Як препарат для лікування діабету став популярним "уколом для схуднення" і чи безпечний він?

Як препарат для лікування діабету став популярним "уколом для схуднення" і чи безпечний він? Фото: Freepik

У гонитві за ефемерними стандартами краси ми можемо зайти надто далеко. Настільки, щоб використовувати певні препарати за чиїмись порадами з надією впоратися з проблемою без допомоги лікарів. Чи варто казати, наскільки подібний підхід безвідповідальний та небезпечний?

До чого це ми? Останнім часом у різних соцмережах почали часто говорити про так звані уколи для схуднення, мовляв, можна декілька разів їх собі вколоти й отримати струнку фігуру без зайвих кілограмів. Йдеться про препарати Ozempic та Wegovy, розроблені данською фармацевтичною компанією Novo Nordisk. Все, що тобі потрібно про неї знати — це те, що на частку Novo Nordisk сьогодні припадає 45,7% світового ринку інсуліну, і компанія завжди позиціювала себе як така, що спеціалізується на діабеті. 

Нещодавно у The New York Times вийшов великий матеріал, присвячений цим препаратам. Матеріал застерігає дуже обережно використовувати ці препарати й обов'язково під наглядом лікарів. Українцям такі препарати також знайомі, але чи можна їх вільно купити в нашій країні та чи безпечно їх використовувати — читай далі.  

Фото: Unsplash

Для початку розберемось у термінології та в основних завданнях препаратів. За словами ендокринологині Медичної мережі "Добробут" Світлани Болгарської, треба розрізняти ці два препарати. В інструкції щодо застосування Ozimpec чітко прописано, що препарат застосовують для лікування цукрового діабету. Він призначений для контролю рівня глюкози у крові, а також це засіб, що дозволяє контролювати вагу у пацієнтів з цукровим діабетом. Але активна речовина препарату семаглутид сьогодні застосовується не тільки для лікування діабету, а й для лікування ожиріння.  

Це зовсім інший препарат, який називається Wegovy. Ні Ozimpec, ні Wegovy в Україні ще не зареєстровані.  У Ozimpec доза семаглутиду менша, а у Wegovy — вища за максимальну дозу Ozimpec. Я хочу підкреслити, що призначати препарат потрібно тільки після консультації ендокринолога, — розповіла Світлана Болгарська.  

Але як показує практика, деякі українці настільки безтурботні та безстрашні, що використовують подібні "уколи для схуднення" без будь-якого контролю лікарів, начитавшись інформації в інтернеті. Кажуть, що після уколів зникає відчуття голоду і вони починають менше їсти. За словами дієтологині Ольги Безуглої, це безпосередньо пов'язано з дією препарату.  

Семаглутид належить до класу ліків, відомих як агоністи рецепторів глюкагоноподібного пептиду-1 (GLP-1). Він імітує гормон GLP-1, який виділяється в шлунково-кишковому тракті у відповідь на прийом їжі. Однією з функцій GLP-1 є спонукання організму виробляти більше інсуліну, що знижує рівень глюкози (цукру) в крові. GLP-1 у великих кількостях також взаємодіє з частинами мозку, які знижують апетит і сигналізують про відчуття ситості, — пояснює дієтологиня.

 

Фото: Unsplash

Оскільки Ozimpec та Wegovy не зареєстровані в Україні, самостійне використання цих препаратів може бути дуже небезпечним. Ми не можемо бути впевненими у якості препарату.  

Щоб доставити препарат до аптечної мережі, треба забезпечити певний температурний режим, щоб препарат зберігався правильно перед тим, як його продати. Є ціла низка вимог. Тому, купуючи цей препарат в Україні, не можна бути впевненим в тому, що це оригінал, а не підробка. Треба дуже відповідально ставитися до таких речей, — підкреслила ендокринологиня Світлана Болгарська.  

Але і це не найстрашніша проблема, яка може бути пов'язана з безконтрольним застосуванням подібних препаратів. За словами Ольги Безуглої, препарати семаглутиду мають побічні ефекти та не повинні використовуватися здоровими людьми з метою схуднення.  

