СРСР, бувай? Що дала українцям Декларація про державний суверенітет
16 липня 1990 року Верховна Рада УРСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет України. Цей документ наблизив нашу незалежність... проте не вивів Україну з Радянського Союзу. Тоді що саме він дав українцям?
Україна не першою закріпила власний суверенітет. 12 червня 1990 року схожу декларацію ухвалила РРФСР. Московський документ мав перетворити росію на демократичну державу в складі оновленого Союзу. Підписав декларацію Борис Єльцин, у майбутньому — перший президент російської федерації.
Напередодні свою незалежність від СРСР проголосила Литва — це сталося 11 березня 1990 року. Латвія та Естонія теж готували відновлення самостійності.
А в УРСР набирав сили національно-визвольний рух. На вулицях наших міст Українська міжпартійна асамблея (УМА) зареєструвала 3 мільйони громадян Української Народної Республіки (УНР). Асамблею створили колишні політв'язні: Юрій Шухевич, Анатолій Лупиніс, Григорій Приходько й інші.
УМА боролася за незалежність України. А комуністи при владі виступали за суверенізацію УРСР, що мала би стати основою для нового Союзного договору. Він замінив би Договір про утворення СРСР та вберіг би Союз від краху.
А чим відрізняються суверенітет і незалежність? Це питання розібрав Сергій Плохій, професор кафедри української історії в Гарвардському університеті. Свою відповідь він виклав у книзі "Остання імперія. Занепад і крах Радянського Союзу".
У роки розпаду СРСР відмінність була така:
- суверенітет закріплював пріоритет законів республіки (УРСР) над союзними (СРСР);
- незалежність виводила союзні закони за межі правового поля, і республіка керувалася тільки власними.
У березні 1990 року в УРСР відбулися перші альтернативні вибори — це коли в бюлетені є більше за одного кандидата. Результати сформували першу в історії Верховну Раду України демократичного скликання. У ній протистояли два табори:
- комуністична більшість "За суверенну Радянську Україну", вона ж "Група 239" (за кількістю депутатів);
- опозиційний "Демократичний блок" — Народна Рада зі 125 депутатів.
Під тиском суспільства Верховна Рада УРСР ухвалила Декларацію про державний суверенітет України. Тоді вдалося досягти конституційної більшості: 355 депутатів голосували за, 4 — проти, один — утримався, а решта — не брала участі. Дата проголошення історичного документа — 16 липня 1990 року.
Комуністи добилися, щоб Декларації не надали статус конституційного акта. Україна залишалася в складі СРСР, тому світ не мав як визнати нашої свободи. Зате до Конституції УРСР внесли статті, що проголошували верховенство українських законів над союзними. То був шанс для подальшої незалежності.
Ця Декларація — це програма виходу України з-під влади Москви. Від нас із вами залежить, чи Декларація стане практичною програмою будівництва незалежної України, чи промосковським комуністам-ортодоксам вдасться перетворити її в черговий порожній папірець, — сказав тоді Левко Лук'яненко, лідер Української республіканської партії.
Декларація про державний суверенітет України складалася з преамбули та десяти розділів. У преамбулі Верховна Рада проголосила суверенітет України як "верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади республіки в межах її території, незалежність і рівноправність у зовнішніх відносинах".
Важливий нюанс: саме цей документ закріпив слово "Україна" як офіційну назву держави на рівні з "Українською РСР". Це сталося вперше в новітній національній історії!
Серед положень Декларації виділимо такі:
- Україна має власне громадянство, де "всі громадяни рівні перед законом, незалежно від походження, соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, освіти, політичних поглядів, релігійних переконань, роду і характеру занять";
- територія УРСР у тодішніх ("існуючих") кордонах — недоторканна;
- національним багатством може володіти винятково український народ;
- право на власні Збройні сили, внутрішні війська, органи державної безпеки;
- запровадження та функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя;
- своя економіка — створення власних банків, самостійне формування цінової, фінансової, митної та податкової системи й державного бюджету, контроль за використанням його коштів;
- у разі потреби — запровадження власної грошової одиниці;
- УРСР відновлює свій міжнародний статус: прямо бере участь у загальноєвропейському процесі та європейських структурах.
Чи всі ідеї Декларації залишилися актуальними? Ні. Той документ проголошував намір України в майбутньому стати нейтральною державою, яка не братиме участі у військових блоках та дотримуватиметься трьох неядерних принципів: не приймати, не виробляти й не набувати ядерну зброю. А незалежна Україна хоч і втратила ядерний статус, проте закріпила в Конституції курс на членство в ЄС і НАТО.
Декларація про державний суверенітет України застаріла й подекуди компромісна. Але без неї наша держава не стала б незалежною рік по тому.
Читай також: 10 фактів про Конституцію України