Найцікавіші виставки, які варто відвідати у листопаді
Персональні виставки художників Івана Марчука, Макса Вітика та Наталії Лісової. А також колективні виставки — переможців фотоконкурсу World Press Photo 2023, учасників мистецької спільноти в артпросторі "Інститут автоматики", авторів проєкту "Співіснування з темрявою" та понад 11-ти друзів митця і галериста Олександра Яновича.
Це найцікавіші столичні експозиції, які варто відвідати у листопаді. Огляд подій — далі у матеріалі.
Читай також: Найцікавіші виставки, які відкрилися у жовтні
Виставка Наталії Лісової "Невизначений простір"
У галереї Dymchuk Gallery відкрилася персональна виставка художниці Наталії Лісової. Проєкт "Невизначений простір" містить живопис, графіку та відео, які вона створила у форматі серії пейзажів та інтер'єрів після повномасштабного російського вторгнення. У чорно-білих димчастих картинах авторка фіксує важливі для себе місця й людей, які стають спогадами майже без деталей.
Чорно-білі інтер'єри виглядають тривожно й закинуто. Натомість пейзажі ніби створюють портали в невизначений і безпечний світ. Така ахроматична фіксація забезпечує збереження самодостатності спогаду, в художньому обрамленні захоплюючи минуле. Це авторський спосіб стабілізації, архівації та збереження простору, теперішнього й майбутнього. Водночас метод працює і для архівації памʼяті, яка з часом втрачає деталі й документальність, — зазначено в описі.
- ДЕ? Вул. Ярославська, 21. Dymchuk Gallery
- КОЛИ? З 2 листопада до 24 грудня, 12:00-19:00
- СКІЛЬКИ? Вхід вільний
Виставка Івана Марчука "Шевченкіана"
У Київській картинній галереї стартувала персональна виставка Івана Марчука. Показують картини серії "Шевченкіана", в якій автор переосмислює поезію Тараса Шевченка. Це 42 роботи, написані темперою у 1983-1984 роках, за які художник отримав Шевченківську премію. Він відображає образи з таких творів, як "Гайдамаки", "Катерина", "Марія", "Причинна", "Сон" тощо. Передає глибинний зміст, емоції та філософські роздуми Шевченка.
У роботах поєднались геній сучасного митця та творчість Кобзаря. Картини не лише ілюструють поетичні рядки Тараса Шевченка, а й відображають світобачення самого Івана Марчука, насамперед його історіософію. За словами Дмитра Павличка, Марчук змушує нас іншими очима прочитати Шевченка, по-новому осмислити і в собі зміцнити його філософський дух, — сказано в афіші.
- ДЕ? Вул. Терещенківська, 9. Нацiональний музей "Нацiональний музей "Київська картинна галерея"
- КОЛИ? З 3 листопада, 11:00-18:00
- СКІЛЬКИ? 150-300 грн
Виставка "11 друзів Яновича"
У центрі сучасного мистецтва White World триває колективна виставка до дня народження художника і засновника галереї Олександра Яновича. Вона містить вибрані роботи понад 11-ти митців, які є постійними резидентами та друзями закладу. Серед учасників — Олексій Малих, Олена Придувалова, Владислав Шерешевський, Петро Сметана, Олег Денисенко, Владислав Кришовський, Ахра Аджинджал.
День народження Сашка Яновича — чим не файна підстава для тривалої вечірки, де заправлятимуть круті українські митці? Експозиція складається з картин, що вже є у власності ЦСМ "Білий світ". Обрані твори віртуозів своєї справи зайняли місця на окремих галерейних стінах. А родзинками кожної стіни стали подарунки митців, зроблені спеціально для іменинника, — йдеться в описі.
- ДЕ? Вул. Євгена Чикаленка, 21а. Центр сучасного мистецтва White World
- КОЛИ? З 5 до 24 листопада, 11:00-19:00
- СКІЛЬКИ? Вхід вільний
Виставка World Press Photo 2023
У Національному музеї Тараса Шевченка стартує виставка World Press Photo 2023. Представлять результати міжнародного конкурсу World Press Photo — найкращі зразки фотожурналістики та документальної фотографії за 2022 рік. Це роботи 24 регіональних лауреатів із 23 країн. Серед них і глобальний переможець — український фотограф Євген Малолєтка зі світлиною "Авіаобстріл пологового будинку в Маріуполі", яку він зробив в оточеному росіянами місті в березні торік.
Роботи експозиції відображають головні новини та важливі події 2022-го. Від документації війни в Україні та протестів в Ірані до реалій Афганістану під контролем Талібану та кліматичної кризи в Марокко, Австралії, Перу і Казахстані, — написано в анонсі.
- ДЕ? Бул. Тараса Шевченка, 12. Національний музей Тараса Шевченка
- КОЛИ? З 8 листопада до 3 грудня, 10:00-18:00
- СКІЛЬКИ? 50-100 грн
Виставка "Схема збірки"
У Центрі сучасного мистецтва М17 відбудеться колективна виставка представників мистецького осередку в Київському інституті автоматики. Проєкт "Схема збірки" об'єднує 60 митців, які останніми роками працювали в артпросторі "Інститут автоматики". Вони презентують самоорганізовану спільноту художників і фіксують розвиток цього хабу.
Мистецький осередок виник стихійно в будівлі Київського інституту автоматики і став середовищем постійного обміну досвідом. Перші художники з'явилися у просторі ще 2016 року, але спільнота фактично заявила про себе 2019-го, коли провели перший "День відкритих майстерень". Експозиція в ЦСМ М17 не має хронологічної послідовності та являє собою своєрідну модель для збірки — символічну схему, де сукупність елементів, деталей і подій складається у сприйнятті глядача в цільну конструкцію, — зазначено в описі.
- ДЕ? Вул. Антоновича, 102-104. Центр сучасного мистецтва М17
- КОЛИ? З 9 листопада до 4 лютого, 11:00-20:00
- СКІЛЬКИ? 70-100 грн
Виставка "Співіснування з темрявою"
У Мистецькому арсеналі працюватиме колективна виставка "Співіснування з темрявою". Її присвятили темі створення та взаємодії з мистецтвом в умовах відключень електроенергії через російські обстріли критичної інфраструктури України. В експозиції — мультимедійні та аудіовізуальні інсталяції, перформанси, живопис та інші художні твори. Участь беруть понад 10 авторів. Це Тереза Барабаш, Сергій Петлюк, Даша Подольцева та Олексій Шмурак, Антон Саєнко, Іван Світличний, Федір Тетянич, Максим Ходак, Тереза Яковини та учасники спільноти Photinus Studio.
Виставка говорить про майбутнє, в якому пережитий із жовтня 2022 року досвід блекаутів стає точкою відліку для роздумів про технології, солідарність і взаємодопомогу. Яким у цих умовах має бути мистецтво, щоб не зникнути у темряві? Шукатимемо відповіді разом з вами, — йдеться в анонсі.
- ДЕ? Вул. Лаврська, 10-12. Мистецький арсенал
- КОЛИ? З 9 листопада до 25 лютого, 12:00-19:00
- СКІЛЬКИ? 60-250 грн
Виставка Макса Вітика "Реальність і Марево"
У Музеї української діаспори відкриється персональна виставка Макса Вітика. Зібрали картини, фотографії та особисті артефакти з різних періодів життя і творчості українсько-американського художника. В основі експозиції — ретроспективна подорож майстернями митця: від Техасу, Аризони, Каїра і Гааги до Києва та Засупоївки. Кожна зала відтворює атмосферу окремої майстерні автора.
Роботи Вітика водночас медитативні та сповнені внутрішньої напруги. Вони занурюють у світ підсвідомого, пропонуючи відрефлексовані залишки реальності, часто — філософської та політичної. Виразні кольори й текстури нашаровуються в архаїчні та геологічні сюжети і врешті надають уявному відчуття близькості та тактильності, — сказано в афіші.
- ДЕ? Вул. Князів Острозьких, 40б. Музей української діаспори
- КОЛИ? З 10 листопада до 14 січня, 11:00-18:00
- СКІЛЬКИ? 100 грн
Читай також: Гід на тиждень: куди піти в Києві 6-10 листопада