Як підготуватися до тривалих блекаутів: 10 порад від YASNO й "ТиКиїв"
В "Укренерго" кажуть, що ситуація зі світлом має покращитися у серпні. Але кожний масований обстріл може спричинити новий блекаут — а попереду осінь і зима. То як підготуватися до тривалих відключень світла?
Як легше пережити період знеструмлень — знають у YASNO.
YASNO — це бренд, під яким працюють компанії, що постачають електроенергію, газ, впроваджують енергоефективні рішення для підприємств, а також — для власників електрокарів.
Постачальник електроенергії для 3,5 мільйонів українців радить:
Вчасно підживлювати гаджети
У смартфонів, ноутбуків, навушників та іншої переносної техніки має бути повний заряд на момент відключення світла. Їх варто підживити заздалегідь, особливо пристрої, необхідні для роботи. Напоготові мають бути й павербанки.
Примітка "ТиКиїв": Нині українці активно закупають павербанки, зарядні станції та генератори для запасної електроенергії. Але навіть якісний девайс не застрахований від перегріву. Тому павербанки й інші джерела живлення мають бути якомога далі від сонячних променів. Не можна використовувати паливні генератори у квартирі, навіть на балконі!
Виняток — інверторні генератори (повністю закритий прилад). Або ж акумуляторні генератори, що діють за принципом павербанків. Але і їх потрібно експлуатувати обачно.
Придбати кілька ліхтариків
А ось свічки YASNO не радить використовувати з міркувань безпеки.
Примітка "ТиКиїв": Ліхтарики є на всі випадки життя! Ми радимо придбати:
- ручний ліхтар — допоможе дійти додому, коли нема вуличного освітлення;
- налобний ліхтар — підійде тим, хто полюбляє читати;
- ліхтар-лампа — розсіяно освітлює значну площу, деякі навіть можна закріпити під стелею;
- ліхтарик-брелок — кріпиться до ключів або ручки рюкзака, допоможе підсвітити замкову шпарину.
Додому оптимально купити ліхтарик з акумулятором 1000-2000 мАг. Така модель забезпечить до 12 годин безперервної роботи.
Встановити підсвітку в кімнатах
Для цього згодяться світлодіодні гірлянди. Також можна придбати лампочки з датчиком руху.
Якнайрідше відчиняти холодильник
Причина — щоб холодильник не втрачав накопичений холод, коли нема електроенергії.
Примітка "ТиКиїв": Ми вже писали, що правильне розташування холодильника в приміщенні може знизити його споживання. А що довше він працюватиме під час блекауту — то менший ризик псування продуктів. Отож не слід установлювати холодильник там, де є пряме сонячне проміння. І не став всередину гарячу їжу, інакше кількість тепла зросте, і прилад працюватиме інтенсивніше.
Читай також: Скільки споживають домашні електроприлади
Запастися їжею
Це мають бути продукти, які не псуються без холодильника та не потребують приготування: консерви, снеки, сухофрукти. А ще слід запастися питною та технічною водою.
Примітка "ТиКиїв": Є чимало страв, які можна приготувати навіть без електроприладів! Приміром, кухар Євген Клопотенко радить:
- салат Коул Слоу — готується з білокачанної капусти, свіжої моркви та заправки на основі сметани;
- сальса з авокадо — потрібен стиглий авокадо, томати чері, перець чилі, цибуля, зелень кінзи та сік лайма;
- бутерброди з оселедцем та арахісовою пастою — на відміну від масла, арахісова паста може нетривалий час зберігатися без холодильника.
Читай також: Євген Клопотенко: інтерв'ю "ТиКиїв"
Вимкнути з розетки електроприлади
Це потрібно робити одразу після відключення світла, щоб уберегти техніку від стрибка напруги у момент відновлення електропостачання.
Примітка "ТиКиїв": Маєш звичку лишати в розетці зарядні пристрої? Через стрибки напруги вони можуть зіпсуватися або навіть загорітися! Деякі зарядні станції мають функцію автовимикання після появи світла — її слід увімкнути.
А купувати таку техніку потрібно лише в офіційних представників. В інтерв'ю "Главкому" бренд-менеджер компанії з продажу зарядних станцій Сергій Сілін пояснив, що недобросовісні продавці можуть перероблювати акумулятори пошкоджених машин. Або ж начиняти зарядні пристрої несумісними деталями, які можуть спалахнути.
Тримати певну суму грошей готівкою
Це на випадок, якщо не працюватимуть банкомати й термінали.
Уникати користування ліфтами
Особливо, якщо за графіком найближчим часом має бути відключення.
Примітка "ТиКиїв": Переважно українці моніторять графіки відключень на сайті ДТЕК: кияни та мешканці області можуть робити це тут. Але зручніше, коли про блекаут надходять сповіщення.
Якщо у тебе встановлений "Київ Цифровий", потрібно:
- На головній сторінці прогортати вгорі до розділу "Більше сервісів".
- Прогортати вниз до пункту "ДТЕК Світло".
- Натиснути "Додати адресу".
- Вказати назву вулиці та номер будинку.
- У віконці з графіком увімкнути сповіщення. Також можна обрати функцію "не турбувати з 22:00 до 8:00".
А користувачам Telegram варто підписатися на чат-бот YASNO-online тут. Щоб дізнатися ситуацію зі світлом, треба обрати пункт "Можливі відключення" в головному меню.
Придбати кілька сім-карт
Бажано, щоб сім-карти були від різних операторів. Це знадобиться, якщо зв’язок одного з операторів буде недоступний.
Примітка "ТиКиїв": Якщо Wi-Fi-роутер не в доступі, можна роздати мобільний інтернет. Тим паче Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України зобов'язала операторів забезпечити зв'язок на 10 годин в умовах блекауту. А під'єднати інші пристрої до мережі можна через точку доступу.
Як роздати мобільний інтернет з iOS?
- Відкрити "Параметри" > "Стільник" > "Власна точка доступу". Або ж "Параметри" > "Власна точка доступу".
- Увімкнути точку доступу.
- Перевірити пароль Wi-Fi та ім'я телефона.
- Залишатися на цьому екрані, доки інший пристрій не під'єднається до Wi-Fi.
З Android складніше: не всі смартфони можуть бути точкою доступу, а шлях до самої функції у різних марок унікальний. Та все ж Google універсально радить:
- Провести по екрану згори донизу.
- Натиснути значок "Точка доступу" .
- Якщо ти не бачиш значка у лівому нижньому кутку, слід натиснути значок олівця та перетягнути значок "Точка доступу" на панель.
Завчасно знайти безпечні місця
Поки світло є, YASNO радить дізнатися, де розташовані найближчі до тебе заклади з генераторами та місцями для підзарядки.
Примітка "ТиКиїв": Нагадаємо, що в Києві працюють близько тисячі Пунктів незламності. Навіть під час блекаутів там є джерела живлення для гаджетів, мобільний зв'язок та інтернет. Знайти найближчий пункт можна через застосунок "Дія", на урядовому сайті "Незламність" або через Telegram-і Viber-боти.
Також гаджети можна зарядити в найближчому ТРЦ.
Навіть у спокійні часи бувають відключення світла, враховуючи підготовку до зими. Тож ці поради стануть у пригоді за будь-яких життєвих обставин.
Читай також: Як знайти безпечні місця з Wi-Fi у Києві