Чарівний Київ: де у місті можна зустріти казку
Хіба Київ звичайне місто, якщо в ньому на кожному кроці можна зустріти… героїв популярних казок: від романтичної Мавки до підступної Баби-Яги?! Ні — казкове! Гайда гуляти й знайомитися!
Подвійний Котигорошко
Судячи з усього, кияни дуже поважають легендарного Котигорошка — хлопчика надзвичайної сили, бо в столиці йому присвячено одразу дві скульптури. Перша знаходиться на Оболонській набережній. Її автор — скульптор з Ужгорода Олексій Шамшура. Свого Котигорошка майстер вирішив не наділяти ефектними м'язами, проте вклав йому до рук вражаючих розмірів булаву, якою той вправно розправляється з триголовим драконом.
Другий казковий хлопчина оселився біля київського Лялькового театру (вул. Михайла Грушевського, 1А). Від свого оболонського побратима він відрізняється скромнішими розмірами булави, а також тим, що його дракон має всього одну голову. І, до речі, він взагалі такий маленький та наляканий, що його навіть починаєш жаліти. Татко цього Котигорошка — скульптор Тарас Цюпа.
Дюймовочка і компанія
Біля Лялькового театру є ще герої одразу кількох класичних казок. Тут і тендітна Дюймовочка з однойменного твору Ганса Крістіана Андерсона, і тато Карло разом зі своєю скрипучою шарманкою, непосидючий Буратіно із золотим ключиком, "дівчинка з кучерявим блакитним волоссям" — Мальвіна, та вічно похнюплений, депресивний П'єро.
Майже у всіх скульптур (автор — Григорій Савченко), як ті лампочки сяють носи — дітлахи постаралися, натираючи їх на щастя.
До речі, може тебе це здивує, але у театрі йдуть не тільки вистави для малечі, а й для дорослих. Ми мріємо про поновлення спектаклю "Бравий вояк Швейк".
І знову ключик
Героїв "Золотого ключика" також можна зустріти й на території Київського зоопарку (Берестейський проспект, 32). Зробив їх непрофесійний скульптор — електрозварювальник на пенсії Геннадій Чепенко. І виготовив він їх… зі звичайної будівельної арматури.
Найскладніше дався Геннадію Олександровичу пес Артемон — довелося два рази переробляти собаці хутро, щоб досягнути правильної кудлатості. Дітлахи ж особливо полюбили розкішну бороду Карабаса-Барабаса — постійно перевіряють її на міцність. Але та приварена на совість — не відірвати.
Серед творінь також були чудові ковані ворота (з фігурами тварин), які раніше зустрічали гостей зоопарку. Проте під час останньої реконструкції їх знищили.
Лісова Мавка
Торік український мультик "Мавка. Лісова пісня" виявився настільки популярним, що полиці магазинів завалили відповідною сувеніркою із зображенням героїв анімації: іграшками, наліпками, книгами, зошитами тощо. Тож не дивно, що згодом Мавка та її лісові друзі з'явилися і на стінописі, ескіз якого розробив художник Максим Лубнін. Його він втілив у життя, створивши мурал у Куренівському парку разом зі своїми учнями Київської дитячої школи мистецтв №3.
Незламна Аліса
Героїня письменника Льюїса Керрола Аліса (та сама, яка намагалася наздогнати Білого Кролика з годинником) прописана на Пейзажній алеї з 2016 року. На жаль, "Пейзажка" зараз сильно занедбана — 95% робіт скульптора Костянтина Скритуцького, які тут встановлені, потребують негайної реставрації. Проте Аліса на загальному фоні виглядає прийнятно. Як то кажуть, потомлена, але незламна. Нагадаємо, що на створення Аліси у художника пішло три роки й дві тонни бетону, кераміки, мозаїки та металу.
Також варто згадати ще одну київську роботу по мотивах керролівської казки — куди менш відомий, але пречудовий стінопис "Аліса у Країні чудес" (вул. Загорівська, 26), створений колективом художників UpTown. Головними героями муралу стали розкішний Чеширський кіт і Білий Кролик.
Кожум'яка і добрий Змій
Герой казкових народних епосів — могутній Микита Кожум'яка — це 15-та скульптурка улюбленого киянами проєкту "Шукай". За легендою, він лютим боєм бився зі Змієм, який "тероризував" мирне населення Києва, і таки вбив його. Проте автори мініатюри (вул. Електриків, 29А) трохи змінили історію: Микита пожалів тварину і перевиховав її. Тож Змій став добрим і відтепер усім посміхається.
Пес та вовк, який любив співати
Багато хто знає та любить старенький мультик "Жив-був пес" про те, як потоваришували собака та вовчик. Та чомусь мало хто пам'ятає, що знято його за мотивами української народної казки "Сірко". У Києві цих персонажів можна зустріти на вулиці Гончара, 15-3 — вони там зручненько облаштувалися під дерев'яним столом, наїлися різних наїдків і вовк от-от заведе свою сумну пісню. Автор цієї чудової роботи — вінницький скульптор Володимир Заєць.
Також собацюру з його приятелем можна побачити на невеличкому стінописі на Подолі (вул. Хорива, 40-42).
Галявина казок
Ця чудова локація розташована у парку "Нивки". І це місце за кількістю казкових героїв на квадратний метр — наймасштабніше (а вхід сюди до того ж вільний). Починаючи з 2018 року, тут оселилися: Баба-Яга, яка збирається приготувати Івасика-Телесика, Кощій Безсмертний, що чахне над печерою зі скарбами, гострозубий дракон, люті якого позаздрять дракони з "Гри престолів", хитромудрий Кіт у чоботях, благородні лицарі, різноманітні гноми та інша казкова дрібнота. Є навіть Грут з "Вартових Галактики"!
Усі скульптури зроблено руками однієї людини — майстра-різьбяра Сергія Стеблюка!
Той самий Їжачок
У такій казковій добірці складно обійтися без чи не найулюбленішої скульптури киян — Їжачка у тумані (вул. Рейтарська, 5). Проте його наразі немає на звичному місці, а як повідомляє оголошення: хоробрий колючко "Пішов захищати батьківщину". Але є ще один їжачок, про якого мало хто знає (на території ринку "Даринок"). Як і його побратим з Рейтарської, цей теж дуже патріотичний. У нього на голках навіть є яблучко з написом "Крим" (мовляв, все своє ношу з собою). Виготовлено їжака у ковальській майстерні "Цвях". Тож наш герой від кінчиків лапок і до самої маківки — металевий.
Цікаво, що скульптор Сергій Фірсов розробив вже цілу серію подібних їжачків. Одні збирають листячко, інші — танцюють. Мій особистий улюбленець — їжак з автоматом і гранатометом у касці з жовто-блакитним шевроном. Було б класно, якби він одного прекрасного дня з'явився на вулицях Києва.
Читай також: Барахолка на Почайній: як знайти вінтажні скарби