Найнебезпечніший побічний ефект — це наявність ризику с-клітинних новоутворень щитоподібної залози. Більшість пацієнтів стикаються з розладами ШКТ: нудота, блювання, закрепи, проноси, підвищене газоутворення, відрижка, печія. Рідко, але зустрічається гострий панкреатит, порушення роботи нирок, а також зміни психічного стану, — розповідає Ольга Безугла.  

Ендокринологиня Світлана Болгарська додає, що треба також з обережністю призначати препарат пацієнтам із жовчнокам'яною хворобою. Крім того, лікарка підкреслює, що до використання препарату треба підходити дуже зважено.  

Фото: Unsplash

Обов'язково треба розуміти, що цей препарат дисциплінує і не дозволяє пити, їсти безконтрольно. Тобто не буде так, що вколов собі — й можеш їсти що забажаєш і худнути. Це так не працює. До слова, в Україні 25% страждає на ожиріння. Я кажу саме не про зайву вагу, а про ожиріння. Тому це взагалі неприйнятно, щоб дівчата саме із зайвою вагою безконтрольно кололи собі такі препарати, — додала ендокринологиня.  

За її словами, важливо, щоб у разі ожиріння з людиною працювала ціла команда лікарів: сімейні лікарі, які будуть обговорювати проблему з пацієнтом; ендокринологи, які вирішуватимуть, призначати препарат чи ні; психолог і дієтолог. Дієтолог, за її словами, один із важливих фахівців, тому що він не просто розпише меню, а допоможе адаптувати режим харчування та раціон під конкретного пацієнта, враховуючи супутні захворювання. 

Своєю чергою ендокринолог, кандидат медичних наук, доцент Андрій Дінець додає, що лікування ожиріння — це цілий комплекс заходів, який включає не тільки фармакологічну корекцію. 

Застосування препаратів має поєднуватися з модифкацією способу життя, тобто людина повинна дотримуватися адекватної харчової поведінки: не їсти солодке, мучне, не вживати інших видів вуглеводів, які впливають на накопичення жирової тканини. Має бути щоденне фізичне навантаження, наприклад, ходьба. Людина має проходити 10 тис. кроків на день, це достатній рівень фізичного навантаження, — каже Андрій Дінець. 

Він також підкреслює, що дуже важливе питання безпеки полягає в тому, що ти маєш розуміти: будь-які ліки має призначати тільки лікар. Самостійний безконтрольний прийом препаратів без специфічних медичних та фармакологічних знань може нашкодити твоєму здоров'ю. 

Також лікарі підкреслюють, що на сайті МОЗ України розміщені протоколи лікування ожиріння, де чітко прописані всі препарати, які можна застосовувати при лікуванні, а також є перелік препаратів, офіційно зареєстрованих в Україні. Інформація ґрунтується на канадських протоколах лікування ожиріння, вона у вільному доступі.  

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
79839570_2395540303889276_1976661782046965760_n.jpg - Юлія Бражнік
Люблю Київ, полюбляю моду, мистецтво та все цікаве, гарне, неординарне і корисне. Все, що буду дізнаватися сама — розповідатиму тобі. Сподіваюся, мої матеріали принесуть тобі користь!

Може бути цікаво

У Києві почалися відключення світла: графік - 412x412
Новини

Тетяна Трифонова

У Києві почалися відключення світла: графік

У Солом'янському районі встановлюють світлофори на нерегульованому пішохідному переході - 412x412
Новини

Тетяна Трифонова

У Солом'янському районі встановлюють світлофори на нерегульованому пішохідному переході

Блекаут-валізка: що потрібно зібрати кожному на випадок відключення світла? - 412x412
Це Київ

Михайло Пилипчук

Блекаут-валізка: що потрібно зібрати кожному на випадок відключення світла?

У Києві засіяли декоративні луки, які не потребують скошування - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

У Києві засіяли декоративні луки, які не потребують скошування

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації