Майбутнє дітей та Мрія Мінцифри: про що говорили на 4-му Саміті перших леді та джентльменів у Києві
Четвертий саміт перших леді та джентльменів відбувся 12 вересня — в розпал нового навчального року. Темою заходу була безпека дітей. У Києві зібралися представники світового суспільства — про що вони говорили й домовлялися?
Саміт перших леді та джентльменів — щорічна міжнародна подія, яку ініціювала нинішня перша леді України Олена Зеленська у 2021 році. Платформа об'єднує перших леді та джентльменів для подолання викликів світового масштабу:
- під час першого Саміту започаткували міжнародну платформу для розв'язання гуманітарних проблем;
- другий захід дав змогу зібрати 6 мільйонів доларів на 92 машини швидкої допомоги;
- третій Саміт відбувся торік — на ньому українські та іноземні клініки уклали 25 меморандумів про медичну співпрацю, зараз їх уже 44.
Четвертий саміт анонсували у червні 2024 року. Тоді на пресконференції Олена Зеленська озвучила тему заходу — "Безпека дітей". Подружжя лідерів країн світу, провідні українські та міжнародні експерти запланували обговорити загрози та виклики, з якими діти стикаються вдома, у школі та в інтернеті.
Занадто довго перших леді та джентльменів сприймали лише як "плюс один" у дипломатичних протоколах. У дійсності це несправедливо, бо кожен із нас має місію у своїй країні. А коли ми об'єднуємося — можемо зробити ще більше, — прокоментувала подію Олена Зеленська.
Тему цьогорічного заходу підказав попередній саміт. На ньому досліджували ментальне здоров'я світу, провівши опитування в 11 країнах. За його результатами з'ясувалося, що підлітки 13–15 років — найбільш вразливі до впливу війни в Україні та світових конфліктів. А найнижче рівень свого ментального здоров'я оцінюють молоді люди віком 18–24 роки.
Три найпоширеніші почуття групи 18–24 років:
- стрес відчувають 56%,
- пригніченість/сум — 53%,
- виснаження — 45%.
Про що говорили на Саміті
На київському саміті зібралися представники різних країн, зокрема й онлайн. Особисто українську столицю відвідали:
- чоловік Прем'єр-міністерки Данії Бо Тенгберг;
- перша леді Естонії Сір'є Каріс;
- дружина Президента Фінляндії Сюзанн Іннес-Стубб;
- перша леді Литви Діана Наусєдєнє;
- перший джентльмен Словенії Алеш Мусар та інші.
До учасників саміту звернувся Президент Володимир Зеленський, закликавши світ допомогти Україні досягти справедливого миру:
Щоб діти в Україні та всьому світі мали щасливе дитинство, щоб близькі були поруч, а сім'ї не розділені цією ганебною війною, яку принесла Росія. Щоб світ ніколи більше в майбутньому не бачив фото дитячої кімнати, в яку прилетів снаряд, або дитину, яку дістають із-під завалів після удару ракети. Ця війна й усі війни мають піти в минуле, — наголосив Президент України.
Також на саміті продемонстрували результати міжнародного дослідження "Захист дитинства: виміри безпеки для молодого покоління". У ньому взяли участь батьки та діти з 15 країн, зокрема 300 дітей та 300 дорослих з України.
Висновки дослідження гнітючі: вплив війни на собі відчули 100% опитаних українських дітей! Водночас:
- 99% із них постраждали від воєн безпосередньо;
- 1% назвав цей вплив опосередкованим.
Мені як мамі дуже прикро, що мій син розрізняє ворожі ракети за звуком і вміє розрахувати їхню швидкість, ніби це шкільна задача. І так само це вміють мільйони хлопчиків і дівчаток. [...] Я хотіла б гарантувати безпечне майбутнє кожній дитині у світі. Але зробити це можна лише разом, за участю всіх свідомих країн. Бо це — обов'язок світу перед дітьми, — сказала перша леді України Олена Зеленська.
Перша леді на саміті була в білосніжному костюмі від українського бренду Gasanova, який складався зі штанів-палаццо і жакета з подовженими лацканами, а також білого топу. Брошок, які так полюбляє Олена, не було, лише лаконічні сережки з кільцями.
Учасники заходу розглянули проблему захисту дітей у 5 ключових вимірах:
- "Безпека дітей під час війни" — мимоволі Україна стала експертом у цій темі, тож варто ділитися досвідом і шукати спільні рішення зі світом;
- "Безпека дітей у родині" — навіть у найприроднішому просторі на дитину може чекати насильство та безправ'я;
- "Безпека дітей у школі" — не лише про фізичну, але й про ментальну безпеку, про захист від булінгу; про виклики війни: від дистанційного навчання до будівництва бомбосховищ для шкіл та садків;
- "Безпека дітей у кіберпросторі" — сучасним дітям важливо знати, як реагувати на кібербулінг та як відрізнити правду від дезінформації;
- "Безпечне довкілля для дітей" — теж у площині війни, бо українську екологію зараз нищить російська зброя.
Міністр освіти і науки України Оксен Лісовий розповів, як безпекова ситуація у країні впливає на освітній процес та його учасників. За його словами, український уряд виділив 7,5 млрд грн на побудову укриттів в освітніх закладах.
Війна відібрала у наших дітей важливий елемент навчального процесу — соціальну взаємодію. Сьогодні приблизно 1 мільйон українських дітей навчається дистанційно. Наше завдання — відновити доступ дітей до безпечного освітнього простору, — зауважив Лісовий.
Слово взяв і міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров. Він представив освітню Мрію — цифровий застосунок, який має розкрити потенціал і таланти дитини. З Мрією школярі вчитимуться за індивідуальною освітньою траєкторією. Батьки ж матимуть змогу за допомогою застосунку (який наразі тестують у 40 школах) побачити, що подобається дитині, та допомогти в її розвитку.
З важливого у Мрії — безпечні чати на базі Signal з обмеженим колом спілкування. Як запевняють у Мінцифри, діти не натраплять там на шахраїв, спам та шкідливі матеріали.
Добрі новини повідомив регіональний директор Світового банку у справах країн Східної Європи Боб Сом. За його словами, банк підписав із Міністерством фінансів України та Міністерством освіти і науки України нову угоду під назвою LEARN. Вона має забезпечити добробут і безпеку дітей під час навчання.
Цей проєкт вартістю 415 мільйонів доларів США сприятиме досягненню ключових результатів у двох напрямах: забезпеченні сприятливих умов для доступу, як-от притулки та безкоштовний транспорт, і водночас — захисті якості освіти з перспективою майбутнього через "Нову українську школу" (НУШ), — пояснив Боб Сом.
Саміт також відвідав голлівудський актор і Посол доброї волі ООН Майкл Кірк Дуглас разом із сином Діланом від британської акторки Кетрін Зети-Джонс. Він запевнив, що розуміє біль українців, адже в молоді роки сам переживав в'єтнамську війну. Артист у захваті від краси столиці та об'єднаного духу українців.
Результат Саміту — укладення спільної декларації. Її мета — об'єднати зусилля перших осіб країн світу для захисту прав дітей під час збройних конфліктів і воєн. Ця декларація має дати поштовх:
- пошуку, ідентифікації та поверненню додому депортованих дітей;
- допомозі внутрішньо переміщеним сім'ям;
- евакуації дітей із воєнних зон.
Плани дійсно масштабні. Маємо надію, їх втілять у життя якнайшвидше. Адже на кону — майбутнє нових поколінь українців.