кордон вони діляться своїм досвідом, травмами і переживаннями. Тоді як за кермом — сам постановник.
Торік Хамела волонтерив під час перших евакуацій із польсько-українського кордону та Чернігівщини й Донеччини. Тоді в нього і з'явилася ідея задокументувати цей процес.
Як це було

Режисери: Анастасія Солоневич і Даміан Коцур
Дія польсько-української короткометражної стрічки "Як це було" також розгортається під час повномасштабної війни. Тільки тут у центрі уваги героїня, яка після евакуації за кордон повертається до України. За сюжетом, Валерія приїжджає з Берліна до рідного Києва. З'ясовує, що її мати і сестра будуть у місті наступного дня. До їхнього приїзду проводить час зі своїм другом Кирилом. Водночас вона вагається, чи залишатися їй удома, чи їхати знову до Німеччини.
15-хвилинну драму про один день у столиці під час війни зняли українська режисерка Анастасія Солоневич і поляк Даміан Коцур. Задум картини виник із нотаток Солоневич, яка після 24 лютого записувала свої спостереження та міркування. Після розмови з Коцуром вона вирішила створити кіно про досвід українців, які повернулися на Батьківщину вперше після повномасштабного вторгнення.